облагане доходите през 2010г. на регистриран земеделски производител за производство на непреработена продукция от селско стопанство.

Телефон: (02) 98593759Факс: (02) 987 7046
5.Изх. № 23-22-341/01.03.2011г.
ЗДДФЛ чл. 29, т.1; § 1, т.21;
относно облагане доходите през 2010г. на регистриран земеделски производител за производство на непреработена продукция от селско стопанство.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли да се посочи в Приложение № 3, Доходи от друга стопанска дейност – Част І, Таблица 1,стойността на раздадената рента и съгласно договорите с наемателитет.е отчита ли се като приход от продажбата.
2.Подлежат ли на облагане получените субсидии и признават ли се 60 % разходи за дейността.
3. Участва ли облагаемия доход т.1.7 от Таблица 1 – в образец 2004 в справката за окончателния размер на осигурителния доход, тъй като в пояснението е дадено за част І – Таблица 2 – ред 2.1.3 – само за преработена продукция.
Отговаряме на въпросите последователно, така както са формулирани в запитването Ви, като ги групираме по свързаност:
Регистриран земеделски производител е лице, което е вписано в Регистъра на земеделските производители по чл. 7 от Закона за подпомагане на земеделските производители , по реда на Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.
С настъпилите изменения и допълнения в Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/и по точно с отменената норма на чл.13, ал.3 , от 01.01.2010 година доходите от дейността на физическите лица, регистрирани, като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително и извършващите дейността като еднолични търговци, за производство на непреработени продукти от селското стопанство, са изключени от обхвата на необлагаемите доходи и същите подлежат на облагане с данък.
Регистрирани земеделски производители могат да бъдат както физически лица така и еднолични търговци с такава регистрация
Съгласно чл.29, т.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход на регистрираните земеделски производители, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се формира като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 60 на сто за доходите от производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност .
По смисъла на §1, т.21 от ДР на ЗДДФЛ “непреработен продукт от селско стопанство“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните , който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
Включват ли се в Годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ и облагат ли се с ДОД получените субсидии през 2010г.
На основание изложеното в запитването, поради това, че не е посочено точното основание и нормативния акт за получените субсидии можем да приемем, че става въпрос за земеделски производители, които стопанисват земеделска площ, включена в системата за идентификация на земеделските парцели, които могат да кандидатстват за плащане по схемата за единно плащане на площ на основание подадено заявление по образец в Разплащателната агенция и получили директни плащания от агенцията за земеделските площи, които ползват на територията на страната, регламентирано в чл. 39, чл. 40,чл. 41, чл. 43 и др. от Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/.
Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ не регламентира получените по този ред суми като отделен източник на доход на физическите лица, респективно за тях не се прилага специално данъчно третиране, поради което, същите следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Субсидиите,получени през 2010 г. ще се отразят в годишната данъчна декларация, която ще се подаде до 30.04.2011 г., като се попълни Приложение № 3 за доходи от друга стопанска дейност, при условие, че физическото лице получи доходи като регистриран земеделски производител.
Основополагащо за възникване на осигуряването е упражняването на трудова дейност.
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/.
Наоснование чл.2, ал.4 от цитираната Наредба, самоосигуряващите се лица определят окончателният размер на месечния осигурителен доход. Той се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Обръщаме Ви внимание, че земеделските производители и тютюнопроизводители не правят годишно изравняване на дохода от земеделска дейност.
От 01.01.2011г. се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се, съобразно облагаемият им доход за 2009г.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за 2011г. за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240,00 лева и не се определя в зависимост от облагаемия им доход като самоосигуряващи се лица.

Оценете статията

Вашият коментар