Облагане на доходи от трудови правоотношения, придобити в Русия.

3_670/01.04.2016 г.
ЗДДФЛ,чл. 6
ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 3
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 5 и ал. 6
ОТНОСНО: Облагане на доходи от трудови правоотношения, придобити в Русия.
Съгласно изложената фактическа обстановка, през 2015 г. физическо лице е работило на две места, както следва:
– от 01.01.2015 г. до 30.06.2015г. в България ;
– от 01.07.2015 г. до 09.12.2015 г. – безработен, регистриран в Бюро по труда с обезщетение за безработица;
– от 10.12.2015 г. до 31.12.2015 г. в Руска Федерация.
Договорът с „Х“ СА е сключен в Руската Федерация, където е изпълнявано трудовото задължение. Месечното възнаграждение по договора е уговорено и се заплаща в руски рубли. Съгласно действащото в Руската Федерациязаконодателство е удържан данък от работодателя в размер на 13% от брутното възнаграждение, които е платен на Руската Федерация.
Към писменото запитване е приложен трудов договор, сключен с „Х“ САи отчет за личен доход.
Във връзка с горнотосе поставят следните въпроси:
1. Следва ли при деклариране на доходите в България същите да се преизчислят в лева и по какъв обменен курс?
2. Съгласно сключената СИДДО междуРепублика Българияи Руската Федерация ще бъде ли лицето задължено да плаща данък в България по ЗДДФЛ?
3. При положение, че дължиданък в България, какъв ще е неговият размер и какъв е механизмът за възстановяването на платения данък в Русия?
4. Кои приложения от годишната данъчна декларация следва да се попълнят и какви документи следва да се приложат при подаването й?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 95/2015 г.), изразяваме следното становище:
По първи и четвърти въпрос:
Съгласно чл. 6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължениетоза данъци за придобити доходи от източницив страната и чужбина. На основание чл. 10, ал. 3 от ЗДДФЛ, когато паричните доходи са във валута, те се преизчисляват в български левове по курса на Българската народна банка към датата на придобиването им. Тази информация е достъпна на електронната страница на БНБ на адрес http//www.bnb.bg, раздели „Статистика“, „Външен сектор”, „Валутни курсове”.
По отношение декларирането на придобития доход следва да се има предвид, че в разпоредбата на чл.50, ал.5 от ЗДДФЛ е регламентирано, че към годишната данъчна декларация следва да се приложат удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава. По силата на чл. 50, ал. 6 от ЗДДФЛ в случаите, в които за доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действащата данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане ”освобождаване с прогресия” местните физически лица могат да не представят удостоверение за размера на внесения данък. В случая лицето е длъжно да подаде годишна данъчна декларация за 2015 г., като в Приложение № 1 на декларацията декларира всички доходи от трудови правоотношения, придобити през данъчната година, в т.ч. на ред 1.1 следва да посочи придобитите доходи от източници в чужбина. При положение, че има право да ползва метод за избягване на двойното данъчно облагане,следва да попълни и Приложение № 9 на декларацията.
Относно поставените втори и трети въпрос в запитването, касаещи приложението на СИДДО с Русия същите са препратени за отговор по компетентност в Дирекция СИДДО при ЦУ на НАП с писмо изх. №…….. по описа на Дирекция ОДОП.

Оценете статията

Вашият коментар