Облагане на регистриран земеделски производител.

Относно: Облагане на регистриран земеделски производител.
Във връзка с постъпило Ваше запитване в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр. ….. вх. № …..16.11.2010г.,изразяваме следното:
В запитването си посочвате, че сте регистриран земеделски производител и извършвате дейност – отглеждане на крави с млечно направление, овце и кози. Предавате добитото мляко от дейността си в млекопреработвателно предприятие. Интересувате се от възможността сам да продавате млякото чрез млекомат като същото ще остане непреработен продукт от селско стопанство. Получавате средства по програма за развитие на селските райони, по-точно по мярка 121 – модернизиране на селските стопанства.
Във връзка с посоченото в запитването поставяте следните въпроси:
1. Как ще се облага дохода получен от продажбите чрез млекомат – по чл. 29, т. 1 от ЗДДФЛ или по друг начин?
2. Необходимо ли е за тази дейност да се регистрирам като търговец по търговския закон?
3. Как ще се отчита дохода от млекомата – като от кафемашините ли с издаване на касов бон от ЕКАФП в момента на изваждането на парите от автомата или по друг начин?
4. Получените средства по програми ще се считат ли за доход през годината на получаване, ще се облагат ли с данък по ЗДДФЛ и по кой член от същия?
5. Може ли стойността на направената инвестиция да намали облагаемия доход и при какви условия?
По първи въпрос:
Поставеният от Вас въпрос е изпратен за отговор по компетентност до Дирекция„ДОМ” при ЦУ на НАП – София. За изразеното становище ще бъдете информиран допълнително.
По вторивъпрос:
Отговорът на въпроса относно необходимостта от регистрация Ви като търговец по реда на Търговски закон не от компетентността на Националната агенция по приходите. В зависимост от това как Вие се определите по реда на ТЗ /физическо лице или предприятие на едноличен търговец/ ще следва исъответния режим за данъчно облагане. Тъй като Вие сте задали въпросите си като физическо лице – регистриран земеделски производител и отговорите в настоящото становище са съобразени с изложената фактическа обстановка.
По трети въпрос:
Поставеният от Вас въпрос представлява сложен казус и запитването Ви в тази му част е изпратено за отговор по компетентност до Дирекция„ДОМ” при ЦУ на НАП – София. За изразеното становище ще бъдете информиран допълнително.
По четвърти въпрос:
В ЗДДФЛ не е регламентирано специално данъчно третиране на получените субсидии, поради което същите следва да се разглеждат обвързано с общите правила за облагане и деклариране на доходите от дейността, за която са предназначени.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, съгласно разпоредбите на този закон.
В ЗДДФЛ не е установена легална дефиниция на понятието „доход”,поради което данъчното третиране на субсидиите би могло да се диференцира в зависимост от предназначението им.
Ако субсидията е получена във връзка с дейността по производство на непреработена селскостопанска продукция, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, т. 1 от ЗДДФЛ. Облагането на доход от получени субсидии се подчинява на посочените по-горе правилаза авансово и годишно облагане по реда на чл. 29, т. 1 във връзка с чл. 30 и чл. 43 от ЗДДФЛ.
Ако субсидията е получена за дейността по производство на преработени продукти от селското стопанство /включително от продажба на произведена декоративна растителност/, същата се счита за облагаем доход от друга стопанска дейност по чл. 29, т. 2, буква „а” от ЗДДФЛ. В този случаи облагаемият доход се определя като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността.
Следва да се отбележи, че получаваните субсидии от лицата занимаващи се със селскостопанска дейност са предназначени за подпомагането им при извършване на дейността. Следователно, ако физическото лице не влага, съответно не използва получената субсидия за извършване на стопанска дейност, а за лични нужди, същата ще се определи като доход от друг източник. В тези случаи физическото лицеще формира облагаем доходпо реда на чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т.е. брутната сума на получената субсидия.
