Определяне на амортизациите за данъчни цели на дълготрайни активи след преобразуване на бюджетни предприятия /държавни лесничейства/ в държавни предприятия по реда на чл. 62, ал. 3 от ТЗ /държавни гор

Изх. № ………………..
Дата …………………

ОТНОСНО: Определяне на амортизациите за данъчни цели на дълготрайни активи след преобразуване на бюджетни предприятия /държавни лесничейства/ в държавни предприятия по реда на чл. 62, ал. 3 от ТЗ /държавни горски стопанства/.
УВАЖАЕМИГОСПОДИНПОПОВ,

Във връзка с постъпило запитване с вх. № …….2009г. при дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ………, Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочено, че считано от 01.07.2008г. е извършено преобразуване на бюджетно предприятие по реда на чл. 62, ал. 3 от ТД в държавно предприятие. Във връзка с данъчното третиране на дълготрайни активи и амортизации за данъчни цели са поставени следните въпроси:
1. За прилагането на чл. 57 от ЗКПО следва да бъде определена счетоводна амортизация на ДМА. Към коя дата следва да бъде определена същата предвид на това, че през 2005г. е извършена проеценка на ДМА от лицензиран оценител, при което са дадени нови балансови стойности.
2. Как следва да се приложи чл. 57 от ЗКПО във връзка с активи, предоставени от МО, които са бракувани през второто полугодие на 2008г., а други са негодни и подлежащи за бракуване?
По повод на поставените въпроси бе отправено запитване до Дирекция „Данъчна политика” къмза изразяване на компетентно становище. Същото е изразено принципно и съдържанието, на което предоставяме на Вашето внимание.
По първия въпрос:
„Специфичния ред за завеждане на активи в данъчно амортизационния план изисква лицето да определи счетоводната амортизация, която би била начислена до момента на въвеждане на активите, съгласно чл. 57 от Закона за корпоративното подоходно облагане/ЗКПО/. С оглед на това лицето следва да изчисли счетоводната амортизация, която би била начислена за съответния актив от датата на въвеждане на този актив в експлоатация, като за база приложи историческата стойност на актива, а не неговата преоценена стойност и съобразно индивидуално избран метод на амортизация /линеен или нелинеен/. Метода на амортизиция е начинът, по които се определя размерът на амортизация през отделните отчетни периоди в рамките на срока на годност на амортизируемия актив. Следователно счетоводната амортизация, която би била начислена ще се определи като сборът от амортизациите през отчетните периоди от началото на срока на годност на амортизируемия актив до момента, в който активът се заведе в данъчно амортизационния план /ДАПл/”.
Съгласно чл. 57 от ЗКПО лице, за което се промени режимът на данъчно облагане, в резултат на което за него възникне задължение да формира данъчен финансов резултат, изготвя данъчен амортизационен план, в който наличните към този момент данъчни амортизируеми активи се завеждат с данъчна амортизируема стойност и начислена данъчна амортизация. Определянето на данъчната амортизируема стойност на актив става като историческата му цена се увеличава с извършените до този момент последващи разходи, които съгласно счетоводното законодателство водят до бъдещи икономически изгоди, свързани с актива, и се намалява с включените в нея начислени провизии и дарения, свързани с актива. Начислената данъчна амортизация на актив е счетоводната амортизация, която би била начислена до този момент върху историческата цена на актива, коригирана по горепосочения ред. При изготвяне на данъчния амортизационен план не се завеждат активи, за които начислената данъчна амортизация е равна или превишава данъчната им амортизируема стойност.
Видно от посочените нормативни основания и изразеното от Дирекция „Данъчна политика” становище извършената преоценка не следва да се взема под внимание при определяне на данъчната амортизируема стойност и данъчната амортизация. Завеждането на активите в ДАПл и начисляването на данъчна амортизация след 01.07.2008г. ще се определя за всеки конкретен актив съобразно въвеждането в употреба, срока на годност, историческата цена, извършени последващи разходи, провизии и дарения, свързани с актива.
По втория въпрос:
„Даден актив се признава като материален дълготраен актив когато са изпълнени изискванията на т. 3.1. от СС 16 „Материални дълготрайни активи”. В този смисъл един актив се признава и се отчита като дълготраен материален актив, когато:
а/ отговаря на определението за дълготраен материален актив;
б/ стойността на актива може надежно да се изчисли;
в/ предприятието очаква да получи икономически резултати, свързани с актива.
Съгласно т. 11.1. от СС 16 дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от ползването на актива или при освобождаването от него. С оглед на това предприятието трябва да направи адекватна преценка на ползите, които очаква от предоставените активи. Съобразно установеното активите, от които не се очакват никакви бъдещи икономически изгоди следва да бъдат отписани от патримониума на предприятието, тъй като същите нямат качествата на дълготрайни материални активи”.
Определянето на един актив като данъчен амортизируем материален или нематериален актив се подчинява на изискванията на чл. 50 и чл. 51 от ЗКПО. Ако един актив не може да бъде дефиниран като данъчен амортизируем актив за целите на материалния закон, той не следва да се завежда в ДАПл на предприятието и не следва да се признават данъчни амортизации. В конкретния случай в запитването е посочено, че част от активите са бракувани през второто полугодие на 2008г., а другите негодни за ползване подлежат на бракуване. При условие, че активите са били определени като данъчни амортизируеми дълготрайни материални активи и са включени в ДАПл, то бракуваните за периода от 01.07. до 31.12.2008г. следва да се отпишат за данъчни цели на основание чл. 60 от ЗКПО. При отписването на амортизируеми активи се прилагат разпоредбите на чл. 66 от ЗКПО – счетоводния финансов резултат се увеличава със счетоводната балансова стойност и се намалява с данъчната му стойност. За тези данъчни амортизируеми активи, които не са бракувани са в сила разпоредбите на чл. 57 и останалите от глава десета „Данъчни амортизируеми активи” от ЗКПО.
Приложение: писмо Изх. № 16-12-46/12.02.2009г. на Дирекция „Данъчна политика” към МФ.’

Оценете статията

Вашият коментар