Облагане с данък при източника

ОТНОСНО: Облагане с данък при източника
С писмено запитване, постъпило с вх. № ……26.11.2013г. в Дирекция ОДОП сте посочили следното:
Дружество е регистрирано по ЗДДС. Предметът на дейност ще бъда предоставяне на хостинг и уеб услуги. В тази връзка дрежеството ще получава фактури от чуждестранни контрагенти, които са местни лица на страни от Европейския съюзи на трети страни. Предмет на сделките са:
– лицензии,
– наем на сървър,
– обновяване на домейн,
– предоставяне на IP-адреси,
– наем на софтуер.
Въпросът, който поставяте е: Следва ли така изброените разходи /доходи за чуждестранните лица/ да се облагат с данък при източника?
Съобразявайки относимото данъчно законодателство и компетентност на НАП, изразявам следното становище:
Въпросът, който е поставен е много общ и е свързан с бъдещо развитие на дейност; липсват конкретни договорни отношения и доколко те ще касаят предоставяне за използване на продукти на авторското право или индустриалната собственост; не са посочени държавите, с които дружеството възнамерява да има отношения и друга опрделяща информация. При така представеното като фактическа обстановка не могат да се дадат конкретни отговори относно облагането на посочените по-горе сделки и не можем да се произнесем относно характера на извършваните услуги, а това е правноотносимият факт, за да се пристъпи към облагане на посочените доходи по чл. 195, ал. 1 от ЗКПО с данък при източника. При квалифицирането на дохода е необходимо да се има предвид, че следва да се търси действителната воля на страните, естеството на извършената услуга, издадените документи във връзка с услугите или правата, които се предоставят от чуждестранните юридически лица.
Следва да имате предвид, че в Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ е дадено определение относно обхвата на възнагражденията за авторски и лицензионни услуги. Съгласно дадената с § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби на ЗКПО дефиниция “авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване. “Промишлено, търговско или научно оборудване“ са всички движими вещи, включително транспортни средства, съоръжения, средства за производство, средства за оказване на услуги и други, които предприятието използва в стопанската си дейност.
При условие, че това, което ще получавате от чуждестранните юридически лица съдържа елементи на посочените възнаграждения /продукти на авторски права, промишлен и научен опит, обурудване, авторски права върху научни произведения и др./,посочени в § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО, същите ще са облагаеми по реда на закона с данък при източника, при условие, че чуждестранното юридическо лице няма място на стопанска дейност в страната.
Когато получателите на дохода са лица от различни държави, за да се отговори на въпроса дължи ли се данък при източника и в какъв размер, освен изискванията на ЗКПОследва да се имат предвид и разпоредбите на спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане /СИДДО/.
Следва да имате предвид, че СИДДО са изготвени съгласно Модел за данъчна спогодба за доходите и имуществото.
В моделът е предвидено, че ако едно предприятие осъществява стопанска дейност чрез уеб-страница, която се намира на сървър, който е изцяло на разположение на предприятието, например собствен или нает, и предприятието експлоатира /оперира/ този сървър, мястото, където е разположен този сървър, може да бъде възприето като място на стопанска дейност на това предприятие, ако са изпълнени и другите условия поставени в спогодбите.
По отношение на софтуера в модела се посочва, че същият може да бъде описан като програма или серия от програми, съдържащи инструкции, необходими както за опреционните процеси на компютър, така и за изпълнението на други задачи. Той може да бъде прехвърлян по различни начини, може да е стандартизиран или изготвен по поръчка. Правата, свързани с компютърните програми, са форма на интелектуална собственост и могат да са пълни или частични права върху авторско право. И както по-горе бе посочено, когато се говори за ползване и плащане във връзка с ползване на софтуер, той следва да бъде определен съгласно определението, дадено в ЗКПО. За да бъде квалифициран като авторско и лицензионно възнаграждение или не, и съответно плащанията да бъдат третирани като облагаеми с данък при източника или възприети като печалби от стопанска дейност за съответните чуждестранни юридически лица, е необходимо категорично да се доказва, че плащанията саза придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма и че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване.
СИДДО не се прилагат автоматично, а след прилагане на процедура, уредена в раздел ІІІ, чл. 135 – 142 включително от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
При условие, че не са доказани основанията за прилагане на разпоредбите на съответните спогодби, се дължи данък при източника съгласно ЗКПО.
Следва да се има предвид, че право да изразява становища относно прилагане на СИДДО има Изпълнителният директор на НАП, след като се представи достатъчно доказателствен материал пред Дирекция „СИДДО” при ЦУ на НАП София, чрез съответната Териториална дирекция на НАП, в чиято компетентност е задълженото лице.
Освен това е важно е да се има предвид, че съгласно чл. 37, ал. 1 от ДОПКвсички събрани доказателства в административното производство, касаещи конкретната сделка, подлежат на обективна преценка и анализ от страна на органа по приходите с оглед установяване на нейната действителност, съдържание и характер.

Вх.№ 9600521 от 26.11.2013 РО СТ.ЗАГОРА Отг. ОУИ Пловдив  |  96-00-521

Оценете статията

Вашият коментар