общата система на данъка върху добавената стойност, който е задължителен и се прилага във всички държави членки на Общността. Съгласно чл.18, пар.1 от Регламента, доставчикът на услуги може да счита,

№1871-1/09.01.2013 г.
чл.21, ал.2 от ЗДДС
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване,заведено с вх. № .,в което е описана следната фактическа обстановка:
Българско физическо лице- лекар сключва граждански договор с английско дружество за извършване на медицински услуги на територията на страната. Услугите, които се извършват включват медицински проучвания за диагностициране и лечение на заболявания в областта на урологията. Възнаграждението по договора, което ще бъде преведено на лицето надхвърля 50 000лв. В тази връзка е поставен въпроса възниква ли задължение за регистрация поЗДДС за физическото лице и следва ли да се начисли ДДС по посочените доставки?
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
Считано от 01.01.2010г. на регистрация по чл.97а, ал.2 от ЗДДСподлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от ЗДДС установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 от с.з. с място на изпълнение на територията на друга държава членка. По силата на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил своята икономическа дейност. В действащия ЗДДС и ППЗДДС не са регламентирани документи, необходими за доказване статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност, който е задължителен и се прилага във всички държави членки на Общността. Съгласно чл.18, пар.1 от Регламента, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен в Общността има статут на данъчнозадължено лице, когато получателят му е съобщил идентификационния си номер по ДДС и доставчикът получи потвърждение за валидността на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес в съответствие с чл.31 от Регламент /ЕО/ № 904/2010 на Съвета от 7 октомври 2010г. относно административното сътрудничество и борбата с измамите в областта на данъка върху добавената стойност.
Посочвате, че получател на услугите ще е английско дружество, като не уточнявате същото има ли регистрация за целите на ДДС. Възможни са две хипотези:
1. Ако притежавате доказателства, че получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение на предоставените от Вас доставки на услуги ще е там, където е установен получателя. За извършените доставки на услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка ще подлежите на регистрация по реда на чл.97а, ал.2 от ЗДДС. По силата на ал.4 от чл.97а ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация не по – късно от 7 дни преди датата, на която данъка за доставката става изискуем.
За доставка с място на изпълнение извън територията на страната не се начислява ДДС на основание чл.86, ал.3, във връзка с чл.21, ал.2 от ЗДДС.
На основание разпоредбата на чл. 79 ал.2, т.2 от ППЗДДС фактура/известие се издава и за извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната в рамките на икономическата дейност на лицето, като във фактурата не се начислява данък.Съгласно чл.114, ал.4 от ЗДДС във фактурата се вписва „обратно начисляване” и основанието за това.
Следва да имате предвид, че на основание чл.70, ал.4 от ЗДДС няма право на данъчен кредит лице, регистрирано на основани чл.97а от закона.
2. При липса на безспорни доказателства, че получателят по доставката има статут на данъчно задължено лице към датата на данъчното събитие, се счита,съгласно разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДДС, че доставката е с място на изпълнение на територията на страната.
На основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В ал. 2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
Чл.12 от ЗДДС определя, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, извършена от данъчно задължено лице и с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, когато ЗДДС предвижда друго. Доставките, за които законът предвижда освобождаване от ДДС са посочени в чл.39- чл.50 на Глава четвърта. Почл.39, т.1 от с.з. освободена доставка е извършването на здравни ( медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните задължения.
Съгласно гореизложеното, ако указванитемедицински услугиса с място на изпълнение на територията на страната, предвид факта, че към запитването не е приложен сключен между страните договор, с цел определяне на точния предмет на посочените от Вас услуги -медицински проучвания за диагностициране и лечение на заболявания в областта на урологията, и режима на доставката, ако същите попадат в обхвата на освободените по чл.39, т.1 от ЗДДС доставки, няма да възникне задължение за регистрация по чл.96 от ЗДДС. Ако не са изпълнени условията на чл.39, на основание чл.12 от с.з. доставките с място на изпълнение на територията на страната ще са облагаеми и ще формират оборот за регистрация по ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар