Облагане на доходи от финансови инструменти по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

`
3_587/20.03.2018 г.
ЗДДФЛ, чл. 3
ЗДДФЛ, чл. 6
ЗДДФЛ, чл. 8, ал. 3, 8 и 12
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 3
ЗДДФЛ, § 1, т. 11 от ДР
ЗДДФЛ, чл. 33
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1, т. 1
ЗДДФЛ, чл. 50а
ОТНОСНО: Облагане на доходи от финансови инструменти по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
От изложеното в запитването става ясно, че през 2017 г. е извършена продажба като физическо лице на закупените акции и облигации от фонд „Pioneer Asset Management“ S.A., дружество от групата Amundi (управляващо дружество), позиционирано в Люксембург, което управлява международни фондове „Пайниър“.Същите са закупени от „Уни Кредит Булбанк“ АД, която има право да предлага фондове „Пайниър“ в България.
Допълнително е уточнено, че при поискано удостоверение за липса на задължения от НАП лицето е уведомено, че има недекларирани доходи за 2016 г., посочени в справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ. Представено е Удостоверение за сделки от регистъра на притежатели на дялове във фондове и извлечение от сметката в банката, в която е постъпила сумата от обратното изкупуване на дялове.
Във връзка с горното е поставен въпроса посочената продажба подлежи ли на данъчно облагане и деклариране в Годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 15/2018 г.) е изразено следното становище:
От публикувания на официалната страница на фонд „Pioneer Asset Management“ S.A. проспект за информация на българските инвеститори е записано, че фондът е люксембургски инвестиционен фонд (взаимен инвестиционен фонд), организиран и управляван от Управляващото дружество “Пайниър Асет Мениджмънт” С.А. Управляващото дружество инвестира набраните парични средства от свое име и за сметка на фонда в различни финансови инструменти, чрез разпределяне на риска и в съответствие с инвестиционната стратегия, описана в проспекта на фонда. Фондът е подчинен на люксембургското право.
Фондът се състои от отделни подфондове. Имуществото на всеки подфонд, което не е ограничено в размера си, се държи отделно от това на управляващото дружество и представлява собственост на съответните притежатели на дялове.
Всички притежатели на дялове имат еднакви права, по-точно в съотношението на своите дялове и само в рамките на съответния подфонд. Всеки работен ден Фондът предлага на инвеститорите дялове за продажба и ги изкупува обратно по тяхно желание. Броят дялове на Фонда е променлив, в зависимост от обема извършени продажби на дялове и обратното им изкупуване. Размерът на предлаганата емисия в България е без ограничение на броя на ценните книжа – дялове от Фондовете, които могат да бъдат закупувани.
Дяловете на всеки от подфондовете, предлагани в България, нямат номинална стойност. Цената на покупка (емисионна стойност), на конвертиране и на обратно изкупуване на дялове от един и същ клас в рамките на всеки подфонд е равна на нетната стойност на активите за един дял, увеличена в случаите на покупка със съответните такси по продажбата, ако има такива.
Инвеститорите/клиентите в България инвестират в дялове на подфондовете чрез „Уни кредит Булбанк“ АД.
Доходите, които инвеститорите/клиентите могат да генерират от подфондовете са от продажба на дялове при обратно изкупуване и разпределение на доходност.
Относно изплатените от банката доходи от обратно изкупуване на дялове на чуждестранна схема за колективно инвестиране на местно физическо лице следва да се има предвид следното:
В чл. 3 от ЗДДФЛ е регламентирано, че данъчно задължени лица са местните и чуждестранните физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон.
На основание чл. 6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в страната и в чужбина.
Доходите от източник в България са изброени изчерпателно в чл. 8 от ЗДДФЛ. В ал. 3 и 8 на чл. 8 са посочени:
– доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от участие в местни юридически лица и неперсонифицирани дружества, включително договори за съвместна дейност (ал. 3);
– доходите от акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, издадени от държавата, общините, местни юридически лица, неперсонифицираните дружества и други форми на съвместна дейност, както и от сделки с тях (ал. 8).
Съгласно чл. 8, ал. 12 от ЗДДФЛ при определяне на източника на доход мястото на изплащане на дохода не се взима предвид.
Предвид изложеното, изплатените от банката доходи на местни и чуждестранни физически лица от продажба на дялове и от разпределение на доходност от дялово участие в чуждестранни инвестиционни схеми, не са доходи от източник в България по смисъла на ЗДДФЛ.
С оглед разпоредбата на чл. 8, ал. 12 от ЗДДФЛ тези доходи не са от източник в страната и същите не подлежат на облагане с окончателен данък по реда на чл. 37, ал. 1, т.12 от ЗДДФЛ.
На основание нормата на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, не са облагаеми с данък доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби на закона. Съгласно посочената легална дефиниция в редакция ДВ бр. 95/2015 г. в сила от 01.01.2016 г., “разпореждане с финансови инструменти“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките:
а) с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
в) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от национални инвестиционни фондове, допуснати за публично предлагане в страната; за обратно изкупуване се смята и разпределението на парични средства при ликвидация на национални инвестиционни фондове от затворен тип;
г) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава – членка на Европейския съюз, или в държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
По смисъла на чл. 73, ал. 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ, отм. ДВ бр. 15/2018 г.) регулиран пазар е и всяка многостранна система, която е лицензирана в съответствие с изискванията на дял ІІІ от Директива 2004/39/ЕО на Европейския парламент и на съвета.Следователно, разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ е приложима за сделки, които се сключват на регулиран български пазар и на регулиран пазар на ценни книжа във всички държави-членки на ЕС.
Служебно известен факт е, че „Уни кредит Булбанк“ АД е подала справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за изплатения доход за 2016 г. от обратно изкупуване на дялове, в която на основание т. 4 от същата алинея с код 901 е посочен доход от разпореждане с финансови инструментипо смисъла на § 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ, необлагаем по смисъла на чл. 13, ал.1, т. 3 от същия закон.
На основание чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ лицата, които са получили само необлагаеми доходи, не са задължени да подават годишна данъчна декларация. Такава хипотеза би била налице в случай, че доходът от сделката с дялове на колективни инвестиционни схеми е реализиран на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от ЗПФИ(отм.). С новата разпоредбата на чл. 50а от закона, в сила от 01.01.2018 г. законодателят е предвидил възможност за деклариране на необлагаеми доходи като същите се попълват в приложение № 13 към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Когато доходите от сделки с дялове на колективни инвестиционни схеми не са реализирани на регулиран пазар, същите не са в обхвата на цитираните по-горе законови норми и подлежат на облагане по реда на чл. 33, ал. 3 и свързаните с него разпоредби на ЗДДФЛ. На основание чл. 50, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 14, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемите доходиот дялове, придобити от местни физически лица, подлежат на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в Приложение № 5.

2.2/5

Вашият коментар