Окончателен размер на осигурителния доход на самоосигуряващо се лице – съдружник в търговско дружество

КСО – чл. 6, ал. 7, т. 1 и ал. 8;
ЗДДФЛ – чл. 50;
ДОПК – чл. 128
ОТНОСНО:Окончателен размер на осигурителния доход на самоосигуряващо се лице – съдружник в търговско дружество
Изложена фактическа обстановка:
Самоосигуряващо се лице – съдружник в ООД няма задължение да подава ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г., тъй като през тази година не е придобило облагаеми доходи. Избраният и деклариран от лицето осигурителен доход за същата година, върху който са внасяни авансово осигурителни вноски, е 500 лева.
При заверяване на осигурителната му книжка в НОИ от лицето се изисква да представи ГДД за реализиран през 2008 г. доход с оглед да му бъде зачетен осигурителен доход, в по-висок размер от определения минимален размер на дохода за самоосигуряващите се лица.
Във връзка с изложеното, лицето иска да получи компетентно становище относно прилагането на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), който регламентира реда за определяне на окончателен размер на осигурителния доход от самоосигуряващите се лица.
Предвид описаната фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО лицата, които упражняват трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, дължат авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за тези лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Осигурителните вноски се внасят в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в срока за подаване на данъчната декларация, като се изчисляват помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година, но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със ЗБДОО за съответната календарна година (чл. 2, ал. 4 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина).
Съгласно т. 8 от Указанията за попълване на Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2008 г. общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица 1. Когато разликата е положителна, върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна – надвнесените суми се възстановяват, освен когато осигурителният доход по колони от 5.1 до 5.5 е по-малък от минималния осигурителен доход по КСО. Осигурителна вноска не се довнася в случай, че сумите на ред 13 в колони 6 и 7 са равни.
Когато самоосигуряващото се лице е внасяло осигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход, в по-голям размер от минималния, а средномесечният му осигурителен доход, определен на база доходите, декларирани в съответните приложения на ГДД, е под минималния осигурителен доход, окончателният размер на месечния осигурителен доход е равен на минималния. Минимален остава годишният осигурителен доход и в случаите като този, когато не се подава годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ, поради това, че самоосигуряващото се лице не е получило облагаеми доходи от трудова дейност по чл. 4 от КСО, върху които да се дължат изравнителни вноски съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО.
Следователно, във Вашия случай след като през 2008 г. не сте получавали възнаграждения или други доходи, подлежащи на годишно данъчно облагане по ЗДДФЛ, съответно на годишно изравняване по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, които да формират реален осигурителен доход, окончателният размер на месечния Ви осигурителен доход за тази година остава в размер на минималния осигурителен доход, определен със ЗБДОО за самоосигуряващите се лица.
Неоснователно внесените осигурителни вноски върху осигурителния доход, който превишава минималния осигурителен доход, могат да Ви бъдат възстановени по Ваше искане или прихванати за изискуеми вземания, събирани от НАП, по реда на чл. 128 – 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
По отношение на месечния Ви осигурителен доход за 2008 г., който сте декларирали в НАП през годината, следва да имате предвид, че в тези случаи не се подават коригиращи декларации обрИзх. № 1, поради липса на нормативно основание за това.

Оценете статията

Вашият коментар