облагане с данък върху дейността от опериране на кораби по реда на чл.254, ал.1 от ЗКПО

Изх. №М-24-31-40
Дата: 14.05.2011 год.
ЗКПО, чл. 169;
ЗКПО, чл. 254, ал. 1.
Относно: облагане с данък върху дейността от опериране на кораби по реда на чл.254, ал.1 от ЗКПО
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП и заведено с вх. № М-24-31-40/11.04.2011 г. и № 24-31-41/12.04.2011 г., сте посочили, че на 22.12.2010г. „……..” ЕООД сключва договор за покупка на моторен кораб с нетен тонаж 393 тона. Окончателното плащане на цената е извършено на 12.01.2011 г. и корабът е предаден на българското дружество. Корабът е регистриран под българско знаме на 14.01.2011 г., а с договор за тайм-чартър, сключен на 15.12.2010 г., същият е отдаден под наем на „………”ООД – България. Договорът за тайм-чартър влиза в сила при пристигането на кораба, т.е. през месец януари 2011 г.
„……” ЕООД e собственик на още два кораба, които също отдава под наем, но същите са с нетен тонаж под 100 тона всеки един. Корабите са под българско знаме и са окомплектовани с екипажи от лица – български граждани.
На 29.12.2010 г. е подадена декларация по чл.259, ал.1 от ЗКПО, с която дружеството декларира избора си да се облага с данък върху дейността от опериране на кораби, но само за дейността по отдаване под наем на кораба с нетен тонаж 393 тона.
Поставени са следните въпроси:
1.Дружеството може ли да прилага реда на облагане на дейността от опериране на кораби по глава тридесет и четвърта по Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/?
2.Тъй като дружеството отдава под наем и два други кораба, за които не може да прилага глава тридесет и четвърта от ЗКПО, как следва да се разпределят непреките и административни разходи с оглед правилното формиране на облагаемата печалба по ЗКПО?
Предвид изложеното в запитването и относимата към зададените въпроси нормативна уредба, на основание чл.10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
По Въпрос №1:
Съгласно чл. 218, ал. 1 от ЗКПО данъчно задължените лица, посочени в Част пета от закона, вместо с корпоративен данък се облагат с алтернативен данък за дейностите, посочени в тази част. Данъчното облагане на дейността от опериране на кораби е регламентирано с разпоредбите на глава тридесет и четвърта от Част пета на ЗКПО. На основание чл. 218, ал. 2 от ЗКПО за всички останали дейности, извън подлежащите на облагане с данък върху дейността от опериране на кораби, лицата по ал. 1 на същия член се облагат с корпоративен данък.
В чл. 255, ал. 1, т. 1 – 6 от ЗКПО са изброени условията, на които едновременно трябва да отговарят данъчно задължените лица, извършващи морско търговско корабоплаване, за да се облагат с данък върху дейността от опериране на кораби. Едно от тези условия, посочено в чл. 255, т. 2 е да оперират със собствени или наети кораби, както и да отдават под наем кораби.
Данъчно задължените лица нямат право да прилагат реда за облагане с данък върху дейността от опериране на кораби за определени плавателни съдове, изчерпателно изброени в чл. 256, т. 1 – 5 от ЗКПО. За дейността си с въпросните плавателни съдове те следва да прилагат общия ред на ЗКПО за формиране на данъчен финансов резултат и облагане с корпоративен данък.
В § 1, т. 41 от допълнителните разпоредби на ЗКПО е дадено определение за “дейности от опериране на кораби“, като в буква „а” е посочено отдаването под наем на кораби с нетен тонаж над 100 тона.
С оглед гореизложеното, ако дружеството отговаря едновременно на всички условия по чл. 255 от ЗКПО, не попада в ограниченията на чл. 256 и е подало декларация по чл.259, ал. 1 от същия закон в срок до 31.12.2010 г., то следва да прилага режима на облагане с данък върху дейността от опериране на кораби за кораба с тонаж 393 тона, който отдава под наем. От цитираните разпоредби е видно, че прилагането на режима за облагане с данък върху дейността от опериране на кораби следва да започне от 1 януари на годината, следваща годината на подаване на декларацията.
Изпълнението на условията, които дават основание за прилагане на глава тридесет и четвърта от ЗКПО, подлежи на данъчен контрол от органите по приходите чрез извършване на проверки и ревизии по реда на чл. 110 от ДОПК.
По Въпрос №2:
Приходите и разходите за дейности, подлежащи на облагане с алтернативен данък се изключват при определяне на счетоводния финансов резултат за данъчно преобразуване,т.е целта е да бъде определен данъчен финансов резултат само за дейността, която се облага с корпоративен данък по общия ред на закона. В ЗКПО не е предвиден специален ред за разпределяне на непреките и общоадминистративни разходи в описания случай.Считам, че за разпределяне на така наречените неразпределяеми разходи, е целесъобразно да се ползва реда, предвиден в чл.169 от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар