облагане на организатори на хазартни игри, получили лиценз по реда на Закона за хазарта (ЗХ) за организиране на онлайн залагания

Изх. № 92-00-185
Дата: 12.04.2014 год.
ДР на ЗКПО, § 1, т.2;
ДР на ДОПК, § 1, т. 5, буква „б“.
Относно: облагане на организатори на хазартни игри, получили лиценз по реда на Закона за хазарта (ЗХ) за организиране на онлайн залагания
Внае постъпило Ваше писмо, заведено с вх. № 92-00-185/19.02.2014 г., в което поставяте въпрос, свързан с възникване на място на стопанска дейност в Република България на чуждестранно юридическо лице – организатор на хазартни игри, лицензирано в държава – членка на Европейския съюз, което е получило лиценз по реда на Закона за хазарта (ЗХ) за организиране на онлайн залагания. Въпросът Ви е продиктуван от влязлата в сила от 1 януари 2014 г. нова т. 6 на ал. 1 от чл. 6 на ЗХ. Разпоредбата на чл. 6, ал. 1 от ЗХ предвижда, че лиценз за организиране на онлайн залагания може да се издаде на лице по чл. 4, ал. 1, т. 1 и по чл. 14 от същия закон само при едновременното изпълнение на условията по т. 1 – 6, като с въпросната т. 6 се въвежда изискване за наличие на упълномощен представител на дружеството по чл. 4, ал. 1, т. 1, когато то е регистрирано в друга държава – членка на Европейския съюз, в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, с адрес на територията на Република България и с представителна власт в обем, който му позволява да сключва договори от името на чуждестранното лице и да го представлява пред държавните органи и съдилищата на Република България. Упълномощеният представител не може да бъде търговски представител по смисъла на глава шеста, раздел II от Търговския закон.
По-конкретно, въпросът Ви е доколко изпълнението на това нововъведено изискване ще доведе до възникване на място на стопанска дейност на чуждестранното юридическо лице по смисъла на § 1, т. 5, б. „б” от ДР на ДОПК.
С оглед относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по поставения въпрос изразявам следното становище:  
В писмо Изх. № 26-Е-257/15.10.2013 г. на , което е публикувано на интернет страницата на НАП в рубриката „Въпроси и отговори”, копие от които прилагам, са дадени подробни разяснения относно хипотезите на формиране на място на стопанска дейност от чуждестранни лица – организатори на хазартни игри.
В допълнение към изложеното в горепосоченото писмо и във връзка с новоприетата т. 6 на ал. 1 от чл. 6 на ЗХ е необходимо да се има предвид следното:
Според § 1, т. 5, б. „б” от ДР на ДОПК ще се смята, че едно чуждестранно лице има място на стопанска дейност в страната, когато в България се извършва дейност от лица, упълномощени да сключват договори от името на чуждестранното лице, с изключение на дейността на представителите с независим статут по глава шеста на Търговския закон.
По отношение на този критерий, следва да се отбележи, че дейността по организиране на онлайн залагания е такава, че при нея би следвало по подразбиране да е изключено наличието на лице, упълномощено да сключва договори от името на чуждестранното лице на територията на България, относно самите залагания. Противното би означавало, че извършването на залагания от страна на участниците в хазартните игри и евентуално изплащането на техните печалби се извършва чрез упълномощен зависим представител на чуждестранното лице на територията на страната, а предвид естеството на организирането на хазартни игри чрез онлайн залагания такова опосредяване между клиентите и организатора би било твърде нетипичен подход.
Предвид това, обстоятелството, че чуждестранното юридическо лице разполага с упълномощен представител с адрес на територията на Република България и с представителна власт в обем, който му позволява да сключва договори от името на чуждестранното лице и да го представлява пред държавните органи и съдилищата на Република България, не е достатъчно, за да се приеме, че е налице място на стопанска дейност, чрез което се осъществява хазартната дейност на чуждестранното дружество.
Същевременно обаче, ако чрез посочения упълномощен представител на територията на България се сключват например договори за предоставяне на права за ползване на интелектуална собственост на чуждестранното юридическо лице, е възможно да възникне място на стопанска дейност на основание на§ 1, т. 5, б. „б“ от ДР на ДОПК. По отношение на печалбите, причислими към това място, ще е валидно изложеното в горепосоченото писмо относно място на стопанска дейност, възникнало на основание на § 1, т. 5, б. „а“ от ДР на ДОПК.
Приложение: Писмо (копие – извадка от Системата „Въпроси и отговори”) Изх. № 26-Е-257/15.10.2013 г. по описа на ЦУ на НАП – 1 екз., 3 л.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар