Облагане на доходите на земеделски производители

ОТНОСНО:Облагане на доходите на земеделски производители
през 2010 год.
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ ……. от 26.03.2010год.при Дирекция „ОУИ” ………………, Ви уведомяваме за следното:
С оглед на изложената фактическа обстановка задавате следните въпроси:
1. Регистриран сте по ЗДДС като физическо лице – земеделски производител и водите счетоводство.За продадена непреработена земеделска продукция, фактурирана на 14.07.2009г., отчетена като приход по счетоводна сметка от група 70, част от плащането е получено от клиента през 2010 год. Следва ли върху тази сума/получена през 2010 г./да се правят авансови вноски по чл.43 от ЗДДФЛ и в коя данъчна декларация да се декларира – за 2009г.или за 2010г.?
2.Плащането на наем или рента за земеделска земя в натура е специфичен случай на доставка /бартер/,уредена в чл.130 от ЗДДС. Съответно в счетоводството на земеделския производител, регистриран по ЗДДС, тази доставка формира приход от продажба на продукция по сметка от група 70. Облагаем ли е този приход през 2010г. и следва ли да се посочи в данъчната декларация като доход от продажба на продукция?
3. Субсидиите по СЕПП за единица площ, които получавам като земеделски производител – физическо лице, считат ли се за облагаем доход по действащия през 2010г. ЗДДФЛ?
Изразяваме становище по така поставените въпроси, приемайки, че сте регистриран земеделски производител:
В отговор на първия въпрос:
Съгласно чл.13,ал.3 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/в редакцията на закона до 31.12.2009г. не се облагат с данък доходите от дейността на физическите лица,регистрирани като земеделски и тютюнопроизводители за производство на непреработена растителна и животинска продукция. Независимо от това на основание чл.50,ал.1,т.2 от с.з./действаща за доходи през 2009г./ придобитите през годинатадоходи се декларират задължително с подаване на годишна данъчна декларация.
С изменението и допълнението на ЗДДФЛ от 01.01.2010г. се отмени нормата на чл.13,ал.3 от същия идоходите от дейността на физическите лица,регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство нанепреработени продукти от селско стопанство,с изключение на доходите от производство на декоративна растителностса облагаеми с данък, като облагаемия доход е разликата между придобития доход и 60 на сто нормативни разходи./чл.29,т.1 от ЗДДФЛ/.
Законодателят не е регламентирал специален преходен режим във връзка с влизането в сила на променената разпоредба. Предвид това за доходите, получени през 2010г. облагането следва да е съобразено с цитираното изменение в закона. В тази връзка следва да се поясни, че при определяне на датата на придобиване на дохода е приложима общата норма на чл.11,ал.1 от ЗДДФЛ, според която доходът се смята за придобит на датата на:
-плащането – при плащане в брой;
-заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане;
-получаването на престацията – за непаричен доход.
Във връзка с горното и съгласно чл.43,ал.1 от ЗДДФЛ лице, придобило
доходот стопанска дейност по чл.29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемия доход.
Следователно доходите, получени през 2009г., независимо че са необлагаемисе декларират с годишна данъчна декларация, която се подава до 30 април 2010г./чл.53,ал.1 от ЗДДФЛ/. Придобитите през 2010г. доходи са облагаеми с данък и ще се декларират с ГДД по чл.50,ал.1 до 30 април 2011год./чл.53,ал.1 ЗДДФЛ/.
В отговор на втория въпрос:
Обект на облагане с данък са получените доходи /чл.2 ЗДДФЛ/. А на основание чл.12,ал.1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на необлагаемите по силата на закон. Следователно облагаем е и прихода от продажба на продукцията на собствениците на земеделска земя.
В отговор на третия въпрос:
Закона за данъците върху доходите на физическите лицане регламентира получените субсидии по СЕПП за единица площ като отделен източник на доход на физическите лица – земеделски производители, респективно за тях не се прилага специално данъчно третиране, поради което, същите следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
По смисъла на чл.2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица, независимо от източника на получаването им, т.е. в т.ч. попадат и субсидиите. Както се изясни по-горе облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон/чл.12,ал.1,ЗДДФЛ/.
Следователно получените от Вас субсидии се третират за данъчни цели като облагаем доход.

Оценете статията

Вашият коментар