прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_23-22-370/25.03.2015 г.
чл.29, ал. 1 от ЗДДФЛ;
чл.43, ал. 1 от ЗДДФЛ;
чл. 55 от ЗДДФЛ;
чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалване и данъчно – осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 23-22-370/26.02.2015 г., относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
В с. …, община …, пенсионери, обработващи земеделска земя, но нерегистрирани като земеделски стопани, са получили субсидии.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Подлежат ли на облагане с данък по реда на ЗДДФЛ получените субсидии?
Предвид отсъствието на конкретни данни в изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, както и приемайки, че субсидиите са получени през 2014 г., изразявам следнотостановище:
В ЗДДФЛ не са регламентирани специфични правила относно данъчното облагане на финансирания – безвъзмездни помощи или субсидии, получени от физическите лица – земеделски производители, поради което тези финансирания следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
1-ви вариант
Ако пенсионерите обработват земеделската земя, за която получават субсидии и получават доходи за произведените от тях селскостопански продукти, тези доходи, заедно с получените за земята субсидии, представляват облагаем доход от друга стопанска дейност по смисъла на чл.29, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 2, буква ,,а” от ЗДДФЛ, облагаемият доход се определя като придобитият брутен доход от произведената продукция (в т. ч. субсидиите),се намалява с разходи за дейността в размер на 40 на сто.
За деклариране на доходите от друга стопанска дейност следва да се попълни Приложение № 3, част първа към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, като се посочи съответният код за вида на дохода. Когато лицето няма регистрация като земеделски стопанин, в колона 5 се посочва код 302, а размерът на придобития доход (в т. ч. субсидията) се вписва в колона 6.
Следва да имате предвид, че получените доходи от стопанска дейност (т. ч. субсидии) по чл.29 от ЗДДФЛ подлежат на авансово облагане по реда на чл.43, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 55 от ЗДДФЛ, физическите лица – земеделски стопани, следва да подават декларация за дължимите авансови вноски в срока за внасяне на авансовия данък – до края на месеца следващ тримесечието на придобиване на дохода (чл.67, ал. 1 от ЗДДФЛ).
2-ри вариант
В случай, че лицето е получило субсидия за поддържане на земеделската земя в добро състояние или е използвало произведената от него селскостопанска продукция за лични нужди, то получените субсидии същоса облагаем доход, на основание чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ. На облагане подлежи брутната сумана получените субсидии.
Тези доходи (по чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ) не подлежат на авансово облагане, а се облагат само на годишна база. Субсидиите се декларират вчаст първа на Приложение № 6 “доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ“към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ с код 606 (в колона 3), а размерът на субсидията се посочва в колона 4.’

Оценете статията

Вашият коментар