Според чл. 11, ал.1, т. 1 и т. 2 от ЗДДФЛ доходът, се смята за придобит на датата на плащането /при плащане в брой/ или на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода /при безналично плащане/.
По пети въпрос:
От запитването Ви не става ясно за каква инвестиция искате да попитате. Ето защо Ви посочваме възможните данъчни облекчения по отношение на дохода и възможните намаления на дължимия данък в случай на регистрация на предприятие на едноличен търговец по реда на ТЗ.
В част ІІ, глава ІV „Данъчни облекчения” от чл. 18 до чл. 23 от ЗДДФЛ са посочени допустимите от закона възможности за намаляване на дохода по годишна данъчна основа. Това са случаите, когато има:
– намалена работоспособност;
– лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане;
– лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране;
– облекчения за дарения;
– облекчения за млади семейства.
В част ІV, глава Х „Годишно облагане” съгласно чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ/в редакцията на закона след 01.01.2010г./, данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция, при условията за преотстъпване на корпоративния данък по чл.189б от ЗКПО.
Ползването на данъчното облекчение от едноличните търговци, регистрирани като земеделски производители, съгласно нормата на чл.189б от ЗКПО изисква едновременно спазване на следните условия:
1. преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на дейността, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването;
2. активите по т. 1 са придобити при пазарни условия, съответстващи на такива при несвързани лица;
3. дейносттатрябва да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване; това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишните данъчни декларации;
4. преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от стойността на активите по т. 1.
Преотстъпването не е допустимо, когато преотстъпеният данък се инвестира в сгради и земеделска техника, които заместват съществуващи /чл. 189б, ал. 3 ЗКПО/.
Съгласно ал. 4 на същата разпоредба от ЗКПО данъкът не се преотстъпва, когато лицето е получило други помощи по смисъла на чл. 87, § 1 от Договора за създаване на Европейската общност, както и минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕО) № 1535/2007 на Комисията от 20 декември 2007 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност към помощите de minimis в сектора на производството на селскостопански продукти за инвестираните активи.
На данъчно задължените лица, на които се преотстъпва данък за текущата година, се преотстъпва и съответната част от дължимите авансови вноски, пропорционална на размера на преотстъпването /чл. 91 от ЗКПО/.
Следва да се има предвид, че данъчното облекчение за земеделските производители /чл.189б от ЗКПО/ може да се прилага единствено след постановяване на положително решение от Европейската комисия /ЕК/ за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи /§ 41 от ПЗР на ЗКПО/.
Следователно, в зависимост от решението на ЕК при едноличните търговци, регистрирани земеделски производители са възможни два варианта за новото данъчно облекчение:
1.В случай, че ЕК постанови положително решение:
В този случай данъчното облекчение ще може да се ползва след решението на ЕК. Ако ЕК постанови положително решение до 31.03.2011г. данъчното облекчение ще може да се ползва и за 2010 г./§ 41 от ПЗР на ЗКПО/.
Съгласно § 43 от ПЗР на ЗКПО данъчното облекчение е със срок 31.12.2013г.
2.ЕК не постанови положително решение:
В този случай данъчното облекчение няма да може да се ползва.
Предвид гореизложените нормативни основания и съгласно представената фактическа обстановка Вашето облагане за 2010г. като физическо лице – регистриран земеделски производител е по реда на чл. 29, т. 1 от ЗДДФЛ.
Получените субсидии са облагаем доход в зависимост от предназначението им.
Данъчни облекчения, с които може да се намали дохода на годишна база са посочените в ЗДДФЛ от чл. 18 до чл. 23.
Право на преотстъпване на данък върху дохода имат лицата, регистрирали предприятие на едноличен търговец и извършващи облагане по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ /определяне на данъчната основа по реда на ЗКПО/ т.е. това право не е относимо към облагането Ви като физическо лице към настоящия момент на 2010г.

Оценете статията

Вашият коментар