НООСЛБГРЧ, чл.1, aл. 1,НООСЛБГРЧ, чл.2, aл. 4

5_23-22-373/04.06.2008
НООСЛБГРЧ, чл.1, ал.1, чл.2, ал.4
Фактическа обстановка: самоосигуряващо се лице се е осигурявало авансово за периода 10-12.2006г. върху осигурителен доход 400 лева. При попълване на данъчната декларация се установява, че лицето не е достигнало този доход и от НОИ отказват да заверят осигурителната книжка;
Въпрос: как да се постъпи, за да се реши проблема;
Едноличните търговци се осигуряват задължително за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт на основание чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Съгласно разпоредбата начл.1, ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина /НООСЛБГРЧ/, задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
На основание чл.2, ал.4 от цитираната наредба, окончателният размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица се определя по данъчната декларация. Осигурителните вноски се внасят в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация, като се изчисляват помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година, но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година.
Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
Видно от приложените документи, за периода 09-12.2006 година сте се внасяли авансови осигурителни вноски върху осигурителен доходв размер на400,00 лева.
От определения окончателен размер на осигурителния доход е видно, че средномесечният Ви осигурителен доход е в размер на 359,89 лева.
Съгласно представеното от Вас копие от ГДД, декларираният Ви доход за 2006г. е в размер на 4318,70лева, а авансово сте внасяли осигурителни вноски върху осигурителен доход в размер на 3360,00 лева.
В случай, че авансовите вноски са върху доход 220,00лева, доходът, върху който дължите окончателна осигурителна вноска е в размер на 1678,70 лева.
Осигурителните вноски, които са „надвнесени” като авансови вноски не подлежат на възстановяване, а следва да се прехвърлят по съответния код по вид плащане.
Видно от приложените справки за внесени осигурителни вноски, през 2006година Вие сте се осигурявали за всички осигурени социални рискове, без трудова злополука, професионална болест и безработица. При годишно изравняване на осигурителния доход, обаче, се дължат осигурителни вноски в размера за фонд „Пенсии”.
Възстановяване на неоснователно внесени осигурителни вноски е възможно след извършване на проверка от орган по приходите.
В конкретния случай следва да подадете декларация образец №1 с код „корекция” за периода 09-12.2006година.
В случай, че след извършване на проверка се установи, че има суми, които подлежат на възстановяване, следва да се направи и корекция на декларация образец №6.

Оценете статията

Вашият коментар