определяне характера на разходваните средства за сметка на получени минимални помощи от Агенция за хора с увреждания

Изх. № ….
Дата……..
§ 1, т. 34 от ДР на ЗКПО
чл. 13, ал. 1, т. 15 от ЗДДФЛ
чл. 6, ал. 2 и ал. 11 от КСО
Относно: определяне характера на разходваните средства за сметка на получени минимални помощи от Агенция за хора с увреждания
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-33-87/25.07.2011 г., сте посочили, че дружеството е специализирано предприятие за хора с увреждания. На същото се възстановят 50% от внесените осигурителни вноски за сметка на работодателя. След превеждане на паричните средства от бюджета, те се осчетоводяват като приход от финансиране.
На основание на издадена заповед на управителя, фирмата изплаща ежемесечно разходи за медикаментозно противорецидивно лечение на лицата с увреждания, при условие, че те не получават безплатно тези лекарства на друго основание. Сумите за медикаментите се получават веднъж месечно от касата на предприятието, като лицето предварително е представило: рецепта, фактура на името на предприятието и декларация, че не получава тези лекарства безплатно на друго основание. Тези разходи се отчитат счетоводно за сметка на възстановените осигурителни вноски от Агенция за хора с увреждения /АХУ/, т.е. за сметка на получената минимална помощ от АХУ. Възстановените суми от внесени осигурителни вноски се разходват за рехабилитация само на лица с увреждания.
Поставени са следните въпроси:
1.Тези разходи за медикаменти следва ли да се считат като социални разходи?
2.Ако са социални разходи, като разходи, предоставени в натура, ли се считат?
3.Облагат ли се с 10% данък върху разходите, съгласно чл. 204 от ЗКПО?
4.Начисляват ли се осигурителни вноски върху изплатените суми за медикаменти?
5.Облагат ли се изплатените суми за медикаменти с ДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище: 
  
1. Правни основания за получаване на средствата:
Съгласно чл. 40, ал. 1 /изм. – ДВ, бр. 24 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г./ от Закона за интеграция на хората с увреждания /ЗИХУ/, от републиканския бюджет се осигуряват средствата за 50 на сто от внесените от работодателя осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, задължително здравно осигуряване и допълнително задължително пенсионно осигуряване за работещите по трудово правоотношение в специализираните предприятия, трудово-лечебните бази и кооперациите на хората с увреждания, членуващи в национално представителните организации на хората с увреждания и в национално представителните организации за хората с увреждания.
Според ал. 2 средствата по ал. 1 се използват за инвестиции, рехабилитация и социална интеграция на хората с увреждания, а в ал. 3 е посочено, че контролът относно използването на средствата се осъществява от АХУ.
На основание чл. 18, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания /ППЗИХУ/, петдесет на сто от внесените задължителни осигурителни вноски по чл. 40, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания се възстановяват на работодателите – специализирани предприятия, трудово-лечебните бази и кооперациите на хората с увреждания, членуващи в национално представителните организации на хората с увреждания и в национално представителните организации за хората с увреждания, по ред, определен от министъра на труда и социалната политика, съгласуван с министъра на финансите. Когато тези средства се използват от работодателя за рехабилитация и социална интеграция на наетите хора с трайни увреждания, те се считат за допустима държавна помощ със социален характер /чл. 18, ал. 4 от ППЗИХУ/.
Редът, по който се възстановяват средствата по чл. 40, ал. 1 от ЗИХУ, е регламентиран в Наредбата за внесените осигурителни вноски от работодатели и специализирани предприятия, трудово-лечебни бази и кооперациите на хората с увреждания, членуващи в национално представителните организации на и за хора с увреждания, издадена от МТСП на основание чл. 18, ал. 2 от ППЗИХУ.
2. Данъчно третиране по реда на ЗКПО (въпроси 1 – 3):
Съгласно чл. 204, т. 2 от ЗКПО, с данък върху разходите се облагат документално обоснованите социални разходи, предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол (наети лица); социалните разходи, предоставени в натура, включват и:
а) разходите за вноски (премии) за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряване и за застраховки “Живот“;
б) разходите за ваучери за храна.
Според определението, дадено с § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО, „социални разходи, предоставени в натура” са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.
От съпоставката на изложеното в т. 1 и разпоредбата на § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО е видно, че средствата по чл. 40, ал. 1 от ЗИХУ имат целево предназначение – използват се по строго определени направления, като разходването им подлежи на контрол. Тези средства не са заделени от работодателя с цел задоволяване на социално-битови и културни потребности на работниците и служителите, а имат характер на държавно подпомагане за рехабилитация и социална интеграция на хората с увреждания. Те представляват държавна помощ със социален характер, предоставяна от републиканския бюджет с цел рехабилитация и социална интеграция на хората с увреждания и социално-икономическата им защита, гарантирани от специалния закон /ЗИХУ/, който урежда тези отношения и по реда на който се отпуска помощта. В този смисъл сумите, изплатени за медикаменти на наетите лица с увреждания за сметка на възстановените осигурителни вноски по чл. 40, ал. 1 от ЗИХУ, не представляват социални разходи по смисъла на § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО.
Предвид това, когато са спазени изискванията на ЗИХУ по отношение на разходването на средствата, извършените разходи не са обект на облагане с данък върху разходите по реда на ЗКПО.
3. Данъчно третиране по реда на ЗДДФЛ:
Когато са спазени изискванията на ЗИХУ, изплащаните ежемесечно разходи за медикаментозно противорецидивно лечение на лица с увреждания по своето естество са помощи, изплащани на основание и при условията на същия закон. Аргумент в тази насока е и посочената в т. 1 разпоредба на чл. 18, ал. 4 от ППЗИХУ, с която е регламентирано, че, когато средствата по чл. 40, ал. 1 от ЗИХУ се използват от работодателя за рехабилитация и социална интеграция на наетите хора с трайни увреждания, те се считат за допустима държавна помощ със социален характер.
По силата на чл. 13, ал. 1, т. 15 от ЗДДФЛ, помощите и добавките от социално подпомагане, получени от физическите лица на основание на Закона за интеграция на хората с увреждания, са освободени от облагане с данък по реда на ЗДДФЛ.
4. Дължими осигурителни вноски:
Сумите, изплатени за медикаменти на наетите лица с увреждания, за сметка на възстановените осигурителни вноски по чл. 40, ал. 1 от ЗИХУ не представляват средства за социално-битовото и културното обслужване по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието, т. е. не са социални разходи, за да бъде приложена разпоредбата на чл. 6, ал. 11 от КСО.
Преференцията по чл. 26, ал. 1, т. 1 и чл. 40, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания има целево предназначение – използва се от работодателя за рехабилитация и социална интеграция на наетите хора с трайни увреждания / чл. 18, ал. 1 и ал. 2 от закона/. В тези случаи, тя представлява държавна помощ със социален характер, предоставяна от републиканския бюджет, като контролът по използването й се осъществява от Агенцията за хора с увреждания.
Разглежданите суми не са осигурителен доход по смисъла на чл. 6, ал. 2 от КСО и върху тях не се дължат осигурителни вноски.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар