Облагане с годишен патентен данък по реда на ЗМДТ.

ОТНОСНО: Облагане с годишен патентен данък по реда на ЗМДТ.
В запитване с вх.№ 96-00-36/22.01.2010 г. постъпило в Дирекция „ОУИ” – ……………, е зададен следният въпрос: За извършваната от ЕТ патентна дейност автомивка; ремонт, регулиране и балансиране на гуми един патентен данък ли се заплаща или за всяка една от дейностите, при условие, че тези дейности се извършват от един обект?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
С оглед разпоредбата на ал.1 от чл.61з от ЗМДТ физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 /патентни дейности/, се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие че:
1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв., и
2. лицето не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че извършвате ремонт, регулиране и балансиране на гуми и автомивка. Същите попадат в т. 16 от Приложение № 4 към глава втора, раздел VI на ЗМДТ. Патентния данък за тази дейност се определя според местонахождението на обекта.
Независимо дали извършвате поотделно или едновременно дейностите ремонт, регулиране и балансиране на гуми и автомивка, размера на дължимия годишен патентен данък се определя по реда на т. 16 от Приложение № 4 към глава втора, раздел VI на ЗМДТ при условие, че отговаряте и на условията, визирани в чл. 61з, ал. 1 от ЗМДТ.
Съгласно чл. 61л, ал. 1 от ЗМДТ патентният данък се дължи за всяка от упражняваните дейности поотделно съгласно приложение № 4. При определяне на патентния данък следва да имате предвид нормата на чл. 61л, ал. 2 от ЗМДТ, съгласно която лицата, които осъществяват патентна дейност в повече от един обект, дължат данък за всеки обект поотделно.
По смисъла на § 1, т. 24 от ДР на ЗМДТ, „обект” за целите на облагането с патентен данък е всяко място, помещение и/или съоръжение, включително на открито, където се извършва дейност по приложение № 4, в т. ч.:
а) средствата за подслон и местата за настаняване;
б) заведенията за хранене и развлечения;
в) магазините, сергиите, масите на пазари, тротоари и улични платна;
г) ателиетата, работилниците и други помещения, независимо от това дали те служат и за други цели, или са част от недвижим имот.

Оценете статията

Вашият коментар