общата система на данъка върху добавената стойност и чл. 7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относн

В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше запитване с вх. № …./ 27.01.2015г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дейността на дружеството е: разработване и дизайн на база данни, въвеждане на информация в бази данни, корекции на дубликати и други в бази данни, интегриране на бази данни в интернет, миграция на съществуващи бази данни към централизирана система, бази данни за уеб, уеб и графичен дизайн, археологически предпечат, дигитални илюстрации на археологически материали/ където оригиналните версии се предоставят в сканиран вариант и отново са споделени в облак/, фотографска обработка на снимки на археологически обекти, изготвяне на географски карти с ГИС /ГеографскиИнформационни системи/, статистически и пространствен анализ.
Комуникацията е основно по интернет, освен ако не се работи на обект. Всичко останало се извършва чрез интернет, независимо от местоположението на клиента. Работи се с бази данни, които се съхраняват в интернет облак или ако количеството и размера на данните са малки – директно с имейл. Поправки, корекции и всичко допълнително се извършва по същия начин.
Поставени са следните въпроси: Дейността на фирмата попада ли в обхвата на електронните услуги? Следва ли фирмата да се регистрира по чл.156 от ЗДДС, ако клиенти са регистрирани юридически лица на територията на Европейския съюз, но не са регистрирани за целите на ДДС?
Предвид изложената фактическата обстановка и съобразявайки нормативната уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следнотостановище:
Съгласно параграф 1, т.14 /изм. – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г./ от Допълнителните разпоредби на ЗДДС,“услуги, извършени по електронен път“ са услугите, предвидени в Приложение II на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност и чл. 7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ, L 77/1 от 23 март 2011 г.), както и в Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 по отношение на място на доставки на услуги.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
В Приложение II на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност 2006/112/ЕО са посочени:
1)Доставка на интернет адрес, уебхостване, дистанционно поддържане на програми и оборудване;
2)Доставка и осъвременяване на софтуер;
3)Доставка на образи, текст и информация и предоставяне на бази данни;
4)Доставка на музика, филми и игри, включително игри на шанса и хаз.игри, и политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и мероприятия;
5)Доставка на дистанционно обучение.
В чл.7, параграф 1 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойносте посочено, че понятието „услуги, предоставяни по електронен път“ съгласно Директива 2006/112/ЕО, включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано — предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии.
Пояснено е, че параграф 1 обхваща, по-специално, следните случаи:
а) в общия случай доставката на дигитални продукти, включително софтуер и промени или актуализиране на софтуер;
б) услуги, които осигуряват или подпомагат присъствие за стопански или лични цели в електронна мрежа като интернет пространство или интернет страница;
в) услуги, които се генерират автоматично от компютър чрез интернет или електронна мрежа, в отговор на специфично подаване на данни от получателя;
г) възмездно прехвърляне на правото на предлагане за продажба на стоки или услуги на интернет страница, функционираща като пазар онлайн, на който потенциалните купувачи правят офертите си посредством автоматизирана процедура и на който страните се уведомяват за продажбата с електронно съобщение, генерирано автоматично от компютър;
д) информационни пакети за интернет обслужване (ПИО), в които телекомуникационният компонент е съпътстваща и подчинена част (например пакети, които включват не само интернет достъп, а и други елементи, като страници, даващи достъп до новини, информация за времето или за пътувания; игри; поддържане на интернет пространство; достъп до онлайн бази данни и прочие);
е) услугите, изброени в приложение I.
В Приложение I към чл.7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 са изброени:
1. Точка 1 от приложение II към Директива 2006/112/ЕО:
а) поддържане на интернет пространство и интернет страница;
б) автоматизирано, диалогово и дистанционно поддържане на програми;
в) дистанционно администриране на системи;
г) диалогово съхраняване на данни, при което се съхраняват специфични данни, възстановявани по електронен път;
д) диалогова доставка на дисково пространство, при необходимост.
2. Точка 2 от приложение II към Директива 2006/112/ЕО:
а) даване на достъп или снемане на софтуер (включително програми за доставки/счетоводни програми и софтуер за антивирусна защита) заедно с актуализациите;
б) софтуер за блокиране появяването на рекламни банери, познат още като банер блокатор;
в) драйвери за снемане на информация, такива като софтуер, който осигурява интерфейс на компютри с периферно оборудване (например принтери);
г) диалогова автоматизирана инсталация на филтри върху интернет пространство;
д) диалогова автоматизирана инсталация на защитни системи.
3. Точка 3 от приложение II към Директива 2006/112/ЕО:
а) даване на достъп или снемане на десктоп форми;
б) даване на достъп или снемане на фотографски или картинни образи или скрийнсейвъри;
в) дигитално съдържание на книги и други електронни публикации;
г) абонамент за диалогови вестници и списания;
д) интернет протоколи и статистика за интернет пространството;
е) диалогови новини, информация за трафика и за времето;
ж) диалогова информация, генерирана автоматично от софтуер въз основа на въведени от получателя специфични данни, такива като юридически или финансови данни (и по-специално такива като постоянно актуализирани данни за фондовите борси, в реално време);
з) предоставяне на рекламно място, включително рекламни банери на интернет пространство/интернет страница;
и) използване на машини за търсене и интернет директории.
4. Точка 4 от приложение II към Директива 2006/112/ЕО:
а) даване на достъп или снемане на музика на компютри и мобилни телефони;
б) даване на достъп или снемане на звънене, откъси, тонове на звънене или други звуци;
в) даване на достъп или снемане на филми;
г) снемане на игри на компютри и мобилни телефони;
д) даване на достъп до автоматизирани диалогови игри, които са зависими от интернет или други подобни електронни мрежи, като играещите са географски отдалечени един от друг.
5. Точка 5 от приложение II към Директива 2006/112/ЕО:
а) автоматизирано дистанционно обучение, чието функциониране е зависимо от интернет или подобна електронна мрежа и чието предоставяне изисква ограничена или нулева намеса на човешки фактор, включително виртуални класни стаи, с изключение на случаите, когато интернет или подобна електронна мрежа се използва единствено като инструмент за комуникация между преподавателя и ученика;
б) работни материали, които се обработват диалогово от учениците и се оценяват автоматично, без намеса на човешки фактор.
В случай, че услугите, които дружеството Ви извършва, попадат сред гореизброените и клиентите – юридически лица на територията на Европейския съюз не са регистрирани по ДДС следва да имате предвид следното:
Съгласно чл.21, ал.6 от ЗДДС /Изм. – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г./,мястото на изпълнение при доставка на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио- и телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път, по които получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където това лице е установено, има постоянен адрес или обичайно пребиваване.
Доставчикътна услуги, извършвани по електронен път, може да счита всеки клиент, който непредостави идентификационен номер по ДДС, за данъчно незадължено лице.
Във връзка с новото правило за място на изпълнение на горепосочените услугис получатели данъчно незадължени лица, за доставчиците, които ги предоставят, ще възниква задължение за регистрация за целите на ДДСв държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката, т.е. там, където е установен получателят.
Това означава, че за един доставчик на такива услуги би могло да възникне задължение за регистрация в няколко държави членки.
Ето защо, за да се улесни дейността на тези доставчици по отношение на задълженията по ДДС, с Регламент (ЕС) № 967/2012 на Съвета от 9 октомври 2012 г. за изменение на Регламент № 282/2011 е предвидено да отпадне задължението за регистрация за ДДС цели във всяка една държава членка, където е мястото на изпълнение, ако доставчикът се регистрира само в някоя от държавите членки, посредством т.нар. режим за съкратено обслужване на едно гише.
Следва да се има предвид, че регистрацията по специалния режим е доброволна. В този смисъл, ако български доставчици не се регистрират по специалния режим в България, за тях би възниквало задължение да се регистрират за целите на ДДС в другите държави членки, където е мястото на изпълнение на техните услуги, при това без оглед на това какъв оборот са реализирали.
За да отпадне задължението за регистрация във всяка една друга държава членка, фирмите биха могли да се регистрират по специалния режим на територията на България, където по принцип са установени.
В този смисъл, за Вас е налице възможност да се регистрирате за специалния режим в Съюза по чл.156 от ЗДДС при осъществяване на доставки на такива услуги за данъчно незадължени лице в други държави членки.
Следва да се има предвидразпоредбата на чл.156, ал.7 от ЗДДС, съгласно която ако първата доставка е извършена преди датата на подаване на заявлението, за дата на регистрация ще се счита датата на първата доставка, при условие че данъчно задълженото лице еподало заявление за регистрация най-късно до 10-ия ден на месеца, следващ датата на първата доставка.
Ако доставчикът не спази срока за подаване на заявление за регистрация в чл.156, ал.7 от ЗДДС /до 10-то число на месеца следващ месеца на извършване на първата доставка/, за него ще възникне задължение да се регистрира и да декларира дължимия ДДС по реда на законодателството на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката, т.е. в държавата членка, където е установен клиентът – данъчно незадължено лице.

Оценете статията

Вашият коментар