Облагане на физическо лице, което има регистрирано предприятие на едноличен търговец

ОТНОСНО: Облагане на физическо лице, което има регистрирано предприятие на едноличен търговец
С Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № ……/09.09.2013г. в Дирекция ОДОП сте посочили следните факти:
Вие сте собственик на предприятие на едноличен търговец, в което осъществявате следните дейности: ремонт и монтаж на ел. уреди, търговия с електроматериали, консултантски услуги в сферата на енергийната ефективност и икономията на ел.енергия. Като ЕТ сте регистриран по ЗДДС.
Възнамерявате да упражнявате дейност като вещо лице към съда, която се състои в изготвяне на съдебно-технически експертизи /т.е. предмета на дейност като лице, упражняващо свободна професия съвпада с предмета на дейност, която извършвате като ЕТ/.
Посочвате, че нямате регистрация в Агенцията по вписванията.
Съдът изисква да издавате фактури за извършените услуги като вещо лице от името на физическото лице т.е. като „лице, упражняващо свободна професия”, а не от името на ЕТ.
Във връзка с така изложената фактическа обстановка сте поставили следните въпроси:
1.Следва ли да се начислява ДДС за доходите Ви като вещо лице?
2.При условие, че ще следва да начислявате ДДС, от чие име ще трябва да е издадена фактурата – от това на ЕТ или от това на физическото лице?
3.Какви реквизити следва да съдържат фактурите /ако са данъчни/ при положение, че регистрацията по ЗДДС е на ЕТ, а като доставчик на услугата следва да се впише името на физическото лице?
4.Следва ли да посочите доходите от дейността си като вещо лице в таблица 6 на Приложение № 3 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Съобразявайки относимото данъчно законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното становище:
По прилагането на ЗДДС:
Първи въпрос: Данъчно задължено лице, по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност и от физическите лица, регистрирани или не като еднолични търговци по реда на Търговския закон, които извършват дейности по занятие и са източник на постоянен, регулярен доход. Следва да се има предвид, че физическите лица, регистрирани катоеднолични търговци не придобиват друга правосубектност, а само разширяват своята правоспособност – придобиват качество на „търговец”. Едноличните търговци са самите физически лица, образували предприятие.
Вие, като физическо лице, независимо от това, че имате регистрация като търговец сте данъчно задължено лице, на основание чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, тъй като извършвате независима икономическа дейност – предоставяте услуги и извършате търговски сделки. Не е независима икономическа дейност, съгласно чл. 3, ал. 3, т. 1 дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово, както и според т. 2 дейността на физическите лица, които не са еднолични търговциза осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридическите лица.”
Предвид разпоредбата на чл. 2, т.1 от ЗДДС, с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същия закон предвижда друго. Освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки, са регламентирани в глава четвърта от ЗДДС.
Тъй като извършваната от Вас дейност, като лице упражняващо свободна професия – вещо лице не попада в освободените доставки, на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС във връзка с чл. 12 от с.з. следва да начислите ДДС.
Втори и трети въпрос: С оглед правната същност на едноличния търговец като субект на търговското, гражданското и данъчното право, не съществува отделна и независима правосубектност между него и физическото лице, което го е регистрирало по реда на ТЗ. Едноличният търговец не представлява отделен и независим данъчен субект, различен от физическото лице.
Реквизитите на фактурата са посочени в чл. 114 от ЗДДС. В ал. 1, т. 4 и т. 5 /предложение първо/ са регламентирани име и адрес на доставчика и идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика.
Когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво юридическо качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, селскостопански производител, свободна професия, частен съдебен изпълнител и т.н., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС. В този смисъл е и разпоредбата на § 1, ал. 2 от ДР на ППЗДДС, според която физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Съгласно чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС, бланките на фактурите и известията към тях, издавани от регистрирани по закона лица на основание, различно от регистрация по чл. 99, чл. 100, ал. 2 и чл. 152 от закона, трябва да съдържат трайно вписани при отпечатването:
1. пореден номер;
2. гриф “оригинал“ на първия екземпляр;
3. наименование, идентификационен номер на лицето, което ще ги издава;
4. идентификационен номер по ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона.
Следва да отбележим, че освен идентификационния номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС, издаваните от Вас фактури следва да съдържат и реквизитите, посочени в чл. 114 от ЗДДС и чл. 78 от ППЗДДС.
По прилагането на ЗДДФЛ:
Статутът на вещите лица е уреден в Наредба № 3/30.11.2012 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица и в глава двадесет и първа от Закона за съдебната власт /ЗСВ/. В запитването не сте посочили, но по всяка вероятност Вие ще извършвате дейност като вещо лице, назначено при условията на чл. 396, ал. 1 от ЗСВ чрезвключване в съответния списък на специалисти, утвърдени за вещи лица.
Лицата – експерти към съда и прокуратурата са включени в определението, дадено в § 1, т. 29 от Допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ), и се считат за лица, упражняващи свободна професия. Облагането на тези лица е по реда на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ. Авансовото облагане на доходите на вещите лица, назначени при условията на чл. 396, ал. 1 от ЗСВ, включени в съответния списък на специалисти, утвърдени за вещи лица, изисква прилагането на нормата на чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛ. Тя регламентира, че когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (каквито са вписаните вещи лица, упражняващи свободна професия) и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на доходаавансовото облагане не се извършва от платеца на дохода. На основание чл. 43, ал. 6 от ЗДДФЛ, размерът на авансовия данък се определя и внася от лицето придобило дохода.
Представянето на писмената декларация е едно от задължителните условия, при наличието на които се прилага цитираното изключение. В случай, че такава не е представена, предприятието – платец на доход по чл. 29 от ЗДДФЛ, определя и удържа дължимия от лицата авансов данък, прилагайки нормата на чл. 43, ал. 4 от закона.
Дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на ТЗ т.е. за облагането на физическото лице е от значениехарактера на извършваните от него действия, а не дали лицето ги извършва в качеството си на търговец. Извършването на една дейност в качество, различно от едноличен търговец, в някои случаи се обуславя от наличието на такова изискване по силата на други нормативни актове.
Според посоченото в запитването, Вие ще получавате доход от съда за изготвяне на съдебно-технически експертизи в качеството Ви на вещо лице т.е. като специалист, притежаващ специални знания в дадена област, който се назначава в рамките на едно производство да осъществява определени процедури, необходими за изясняване на обективната истина, а не в качеството си на търговец.
Предвид изложеното до тук, данъчната основа за придобитите доходи в качеството Ви на вещо лице ще се определи по реда на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ и същите подлежат надеклариране в таблица № 6 от приложение № 3 – доходи от друга стопанска дейност от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Данъчната основа от доходите, придобити от дейност като едноличен търговец се формира по реда на глава пета, раздел II от ЗДДФЛ, а декларирането им следва да се извърши в приложение № 2 – доход от стопанска дейност като едноличен търговец на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Във връзка с декларирането на доходите, придобити през данъчната година, следва да се има предвид, че при формирането на счетоводния финансов резултат на предприятието на едноличния търговец е необходимо да се спазвапринципа за съпоставимост на приходи и разходи – чл. 4, ал. 1, т. 4 от Закона за счетоводството /ЗСч/. Това означава, че разходите, които са свързани с дейността на лицето по повод извършване на експертизите не следва да се осчетоводяват към другите разходи на предприятието. За покриване на разходите на вещото лице законадателят е предвидил признаване на разходи за дейността в размер на 25% от придобития доход.
Изясняването на конкретните факти и обстоятелства, имащи отношение към данъчнотооблагане на предприятието и физическото лице се извършва в хода на данъчните проверки и ревизии по реда на Данъчно осигурителния процесуален кодекс.

Оценете статията

Вашият коментар