Облагане с корпоративен данък на юридическо лице с нестопанска цел.

Относно: Облагане с корпоративен данък на юридическо лице с нестопанска цел.
Във връзка с постъпило запитване ……11.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……., Ви уведомяваме следното:
В запитването е представена следната фактическа обстановка:
……….. гр. ….. е регистриран като организация с нестопанска цел в частна полза на своите членове. През 2009г. комплексната дейност на организацията ни беше спонсорирана с 20 000 лв.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли да декларираме тази сума, както и да плащаме данък върху нея и ако трябва в какъв размер?
Към запитването не е предоставен договор въз основа, на която е извършено спонсорирането, поради което изразяваме принципно становище:
Договорът за спонсорство няма изрична правна уредба. Същият най-общо би могъл да се дефинира като договор, по силата на който спонсорираното лице получава икономическа помощ от спонсора за реализиране на спортна, културна, научна или друг вид дейност, срещу което се задължава да рекламира спонсора като популяризира неговото име, търговска марка, дейността или продуктите му. С оглед на това, че липсва изрична правна уредба на договора за спонсорство, страните по него сами определят своите права и задължения, доколкото не противоречат на повелителните норми на закона и на добрите нрави. При договора за спонсорство винаги се уговаря размер на насрещна престация, което го отличава от дарението, при което е налице безвъзмездност. Насрещната престация, която дължи спонсорираното лице може да е имуществено нееквивалентна или еквивалентна на предоставената от спонсора икономическа помощ. В случаите, при които в съответствие с договора за спонсорство спонсорираното лице е длъжно да осигури насрещна престация – реклама, еквивалентна на предоставеното от спонсора, тогава сделката им се квалифицира като “търговска“, по смисъла на чл. 1 и чл. 286 от Търговския закон /ТЗ/.
Счетоводното отчитане на сумите получени от спонсора следва да е съобразено с изискването на приложимите счетоводни стандарти за юридическите лица с нестопанска цел.
Относно данъчното облагане следва да имате предвид, че в действащото данъчно законодателство, уреждащо облагането с корпоративен данък няма дадено легално определение за спонсорство. По смисъла на чл. 1, т. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ печалбата на местните юридически лица, които не са търговци от сделки по чл. 1 отТЗ е обект на облагане с корпоративен данък.
Във връзка с гореизложеното ……. следва да прецени съобразно клаузите на договора за спонсорство, дали е налице търговска сделка по смисъла на чл. 1 от ТЗ. Ако такава е налице прихода като част от общия счетоводен финансов резултат, следва да се обложи с корпоративен данък. Данъчната основа за облагане с данък се определя от счетоводния финансов резултат, който се преобразува по реда на ЗКПО при прилагане на изискванията на чл. 18 и чл. 22 от данъчния закон. Размерът на данъка се определя, като данъчната основа се умножи по данъчната ставка от 10% /чл. 6 и чл. 20/. При наличието на търговска сделка по чл. 1 от ТЗ и определянето на корпоративен данък съюзът следва да подаде и годишна данъчна декларация при спазване на условията на чл. 92 от ЗКПО.

Оценете статията

Вашият коментар