Облагане с данък на дохода от продажба на поземлен имот

ОТНОСНО: Облагане с данък на дохода от продажба на поземлен имот
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ 94-00-116 от 22.06.2009г. при Дирекция «ОУИ»… и в съответствие с действащото законодателство изразяваме следното становище:
Според изложената в писмото фактическа обстановка през м.май 2007г. сте закупили поземлен имот № … и ? идеални части от имот № ….. по кадастралния план на «Отдих и култура-север», местност «…..» за общата сума от 50 000лв. През м.юни 2009г. възнамерявате да продадете и двата имота за 157 976 евро. Имотите са обща съпружеска собственост.
Интересувате се дължите ли данък Вие и вашият съпруги в какъв размер?
На основание чл. 13, ал. 1, т. 1, буква ,.б“ от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/, не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
В конкретния случай,това условие не е изпълнено, т.е. между датата на придобиване на цитираните недвижими имоти не са изминали повече от пет години, поради което сумата, получена от продажбата представлява облагаем доход.
Съгласно чл. 33, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи. Продажната цена включва всичко придобито във връзка с продажбата, включително възнаграждение, различно от пари (чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ) – в конкретния случай цитирате 157 976 евро /съответно левовата равностойност по
курса на БНБ в деня на плащането/. Цената на придобиване се определя по реда на чл. 33, ал. 6 от ЗДДФЛ и в общия случай това е документално доказаната цена напридобиване на имуществото – във вашия случай цитирате сумата 50 000лв. Получената положителна разлика между двете суми се намалява с 10 на сто нормативни разходи, за да се получи данъчната основа, подлежаща на облагане с данък. Съгласно чл.48,ал.1 от ЗДДФЛ размерът на данъка се определя, като годишната данъчно основа се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
На основание чл. 19 от Семейния кодекс (СК), съпружеска имуществена общност са вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити. Съвместният принос се предполага до доказване на противното (чл. 19, ал. З от СК). На това основание доходите от продажба на недвижимо имущество, когато то е съпружеска имуществена общност се разделят поравно между съпрузите, освен ако със съдебен акт не е предвидено друго.
В изпълнение на чл.50,ал.1,т.1 и чл.53,ал.1 от ЗДДФЛ, и в предвид на гореизложеното всеки от съпрузите е задължен да подаде годишна данъчна декларация за съответната част от облагаемия доход, придобит през течение на данъчната година в срок до 30 април 2010г., до която дата следва да се плати и дължимия данък.

Оценете статията

Вашият коментар