облагането с авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ:

2_632/11.03.2009г.
ЗДДФЛ, чл. 9, ал. 3, чл. 43, ал. 4,5,6 и 9
Отправено е писмено запитване, в което е описана следната фактическа обстановка: Изплащате възнаграждения на вещи лица, самоосигуряващи се по см. наКодекса за социално осигуряване.
В тази връзка поставяте следните въпроси относнооблагането с авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ:
1. Приложима ли е разпоредбата на чл. 9, ал.3 от ЗДДФЛ, в случаите, когато изплащате доходи на самоосигуряващи се лица посмисъла на КСО / коитоса удостоверили това обстоятелство с декларацияпо чл. 43, ал. 5 и ал. 6 от ЗДДФЛ / иим удържате авансов данък в момента на изплащане на доходите ?
2. Ако отговора на първия въпрос е положителен, следва ли лицето да декларира писмено желанието си за този ред на облагане пред ОД на МВР?
3. Ако сте платци на доходи по чл. 9, ал. 3 от ЗДДФЛ на лице с намалена работоспособност, упражняващо свободна професия, лицето длъжно ли е и по какъв начин да Ви уведоми за момента, от който доходите му превишават 7920лв. и следва да ги обложите с авансов данък?
Съобразно изложената фактическа обстановка и предвид относимите разпоредби на ЗДДФЛ, изразявам следното становище:
Като правило съгл. чл. 9, ал. 1 от ЗДДФЛ, данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане.
Данъчно задължените лица, коитонямат задължение да издават фискална касова бележка от фискално устройство съгласно ал. 1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството /чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ./
Според ал. 3 на с. чл. разпоредбата на ал. 2 не се прилага за доходи, за които при придобиването им платецът на дохода издава предвидения в този закон формуляр “Сметка за изплатени суми“ или доходът е обложен с окончателен данък по реда на глава шеста.
Следва да имате предвид, че законосъобразното приложение на чл. 9, ал. 3от ЗДДФЛ е обвързано със спазване разпоредбите на чл. 43 от закона.
Наоснование чл. 43, ал.1от ЗДДФЛ, лице придобилодоход от стопанска дейностпо чл. 29,дължиавансово данък върху разликата между облагаемия доходи вноските, които самоосигуряващото се лице е задълженода прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемия доход.
Съгласно нормата на чл. 43, ал. 4от ЗДДФЛ,авансовият данък сеопределя и удържа отплатеца на дохода, когато същия е предприятие или самоосигуряващо се лице по см. на КСО исе документира с одобрените от министъра на финансите образци -Сметка за изплатени сумии Служебна бележка. Споредразпоредбите на ал. 5 и 6,ал. 4 не се прилага, когато лицето придобиващо дохода е самоосигуряващо се лице по см. наКСО ие деклариралотова обстоятелство пред платеца на дохода, като в този случайданъка се определя и внася от лицето придобило дохода.
С разпоредбите начл. 43, ал. 4 и ал. 6 законодателят ясно е регламентирал случаите, при които авансовия данък се определя и удържа от платецаи хипотезите, при които данъка се внася от лицето придобило дохода. В този смисъле недопустимо да се прилага друг ред на облагане, различен от предвидения в данъчния закон.
В случаите, когато задължението за определяне и внасяне на данъка е на получателя на дохода, платецът няма задължение за издава Сметка за изплатени суми и Служебна бележка, респективно за получателя надохода е неприложима разпоредбата на чл. 9 ал. 3 от ЗДДФЛ
В чл. 43, ал. 9 от ЗДДФЛе указан реда по който получателя – лице с намалена работоспособност упражнява правотоси на данъчно облекчение, в случаите, когатоплатеца надохода е задължен да удържа и внася авансовия данък.
При описаната в запитванетофактическа обстановка, авансовия данъкследва да се определя и внася от получателите на дохода, поради което не е необходимо същитеда доказватпред платеца надоходапо реда на чл. 43, ал. 9 факти във връзка с ал. 2 на с.чл.
В изпълнение на чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през данъчната година доходи на физическите лица, която справкасе предоставя в срок до 30 април наследващатагодина натериториалната дирекция на НАП по мястото на регистрацияна платеца.

Оценете статията

Вашият коментар