облагане на метални силози с данък върху недвижимите

Изх. № 26-Б-374
Дата: 04.01.2016 год.
ЗМДТ, чл. 10, ал. 1
относно: облагане на метални силози с данък върху недвижимите
имоти по ЗМДТ
В отговор на Ваше писмо с вх. ……………….. в НАП Ви уведомявам:
В писмото ни до Община ……………..на поставения въпрос относно определяне на метални /ламаринени/ силози като сгради или съоръжения за целите на облагането с данък по ЗМДТ, съм изразила общо методологическо становище /т.е. не се отнася до конкретен случай/ според което постройките, по отношение на които са налице изведените критерии /трайно прикрепване към земята, стени и покрив/, независимо от конструкцията им, следва да бъдат определени като „сгради“.
За изясняване съдържанието на критерия „трайно прикрепени към земята“ са използвани мотивите към решение № 8797 от 17.07.2015 г. по адм. дИзх. № 11392/2014 г. на ВАС, според които то се извлича от легалното определение на противоположното понятие – „преместваем обект“, дадено в § 5, т. 80 от Закона за устройство на територията. Според този текст „преместваем обект“ е „обект, предназначен за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност, който може след отделянето му от повърхността и от мрежите на техническата инфраструктура да бъде преместван в пространството, без да губи своята индивидуализацияи възможност да бъде ползван на друго място със същото или с подобно предназначение“.
Преценката за наличие на критериите за определяне на силозите като „сгради“ в конкретния случай е от компетентността на служителите на общинската администрация, разполагащи с права и задължения на органи по приходите в производствата по ДОПК.
След проведен разговор със служители на ……………., се установи, че към момента не е налице висящо ревизионно или друго производство за установяване на задължения за въпросните силози.
По повод на съдържащата се в писмото Ви информация, според която силозите са „прикрепени към земята с болтове и временни ивични бетонови основи“ бих искала да Ви уведомя, че относно прикрепването на постройки към земята със сглобяемо-разглобяеми съединения е налице практика на ВАС. В тази практика се поддържа становището, че „наличието на ивични основи прави невъзможно преместването в пространството на конструкцията, без тя да изгуби своята индивидуализация и възможност да бъде използвана на друго място със същото или подобно предназначение …… и по този начин трайно променят начина на ползване на земята, върху която са поставени“, т.е. налице е трайно прикрепване на постройката към земята /в този смисъл – решение № 8797 от 17.07.2015 г. по адм. дИзх. № 11392/2014 г., решение № 2761 от 26.02.2014 г. по адм. дИзх. № 13256/2013 г., решение № 682 от 25.01.2002 г. по адм. дИзх. № 6614/2001 г. на ВАС и др./.
ЗАМ.
/ ГАЛЯ ДИМИТРОВА / ‘

Оценете статията

Вашият коментар