Облагане с данък върху превозните средства на полуремаркета по реда на ЗМДТ.

ОТНОСНО: Облагане с данък върху превозните средства на полуремаркетапо реда на ЗМДТ.
В Дирекция ОДОП ………….. постъпи писмено запитване с вх. № ………. от 24.11.2016 г., относно облагане с данък върху превозните средства на полуремаркетапо реда на ЗМДТ.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
На 15.07.2015 г. по предоставени на основание чл. 51, ал. 2 и чл. 54, ал. 2 от ЗМДТ данни „Т“ ЕООД е придобило превозни средства, въведени автоматизирано в софтуерния продукт Матеус с вид ,,специализирани строителни машини и други специализирани машини“. Формирани са партиди с облог от 01.06.2015 г., 01.07.2015г., 01.09.2015 г. на основание чл. 60, ал. 2 от ЗМДТ и размер на задължението за ДПС, определен в границите на чл.55, ал.8 от ЗМДТ. Задълженията за данък върху превозните средства за 2015 г. и 2016 г. са платени. Дружеството е подало искане за възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК. „Т“ ЕООД претендира, че определеният данък за гореописаните превозни средства за 2015 г. и 2016 г. е неправомерно начислен. В подкрепа на искането си посочва, че придобитите превозни средства са полуремаркета, поради което и не следва да се облагат с данък върху превозните средства. Към искане за възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК са приложени заверени копия на Справка за ДМА за периода към 01.01.2016 г., свидетелства за регистрация – част I и справка за задълженията на дружеството на следните транспортни средства – транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „ШМИТЦ СЦС 24“ – 1 брой и транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „ХУМБАУР ХСА 2006“ – 3 бр.
В предоставените заверени копия на Свидетелство за регистрация – част I на всички превозни средства в буква (D) е отразено, че видът е „ПОЛУРЕМАРКЕ“, а допустимата максимална маса, определена от компетентните органи в буква (F) е, както слева :
– транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „ШМИТЦ СЦС 24“ – 35000;
– транспортно средство от тип „Полуремарке“, марка „ХУМБАУР ХСА 2006“ – 35000.
Зададени са следните въпроси:
1.Дължим ли е определеният данък върху превозните средства за гореописаните ИС,
въведени в софтуерния продукт “Матеус“ с вид „строителни машини и други специализирани машини“ и регистрирани в регистъра на пътните превозни средства, поддържан от МВР, като „ПОЛУРЕМАРКЕ“ с гореописаната допустима максимална маса, определена от компетентните органи в буква (F). Ако е дължим, как следва да се определи ДПС като за вид „строителни машини и други специализирани машини“ или за вид „полуремарке“?
2. Следва ли да се възстанови претендираната сума за данък върху превозните средства?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки се с относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Следва да имате предвид, че в компетентността на изпълнителния директор на НАП е издаването на методически указания по прилагането на ЗМДТ /чл. 4, ал. 6 от ЗМДТ/, с които се цели да се унифицира практиката на администриращите органи при прилагането на определени, създаващи неяснота или противоречивостразпоредби в закона, каквито в случаяне откриваме.
Уведомяваме Ви, че НАП не е компетентна да квалифицира вида на пътните превозни средства. В писмото, което сте ни приложили за сведение с Изх. № 07-00-200#1/18.10.2016 г. сме Ви уведомили, че за полуремаркетата, които в масива на „Пътна полиция“ са определени като „специализирани“, но в свидетелствата за регистрация са означени само като „полуремарке“, е необходимо да се направи допълнителна справка /запитване/ в звеното „Пътна полиция“ по регистрацията им относно наличието на условията за „специализирани“ ППС. В същото сме Ви уведомили, в кои случаи данъкът върху превозните средства следва да бъде възстановен, а именно когато транспортните средства не попадат в чл. 55, ал. 8 от ЗМДТ или в чл. 55, ал. 9 от с.з.
Следва да имате предвид, че съгласно нормата на чл. 4, ал. 1 от ЗМДТ, компетентни за установяване, обезпечаване и събиране на местните данъци са служителите на общинската администрация, като приложимият процесуален ред е този по ДОПК. В производствата по установяване, обезпечаване и събиране служителите на общинската администрация имат правата на органи по приходите, а в производствата по обезпечаване на данъчни задължения – на публични изпълнители /чл. 4, ал. 3 от ЗМДТ/.
Служителите на общините, администриращи местни данъци, разполагат с всички права и задължения на органи по приходите по ДОПК, включително с правото даизискват от всички лица и държавни и общински органи данни, сведения, документи, книжа, материали, вещи, извлечения по сметки, справки и други носители на информация, необходими за осъществяване на контролната дейност по данъчното облагане /чл. 12, ал. 1,т. 11 ДОПК/.

Оценете статията

Вашият коментар