облагането с авансов данък по ЗДДФЛ на получените доходи от наем.

507-1/25.04.2013г.
ЗДДС, чл.3, ал.2
ЗДДС, чл.113, ал.1
ЗДДФЛ, чл.44, ал.4
Дружеството ще сключи договор за наем на офис, като наемодател е физическо лице – нотариус, което е самоосигуряващо се лице и е регистрирано по ЗДДС.
Поставили сте следните въпроси по приложението на ЗДДС и ЗДДФЛ:
1. Следва ли физическото лице -наемодател да начислява и събира ДДС върху дължимия наем и какъв документ следва да издава?
2. В случай, че наемодателя следва да начислява ДДС, адвокатското дружество, като платец на дохода следва ли да удържа и внася авансов данък по чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ и върху коя сума- върху данъчната основа или върху сумата с ДДС?
Във връзка с поставените въпроси изразяваме следното принципно становище:
Данъчно задължено лице съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. В случаите, когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво юридическо качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, земеделски производител, свободна професия и т.н., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС. В този смисъл е и разпоредбата на §1, ал. 2 от ДР на ППЗДДС, според която физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Отдаването под наем на имот представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал .2 от ЗДДС. Извън случаите на чл. 45, ал. 4 на ЗДДС, доставката на услуга по отдаване под наем на недвижим имот е облагаема доставка.
Предвид гореизложеното, за извършваната услуга по отдаване под наем на офис за регистрираното по ЗДДС физическо лице – наемодател е налице задължение за начисляване на ДДС на основание чл. 86 от закона.
Разпоредбата на чл.113, ал.1 от ЗДДС указва, че всяко данъчно задължено лице – доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите когато доставката се документира с протокол по чл.117 от закона.
Фактурата се издава най-малко в два екземпляра, не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. В чл.113, ал.3, т.7 от закона е регламентирано, че фактура може да не се издава за доставки, осъществени от нерегистрирано по закона физическо лице, различно от едноличен търговец, когато за извършените от лицето доставки се издава документ по реда на специален закон.
Доколкото за наемодателя не са налице предпоставките в посочената разпоредба, същият на основание чл.113, ал.1 от ЗДДС е задължен да издаде фактура за извършените от него доставки на услуги, съдържаща реквизитите посочени в чл.114 от ЗДДС и чл.78 от ППЗДДС.
Съгласноразпоредбата на чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл.31, ал.1 от ЗДДФЛ /уговорената наемна цена, без ДДС/ се умножи по данъчната ставка 10 на сто. Обстоятелството, че физическото лице, е регистрирано по ЗДДС и в качеството си на нотариус следва да има регистрация като самоосигуряващо се лице е ирелевантно относно облагането с авансов данъкпо ЗДДФЛ на получените доходи от наем.
Следва да имате предвид, че считано от 01.01.2013г. е въведена нова декларация по чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ, която се подава от предприятията и самоосигуряващите се лица платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на законавТД на НАП по място на регистрация на платеца на дохода /чл.57, във вр. чл.66 от ЗДДФЛ/. Декларацията се подава в срока за внасяне на данъка. Същият е дължим до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода, като за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година не се удържа и внася данък /чл.65, ал.12 от ЗДДФЛ/.
На основание чл.45, ал.4 от ЗДДФЛадвокатското дружество за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 44 от ЗДДФЛ следва да издаде сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето придобило дохода/чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ/. С прилагането на служебните бележки към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, лицето получател на дохода удостоверява получения доход и удържания авансов данък/чл.50, ал.4 от ЗДДФЛ/.

Оценете статията

Вашият коментар