Приложението на ЗДДС и Наредба № Н-18/2006г. във връзка с документирането и отчитането на доставки, платени в брой, с наличен паричен превод и върнати стоки при онлайн търговия със стоки

№141/28.02.2017г.
ЗДДС; чл.113, ал. 1
ЗДДС; с чл. 119, ал. 1
ЗДДС; чл.25, ал.3,т.4
Наредба №Н-18/2006; чл.3, ал.1
Наредба №Н-18/2006; чл.33, ал.1 и ал.2
ОТНОСНО: Приложението на ЗДДС и Наредба № Н-18/2006г. във връзка с документирането и отчитането на доставки, платени в брой, с наличен паричен превод и върнатистокипри онлайн търговия със стоки
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № …….,в което е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството е с предмет на дейност търговия със стоки, включително и по електронен път. Във връзка с документирането и отчитането на доставките, платени сналичен паричен превод, както и случаите на върната стока, платена в брой, за което и необходимо да се извърши сторно операция възникват следните въпроси:
1. При доставка на стока, осъществена чрез куриерска компания и платена с наличен паричен превод, как следва да бъде документирано връщането на стоката в отделните случаи:
?Когато стоката е върната от клиента с куриерска компания и паричните средства са върнати по банков път?
?Когато стоката е върната в търговски обект на дружеството и стойността на върнатата стока е платена в брой с изведени пари от касата на търговския обект на дружеството?
2. В случай, че стоката например е закупена и платена в брой в търговски обект в гр. В и е върнатав търговски обект в гр. С и стойността на стоката е платена в брой с изведени пари от касатана търговския обект в гр.С, как следва да се документира връщането на сумата?
3. Как да бъдат счетоводно отразени /чрез Протокол, отчет от продажби и пр./ и в дневник продажби по чл.124, ал.1, т.2 от ЗДДС реализираните приходи от онлайн продажби на стоки, доставени от куриерска компания и платени с наличен паричен превод?
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащата нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
На основание чл.113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е задължено да издаде фактура при извършването на доставка на стока или при получаване на авансово плащане за нея преди извършването й. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането (чл. 113, ал.4 от ЗДДС).
По силата на чл.113, ал.3, т.1 от ЗДДС фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице (освен, ако лицето пожелае да бъде издадена фактура).
За доставките, за които издаването на фактура не е задължително, доставчикът е длъжен в съответствие с чл. 119, ал. 1 от ЗДДС да съставя отчет за извършените продажби. Отчетът се съставя в края на всеки данъчен период и съдържа обобщена информация за продажбите без фактури, извършени за периода.
Отчетът следва да съдържа регламентираните от чл.112, ал. 3, т. 1 – 3 от ППЗДДС данни:
1. общата сума на данъчните основи и общата сума на данъка на облагаемите доставки – поотделно в зависимост от данъчната ставка (20 %, съответно 9 %, съответно 0 %);
2. общата сума на данъчните основи на освободените доставки;
3. общата сума на данъчните основи на доставките, различни от тези по т. 2, за които не се начислява данък (с право на данъчен кредит, съответно без право на данъчен кредит).
На основание на чл.3, ал.1 от Наредба №Н-18/2006г, всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи /ЗПУПС/, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Определение за „наличен паричен превод“ е разписано в ЗПУПС. Съгласно разпоредбата на § 1, т.11 от ДР на ЗПУПС „наличен паричен превод“е платежна услуга, при която средствата се предоставят от платеца, без да са открити платежни сметки на името на платеца или на получателя, с единствена цел прехвърляне на съответната сума на получателя или на друг доставчик на платежни услуги, действащ от името на получателя, и/или когато тези средства се получават от името на получателя и са на негово разположение /§ 1, т.11 от ДР на ЗПУПС/. Доставчици на платежни услуги са банките по смисъла на Закона за кредитните институции, дружествата за електронни пари по смисъла на ЗПУПС и други, посочени в чл.3, ал.1 от ЗПУПС.
Предвид гореизложеното за полученитеплащания по доставки на стоки с „наличен паричен превод“, извършени чрез доставчик на платежни услуги, за доставчика не възниква задължение за издаване на фискална касова бележка от ФУ.
На основание чл.50, т.2 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, потребителят има право да се откаже от договора от разстояние или от договора извън търговския обект, без да посочва причина, без да дължи обезщетение или неустойка и без да заплаща каквито и да е разходи, с изключение на разходите, предвидени в чл. 54, ал. 3 и чл. 55 от с.з., в 14-дневен срок, считано от датата на приемане на стоките от потребителя или от трето лице.
Съгласно чл.113 от ЗЗП, когато потребителската стока не съответства на договора за продажба, продавачът е длъжен да я приведе в съответствие с договора за продажба. Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба трябва да се извърши в рамките на един месец, считано от предявяването на рекламацията от потребителя. След изтичането на едномесечния срок потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената сума или да иска намаляване на цената на потребителската стока.
Привръщане на стоките, приложение следва да намери разпоредбата на чл.115 от ЗДДС, съгласно коятопри изменениена данъчната основа и при разваляне на доставката, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде кредитно известие.
Ако за доставката не е издадена фактура, намалението на данъчната основа следва да намери отражение в отчета за продажбите по чл.119 от ЗДДС, като стойността на намалението се включи в отчета с отрицателен знак.
На основание чл.33, ал.1 и 2 от Наредба №Н-18/2006г., извън случаите на продажби всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ се регистрира във ФУ чрез операциите “служебно въведени“ или “служебно изведени“ суми, а зафискалните устройства, които не притежават операциите по ал. 1, в книгата за дневните финансови отчети се отбелязва всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) в момента на извършването й с точност до минута.
Когато стойността на върнатата стока е платена в брой в търговски обект, следва да се спазятцитираните разпоредбите на чл.33, ал.1 и ал.2 от Наредба №Н-18/2006г. и във ФУ да се регистрира операция „служебно изведени“ суми, а ако ФУ не притежава такива операции промяната на касовата наличност да се отбележи в книгата за дневните финансови отчети.
На основание чл.3, ал.3 от Закона за счетоводствотопредприятията осъществяваттекущото счетоводно отчитане на основата на документална обоснованост на стопанските операции и факти приспазванеизискваниятаза съставяне на документи по този закон.
В този смисъл за върнатата от получателя по доставката стока на предприятието следва да се състави счетоводен документ / приемо- предавателен протокол или друг документ/,който да удостовери връщането на стоката.
По трети въпрос:
Доставките на стоки, извършени по електронен път, не се отличават съществено от доставките, извършени в търговски обект или по друг начин, с изключение на датата на възникване на данъчното събитие. Датата на данъчното събитие при доставка по електронен път се определя по реда на чл.25, ал.3, т.4 от ЗДДС и това е датата на която доставчикът получи плащането. Без значение епо какъв начин е извършено разплащането по доставката – по банков път, в брой, с наличен паричен преводили по друг начин.
Ако по договор е предвидено разсрочено плащане по доставката, данъчното събитие възниква на датата на получаване на първото плащане.
Относно приложението на чл. 25, ал. 3, т. 4 от ЗДДС е издадено становище Изх. № 26-Р-44/14.01.2009 г. на Изпълнителния директор на НАП, което можете да намерите в система „Въпроси и отговори“ на интернет страницата на НАП.
На датата на възникване на данъчното събитие за доставчика възниква задължение за начисляване на ДДС по реда на чл.86 от ЗДДС
Издадените фактури за продажби на стоки по електронен път се отразяват в дневника за продажби на доставчика по общия ред.
За доставките, за които не се издава фактура, доставчикът е длъжен в съответствие с чл. 119, ал. 1 от ЗДДС да съставя отчет за извършените продажби. Отчетът се съставя в края на всеки данъчен период и съдържа обобщена информация за продажбите без фактури, извършени за периода.
Отчетите за продажби, за които не са издадени фактури, се отразяват в колони 1 – 5 и 9 – 25 на дневника за продажби на доставчика (чл. 112, ал. 4 от ППЗДДС).
По втори въпрос запитването е изпратено по компетентност в ЦУ на НАП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

приложима ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС) за доставката на учебни помагала и работни тетрадки с оглед разпоредбата на чл. 66, ал. 2, т. 2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № М-94-Е-295Дата: 04.11.2020 год. ЗДДС, чл. 66, ал. 2; ЗДДС, чл. 66, ал. 2, т. 2. ОТНОСНО: приложима ставка на данъка върху добавената стойност

дължими здравноосигурителни вноски за периодите на неплатен отпуск

3_522/18.02.2011 г.ЗЗОчл.40, ал.1, т.1ЗЗОчл.33, ал.2Относно: дължими здравноосигурителни вноски за периодите на неплатен отпускСпоред изложеното в запитването в дружеството има постоянно служители, които ползват неплатен отпуск.

облагането на място на стопанска дейност, регистрирано от българско юридическо лице извън територията на страната се съдържат в част І Общи положения, глава III Международно облагане от ЗКПО.<b

ЗДДСчл.6, ал.3, т.3ЗДДС чл.117, ал.1, т.3ЗДДС чл.25, ал.6, т.1ЗДДС чл.17, ал.2ЗКПО чл.13ЗКПО чл.3, ал.1ЗКПО чл.3, ал.2ЗДДФЛ чл.4ЗДДФЛ чл.5ЗДДФЛ чл.8, ал.2Регламент № 883/2004 чл.11(3)(а)Регламент № 883/2004