облагане и деклариране на доходи от продажба на движими вещи изразявам следното становище

ДИРЕКЦИЯ ОБЖАЛВАНЕ И ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНА ПРАКТИКА – ПЛОВДИВ
Във връзка с постъпило запитване в Дирекция ОДОП … вх.№ …/21.10.2016г., относно облагане и деклариране на доходи от продажба на движимивещи изразявам следното становище:
В писмото сте посочили, че ще извършите разпродажба на вещи от домакинството и други вещи, принадлежали на починалата Ви майка като организирате гаражна разпродажба. Цените, на които ще продавате ще са символични. Искате разяснение, дали следва да издавате документ за продажбата и дали доходът се облага и декларира пред НАП?
Съгласно действащата нормативна уредба и след преглед на поставеното запитване, трябва да имате предвид, че в чл. 12, ал. 1отЗакона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ като облагаеми по този закон доходи са посоченидоходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение надоходите, които санеоблагаеми по силата на закон.
Съгласно чл.13, ал.1, т.2 от ЗДДФЛ доходите от продажбата или замяната на движимо имущество с изключение на изрично посочените в закона са необлагаеми.
Доходите от продажба и замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и имущество, реституирано по реда на нормативен акт също са необлагаеми /т.26 на чл.13, ал.1 от ЗДДФЛ/.
С най-голямо практическо значение е делениeто на вещите на движими и недвижими.
Често пъти в законодателството, практиката и теорията недвижимите вещи се наричат още недвижими имоти.
Доходът от продажбата на движими вещи ще подлежи на облагане при условие, че дейността се извършва по занятие, системно и с цел реализиране на печалба, както и когато се извършва от лице регистрирано като търговец за целите на търговската му дейност.
При условие, че ще извършите еднократно продажба навещи от домакинството, и друга покъщнина принадлежали на майка Ви, полученият доход не подлежи на облагане по силата на чл.13, ал.1, т.2 и т.26 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.52, ал.1, т.3 от същия закон необлагаемите доходи не подлежат на деклариране с годишна данъчна декларация.
Предвид на гореизложеното и съгласно нормите на ЗДДФЛ не сте задължена да издавате документ при продажбата, като разписка, квитанция, и др.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар