Облагане на доходи от горско стопанство

Относно: Облагане на доходи от горско стопанство
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……25.06.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”, Ви уведомяваме:
В запитването е посочено, че горовладелческа производителна кооперация има член-кооператори, които са собственици на гори. Във връзка със стопанисването на същите между физическите лица и кооперацията са подписани договори за покупка-продажба на дървесина в стоящо състояние. След приспадане на направените разходи по добива на дървесината, маркиране на същата и други подобни свързани с добива и реализацията й и заделяне на печалба кооперацията изплаща на собствениците определена цена. При авансовото удържане на данъка върху дохода кооперацията приспада 10% разходи за дейността вместо полагащите се по закон 40%. Физическите лица, които поставят въпроса искат НАП да изпрати повторно писмо до кооперацията за разясняване на начина за определяне на авансовото облагане.
Поставен е следниявъпрос:
Какъв процент разходи за дейността се признават при определяне на данъка върху дохода?
Повторно писмо до кооперацията не можем да изпратим, тъй като ние вече сме отговорили коректно на запитване през 2011г., в което сме разяснили, че в конкретния случай се касае за облагане на доход на физически лица от горско стопанство. Посочили сме задължението на кооперацията като платец на дохода да удържа и внася авансов данък съгласно изискванията на закона и задължението да издава сметка за изплатени суми и служебна бележка по одобрения от министъра на финансите образец, които предоставя на лицето, придобило дохода /чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ/.
При установяване на неспазване на закона при извършване на последващ данъчен контрол кооперацията ще носи съответната отговорност.
По силата на предоставената компетентност на НАП и с оглед приложимата нормативна база за 2012 година, изразяваме следното становище относно поставения от Вас въпрос:
Разпоредбата на чл. 3,т. 1 и чл. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ определя, че местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина и са данъчно задължени лица по този закон. Ако не е предвидено друго в закона, най-често доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане;
3. получаването на престацията – за непаричен доход.
Безспорно видно от представения договор и анекс за покупко-продажба на дървесина доходът, който получавате Вие като физически лица е такъв от горско стопанство и това беше пояснено в нашето предишно писмо-отговор до горовладелческата кооперация.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 2 , б.”а” от ЗДДФЛ облагаемият доход от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от горско стопанство на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер 40 на сто.
Годишната данъчна основа се определя по реда на чл. 30 от ЗДДФЛ. Същата се изчислява, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа се умножи по данъчна ставка 10 на сто /чл.48, ал.1 от ЗДДФЛ/.
Лицата сключили договорите за покупко-продажба са длъжни да подадат годишна данъчна декларация на основание чл. 50 от ЗДДФЛ за получените от тях доходи от продажба на дървесина през 2012г. в срок до 30.04.2013г. като попълват приложение № 3 „доходи от друга стопанска дейност”. Правилното попълване на приложенията, годишната данъчна декларация и вярното изчисляване на дължимия данък е лична отговорност на всяко едно данъчно задължено физическо лице.
Кооперацията като предприятие платец на дохода на основание чл. 43, ал. 4 от ЗДДФЛ, следва да определи размерът на авансовия данък и да го удържи за сметка на физическото лице при изплащането му. Размерът на дължимия авансов данък се изчислява, като се приложи разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от посочения закон.

Оценете статията

Вашият коментар