облагане доходите на местно физическо лице от продажба на дървен материал от собствена гора по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Изх. № 24-34-61
Дата:27.04.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 1, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 1, т. 4;
ЗДДФЛ, чл. 29, ал. 1, т. 1, буква „а”.
Относно: облагане доходите на местно физическо лице от продажба на дървен материал от собствена гора по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
По повод Протокол за писмено запитване № 16/23.22.2011 г., изпратен от Вас до Дирекция ОУИ – …, препратен по компетентност и постъпил в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-61 от 29.03.2012 г., изразявам следното становище:
Запитването Ви е свързано с проверка на физическо лице, като сте посочили, че за целта са изискани копия на годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ за проверявания период (2007 г. – 2009 г.). Установили сте, че в конкретния случай лицето е декларирало доходи от трудови правоотношения и доходи от горско стопанство, като е ползвало предвидения в чл. 29 на ЗДДФЛ процент на разходите за дейността „горско стопанство”. Въпросът Ви е свързан с облагането на доходите от горско стопанство, като в протокола сте описали, че: „позволително за дърводобив е издадено от ДГС на името на ползвател, въз основа на Договор за възлагане стопанисване, ползването и усвояването на горски площи, както и договори за покупко-продажба на дървен материал /от документите изпратени от ДГС, е видно, че Заявлението е от името на ползвател, но е придружено от документи на собствениците – наследници; План-извлеченията са на името на наследниците; от обяснителната записка на ДГС става ясно, че планираната сеч е с цел поддръжка на наследствена гора; от констативни протоколи и на база Карнет – опис на маркираните за сеч дърва /на името на наследниците/ през годините е видно, че няма предвидено ползване, т.е. извършвана е възобновителна сеч – пробирка.” Посочили сте, че физическото лице има договор с регистриран лесовъд, съгласно документи изпратени от ДГС. Описали сте също, че складирането и транспортирането на дървения материал, съгласно представените документи е за сметка на регистрираните фирми, с които физическото лице има сключен договор и които са регистрирани за извършването на дейност в горския фонд. Според т. 5 от протокола „от представения договор за възлагане стопанисване, ползването и усвояването на горски площи, се прави извод, че в ІV. Неустойки, чл. 7 е визиран наема на недвижим имот /гора/, но при условие, че не се извърши сеч, т.е. пробирка, няма да има и наем”. В тази връзка поставяте въпроса дали приложения към преписката договор за стопанисване, ползването и усвояването на горски площи, следва да се третира като договор за отдаване на недвижим имот (гора) и доходът следва ли да се декларира като доход от наем, а не като доход от горско стопанство?
Във връзка с описаната от Вас фактическа ситуация и приложените документи, Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), органите по приходите осъществяват производството самостоятелно, като при изпълнение на правомощията си те са независими и действат само въз основа на закона. Предвид на това, както и факта, че към писмото не са приложени всички описани в протокола и събрани в хода на производството документи, изразеното по-долу становище е принципно.
На основание чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон. Доходите от дейности в областта на горското стопанство попадат в обхвата на доходите от друга стопанска дейност, посочени като отделен вид в чл. 10, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, а доходите от наем са визирани отделно в разпоредбата на чл. 10, ал. 1, т. 4. Разграничаването на видовете доход е обвързано с различния ред, по който се формира облагаемия доход, т.е. има водещо значение за целите на данъчното облагане.
Дейностите, попадащи в обхвата на горското стопанство са изброени в група А от КИД-2008, както следва:
?Възпроизводство на гори;
?Дърводобив;и
?Спомагателни дейности в горското стопанство.
Отношенията, свързани със собствеността и стопанисването, в т.ч. управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите в Република България, касаещи периода на проверката в конкретния случай (2007 г. – 2009 г.) са регламентирани в отменения Закон за горите (отм. ДВ, бр. 19/08.03.2011 г., в сила от 09.04.2011 г.).
Съгласно чл. 11 от ЗГ (отм.), собствениците на гори и земи от горския фонд трябва да упражняват правото си на собственост върху тях по начин, който не влошава състоянието им и не причинява вреда на други собственици на гори и земи от горския фонд или на обществото. В съотвествие с разпоредбите на Раздел ІІ от глава трета на отменения закон във връзка с възпроизводството на горите се провеждат отгледни, санитарни и възобновителни сечи. Съгласно чл. 47, ал. 3 от ЗГ (отм.), видовете сеч и методите за провеждането им се определят с наредба, издадена от министъра на земеделието и храните. В тази връзка е издадената Наредба № 33/2004 г. (отм. ДВ, бр. 64/2011 г.) за видовете сечи и методите за тяхното провеждане. В чл. 1, ал. 2 от Наредбата, изрично е указано, че същата се прилага за всички гори независимо от тяхната собственост. Съгласно чл. 57, ал. 1 от ЗГ(отм.), ползването на дървесина от горите независимо от тяхната собственост се извършва от търговци, регистрирани в публичен регистър към Изпълнителната агенция по горите, съгласно лесоустройствените проекти, планове и програми. Изискването за регистрация в упоменатия регистър не се прилага, когато ползването се извършва от физическо лице в собствения му имот (чл. 57, ал. 13, т. 1 от отм. ЗГ).
Следователно, липсата на регистрация в публичния регистър към Изпълнителната агенция по горите не винаги следва да се приема като обстоятелство за това, че лицето не е извършвало дейности в областта на горското стопанство. Нещо повече, видно от цитираните разпоредби е, че собствениците на гори са задължени да се грижат за възпроизводството им, като в тази връзка извършват отгледни, санитарни или възобновителни сечи. Предполага се, че ако собственикът не разполага със собствени ресурси би могъл да извърши необходимите сечи единствено чрез договор за възлагане. Според условията на приложения към преписката договор, „всичкия изсечен дървен материал” за срока на договора (01.01.2009 – 31.03.2009 г.) се изкупува от изпълнителя по договора за възлагане. Допълнително са сключвани и договори за покупко-продажба, които също са приложени към писмото Ви.
Предвид цитираните разпоредби, описаната в протокола фактическа ситуация и приложените към преписката договори, доходът, придобит от физическото лице следва да се третира като доход от горско стопанство, т.е. при определянето на облагаемия доход – да се прилагат разпоредбите на чл. 29 от ЗДДФЛ. Приложения от Вас договор за възлагане стопанисване, ползването и усвояването на горски площи от 23.12.2008 г. не може да се разглежда самостоятелно, а заедно с придружаващите го договори за покупко-продажба на дървения материал. В този смисъл и доколкото получаваните от физическото лице суми са придобити в изпълнение на задълженията му, касаещи възпроизводството на горите, същите не следва да се третират като доходи от наем на гора.
Според текста на чл. 7 от договора за възлагане стопанисване, ползването и усвояването на горски площи – „Обезщетение и неустойки по настоящия договор се предвиждат само за страната, която предсрочно прекрати действието на договора, в размер на 300 /триста/ лева”, поради което при получаване на такава сума, физическото лице би следвало да се облага по реда на чл. 35, т. 1 от ЗДДФЛ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар