общата система на ДДС, така и ЗДДС, не съдържат изискване с идентификационния номер по ДДС на коя държава членка следва да се идентифицира лицето във връзка с придобиването. Въпрос на негов избор е ко

№136-1/13.02.2015г.
ЗДДС чл.21, ал.2
ЗДДС чл.21, ал.4, т.1
ЗДДС чл.97а
ЗДДС чл.13
ЗДДС чл.62, ал.2
ЗДДС чл.99
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност от ТД на НАП, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № …………….,в което е описана следната фактическа обстановка:
ЕООД „ХХХ“ не е регистрирано по ЗДДС. Дружеството извършва основно строителна дейност в България. Предстои да извършва такава дейност и в чужбина, за което ще се регистрира по реда на чл.97а от ЗДДС. След регистрацията по чл.97а от ЗДДСдружеството има намерение да закупи машина от регистрирано за целите на ДДС в Португалия лице, като стойността на машината ще надвиши 20 000лв. Машината щебъде доставена във Франция и няма да бъде транспортирана в България. Намеренията са след два месеца „ХХХ“ ЕООД да продаде машината на регистрирано за целите на ДДС лице във Франция.
Въпросите, който поставяте са:
1.Следва ли дружеството да третирапокупката на машина като вътреобщностно придобиване и да се регистрира по реда на чл.99 от ЗДДС?
2. Как следва да се обложи следващата продажба на машината?
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ , Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
На регистрация по чл.97а от ЗДДС от ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице, което предоставя услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Регистрацията е специална и е само за целите на деклариране на доставките на услуги по чл.21, ал.2, поради което в ал.5 на чл.97а е предвидено, че за регистрирано по този ред лице, за което възникват основания за задължителна регистрация по чл.96, 97, 98 и 99 или регистрация по избор по чл.100, следва да се регистрирапо съответния ред и в законоустановените срокове.
Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС, когато получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение на доставките на услуги е там, където е установен този получател, съответно където се намира постоянният му обект, ако услугата е предоставена на постоянен обект, находящ се на място, различно от мястото на установяване.
Същевременно в ал. 4 на чл. 21 от закона са въведени изключения от основното правило, като според разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, свързана с недвижим имот е мястото, където се намира недвижимият имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
За доставки на услуги по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС не възниква задължение за регистрация по чл.97а от ЗДДС.
Тъй като в запитването уточнявате, че ще извършвате строителна дейност на територията на Франция, следва да прецените дали ще извършвате услуги по реда на чл.21, ал.2 от закона, за които следва да се регистрирате по реда на чл.97а от ЗДДС, или ще извършвате услуги,свързани с недвижим имот по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС.
На основание чл.99, ал.1 от ЗДДС на регистрация за ВОП подлежи всяко данъчно задължено лице, което извършва вътреобщностно придобиване на стоки и не е регистрирано по реда на чл. 96, 97, 98, 100 и чл.102. Тази регистрация също е специална и е само за целите наначисляване на ДДС за вътреобщностно придобиване. Поради това в ал.6 на чл.99 от ЗДДС е въведено задължение за лицата, за които възникват основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98или регистрация по избор по чл.100, да се регистриратпо съответния ред и в законоустановените срокове.
Вътреобщностно придобиване /ВОП/ по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС е придобиването направото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Основното правило при вътреобщностното придобиване на стоки е, че доставката се облага в държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им.
Ето защо според чл. 62, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностното придобиване е с място на изпълнение на територията на страната и подлежи на облагане в страната, когато стоките пристигат или превозът им завършва на територията на страната.
Независимо от посоченото общо правило, мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната- чл. 62, ал. 2 от ЗДДС. Разпоредбата е „защитен механизъм“, гарантиращ че ВОП ще бъде обложено с ДДС. Придобиването на стоки, осъществено под идентификационния номер, издаден в страната, няма да се обложи на територията на България, когато лицето разполага с доказателства, че придобиването е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им /чл. 62, ал. 3 от ЗДДС/.
Тъй като данъчнозадължените лица могат да бъдат регистрирани за целите на ДДС в повече от една държава членка, при осъществяване на ВОП, както Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на ДДС, така и ЗДДС, не съдържат изискване с идентификационния номер по ДДС на коя държава членка следва да се идентифицира лицето във връзка с придобиването. Въпрос на негов избор е кой идентификационен номер ще предостави на доставчика си. В зависимост от това е и данъчното третиране на мястото на изпълнение на ВОП.
В този смисъл, ако при закупуване на машината дружеството се идентифицира с български ДДС номер, ще извърши ВОП с място на изпълнение на територията на страната, за който следва да начисли ДДС чрез издаване на Протокол по чл.117 от ЗДДС. За начисления ДДС за ВОП в този случай за дружеството няма да възникне право на данъчен кредит.
Ако дружеството не се идентифицира с български ДДС номер ще формира оборот за регистрация за ВОП във Франция, поради което следва да се запознаете със съответното законодателство.
По втори въпрос:
По отношение на последващата продажба на машината във Франция, следва да имате предвид, че мястото на изпълнение на доставката със стока се определя по реда на чл.17 от ЗДДС и е в зависимост от това дали стоката се превозва или не.
Съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставка със стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намирапри прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2 от ЗДДС.
Съгласно чл.17, ал. 2 от ЗДДС,място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Следователно, мястото на изпълнение на доставката на машина към френския получател, независимо дали машинатаще се превозва или не, ще е на територията на Франция.
Тъй като ще извършвате независима икономическа дейност на територията на друга държава членка, следва да се запознаете със съответното данъчно законодателство.

Оценете статията

Вашият коментар