Облагане на доходи от земеделска земя

ОТНОСНО: Облагане на доходи от земеделска земя
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……/21.03.2015г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
Представена е следната фактическа обстановка:
Физическо лице притежава земеделска земя, която отдава под наем. Лицето не е регистриран земеделски производител, няма регистрирано предприятие на едноличен търговец. Физическото лице не е регистрирано по ЗДДС.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1.Доходите от наем на земеделска земя необлагаеми ли са?
2.Доходите от наем на земеделска земя декларират ли се с годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
3.При условие, че доходите са необлагаеми и не следва да се подава годишна данъчна декларация, има ли друг начин да се обяват доходите пред НАП, за да могат да се докажат пред данъчни власти на друга държава, тъй като лицето ще пребивава през 2015г. и там?
След разглеждане на нормативната уредба, актуална към момента на поставяне на запитването и описаната фактическа обстановка, изразявам следното становище:
В запитването не е посочено, какви точно са договорните взаимоотношения и вида на дохода: аренден договор по Закона за арендата в земеделието или договор за наем по Закона за задълженията и договорите, срещу което се получава арендно плащане или наем, не са посочени размерите на площите, които ще се отдават срещу възнаграждение, както и организацията на дейността.
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 24 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ като необлагаеми са посочени доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя. В ЗДДФЛ не е установена легална дефиниция на понятието «земеделска земя», поради което се използва дефиниция дадена в друг нормативен акт.
Съгласно чл. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/ земеделски земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и:
1. не се намират в границите на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания), определени с подробен устройствен план, или с околовръстен полигон;
2. не са включени в горския фонд;
3. не са застроени със сгради на: промишлени или други стопански предприятия, почивни или здравни заведения, религиозни общности или други обществени организации, нито представляват дворове или складови помещения към такива сгради;
4. не са заети от открити мини и кариери, от енергийни, напоителни, транспортни или други съоръжения за общо ползване, нито представляват прилежащи части към такива съоръжения.
С разпоредбата на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на земеделските земи /ЗОЗЗ/ е регламентирано, че земеделските земи са основно национално богатство и се използват само за земеделски цели. Предназначението на земеделските земи е за производство на растителна продукция и паша на добитък по начин, неувреждащ почвеното плодородие и здравето.
Предвид гореизложеното, ако отдаваната от Вас земя, отговаря на критериите за земеделска земя по смисъла на чл. 2 от ЗСПЗЗ, придобитият доход от отдаването й под наем ще попадне в обхвата на необлагаемите доходи, посочени в чл. 13, ал. 1, т. 24 от ЗДДФЛ и не подлежи на облагане.
Съгласно чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация по чл. 50 от закона лицата, които са получили само необлагаеми доходи.
В запитването не е посочен статута на лицата наематели – физически лица или предприятия по смисъла на чл. 1, ал. 2 от Закона за счетоводството.
Когато платците на доходи от наем на земеделска земя /наемателите/ са предприятия или самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване те подават пред НАП информация със справка по чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ в случаите на получени доходи по чл. 13, ал. 1, т. 3, 7, 9, 20, 21 и 24, когато годишният размер на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв.
Когато платците на доходи от наем на земеделска земя /наемателите/ са физически лица законът не изисква деклариране или предоставяне на информация пред НАП на изплатените доходи в полза на наемодателя.
На основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4 /доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество/, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/. По смисъла на посочената разпоредба първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4. предмет и стойностно изражение на стопанската операция.
При условие, че земята, която се отдава под наем не отговаря на критериите за земеделска земя по смисъла на чл. 2 от ЗСПЗЗ, придобитите доходи от отдаването й под наем няма да попаднат в обхвата на необлагаемите доходи, посочени в чл. 13, ал. 1, т. 24 от ЗДДФЛ, поради което доходите са облагаеми и подлежат на деклариране с годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
При определяне характера на доходите, следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 13, ал. 5 от ЗДДФЛ, която изключва приложението на чл. 13, ал. 1 от ЗДДФЛ за доходи от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон.
Съгласно чл. 17, ал. 1, т. 7 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/ задължените лица имат право да искат издаването и да получават в срок актове или други документи, с които се удостоверяват факти с правно значение или се признава или отрича съществуването на права или задължения, когато имат правен интерес от това. Физическо лице, което желае да получи документ за определена информация, имаща отношение към получени от него доходи, декларирани от други лица /справка по чл. 73 от ЗДДФЛ/ следва да подаде заявление. Компетентна за издаване на необходимия документ е териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянен адрес на физическо лице по съответния ред и в нормативно определения срок.

5/5

Вашият коментар