ЗДДС, чл.62, aл. 1,ЗДДС, чл.62, aл. 2,ЗДДС, чл.63,ЗДДС, чл.25

В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше запитване с вх. № …./ 21.01.2015г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС в България и е поръчало и платило на фирма, регистрирана по ДДС в Люксембург, части за машина- ………………… Тези части фирмата от Люксембург ще достави директно в Испания на фирма, регистрирана по ДДС там, която изработва матрици за българската фирма, в които матрици ще се вложат частите. Дружеството разполага със следните документи: фактура от фирмата в Люксембург, на която са платени …………….., проформа-фактура за авансово плащане на матрицата, издадена от испанската фирма, фактура за транспорт за доставката на ……………… от Люксембург до Испания, издадена от българска транспортна фирма.
Поставени са следните въпроси:
1. Каква е доставката за пристигналите в Испания ……………?
2. Кога възниква данъчното събитие за тази доставка при условие, че матрицата, с включените в нея …………….и ще пристигне в България в някой от следващите данъчни периоди?
3. Как се декларират …………… по системата Интрастат?
Предвид изложената фактическата обстановка и съобразявайки нормативната уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следнотостановище:
По първи въпрос:
Вътреобщностно придобиване /ВОП/ е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка /чл.62, ал.1 от ЗДДС/.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за съответната доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
– доставчикът да е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
– предмет на придобиването да е стока;
– да е налице възмездност на придобиването;
– стоката да се транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо за чия сметка е транспортът.
В конкретния случай:
– доставчикът е лице, регистрирано по ДДС в Люксембург,
– предмета на доставката е стока – ………………..,
– налице е възмездност и
– транспортиране на стоката от Люксембург до Испания – между две държави членки.
В тази хипотеза следва да имате предвид, че по смисъла на чл.62, ал.2 от ЗДДС, независимо, че стоката не е пристигнала на територията на страната, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната.
Именно предвид горните разпоредби на ЗДДС, в случая са налице посочените условия за прилагане на режима на ВОП и за дружеството възниква задължение по чл.84 от ЗДДС.
По втори въпрос:
Общите правила по отношение на възникването на данъчното събитие и изискуемостта на данъка предвиждат, че вътреобщностното придобиване представлява данъчно събитие по смисъла на закона /чл. 25, ал. 1/, което възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена /чл. 25, ал. 2/.
Специалният ред за определяне на датата на възникване на данъчното събитие по отношение на ВОП, предвиден в чл. 63, ал. 1 от ЗДДС препраща именно към това основно правило като е посочено, че данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната.
По отношение на изискуемостта на данъка обаче, специалните правила по отношение на ВОП предвиждат по-различно третиране спрямо общия ред, чрез които законодателят се е съобразил с особеностите на вътреобщностната търговия и в частност с това, че придвижването на стоките и документите, удостоверяващи доставките между контрагентите /фактури, транспортни документи и др./ предполагa по-дълъг период от време в сравнение с една доставка, която се извършва изцяло на територията на страната.
По смисъла на чл.63, ал.3 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие.
Съгласно чл.63, ал.4 от ЗДДС, независимо от горния текст, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата, когато тази фактура е издадена преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие.
В допълнение, в чл.63, ал.5 от ЗДДС е указано, че горната норма не се прилага, когато фактурата е издадена във връзка с направено плащане преди датата на възникване на данъчното събитие.
Предвид горепосочените разпоредби на ЗДДС и факта, че в писменото запитване няма данни за дата на издаване на фактурата, следва да се съобразите със съответните норми при определяне на изискуемостта на данъка при ВОП.
По трети въпрос:
В тази си част, писменото запитване е препратено за отговор по компетентност в Дирекция «Интрастат» при ЦУ на НАП – София.

Оценете статията

Вашият коментар