имат предвид и общите постановки, посочени по отношение общата хипотеза на чл. 177, ал. 2 от ЗДДС в указание № 24-00-9 от 30.06.2009г., т. І.5 на Изпълнителния директор при изследването на обстоятелството, дали получателят е знаел или е бил длъжен да знае, че сделката, в която участва, е част от ДДС злоупотреба. Следва да се има предвид все пак, че знанието не може да се презюмира и в този смисъл прилагане по аналогия на чл. 177, ал. 3, т. 2 от ЗДДС е недопустимо.
Съдът на ЕС многократно е припомнял, че безспорно борбата срещу данъчните измами, избягването на данъци и евентуалните злоупотреби е цел, призната и насърчавана от Директива 2006/112 на Съвета и че правните субекти не могат с измамна цел или с цел злоупотреба да се позовават на нормите на правото на Съюза, поради което националните административни и съдебни органи следва да откажат да признаят право на приспадане, ако въз основа на обективни данни се установи, че това право се претендира с измамна цел или с цел злоупотреба. Все пак съдът посочва, че съгласно трайно установената съдебна практика режимът на правото на приспадане, предвиден в Директивата, не допуска данъчнозадължено лице, което не е знаело и не е могло да знае, че съответната сделка е част от извършена от доставчика данъчна измама или че друга сделка по веригата преди или след тази на данъчнозадълженото лице е свързана с измама с ДДС, да бъде санкционирано, като не му бъде признато право на приспадане.
Освен това Съдът посочва, че данъчната администрация не може по принцип да изисква от данъчно задълженото лице, което иска да упражни правото на приспадане на ДДС, от една страна, да провери, че издателят на фактурата за стоките, във връзка с които се иска упражняване на това право, има качеството на данъчно задължено лице, разполагал е със стоките, предмет на доставката, бил е в състояние да ги достави и е изпълнил задълженията си за деклариране и за внасяне на ДДС, за да се увери, че доставчиците нагоре по веригата не са извършили нарушения или измама, или, от друга страна, да притежава документи в това ‘