определяне на данъчния режим на услуги по предоставяне на психологически консултации на физически лица от България, българи, установени в Европейския съюз и в трети страни.

414/05.06.2017г.
§1, т.14 ДР ЗДДС;
Чл.21, ал.1 ЗДДС;
Чл.21, ал.5, т.1 и 2, буква „в“ ЗДДС;
Чл.113, ал.3 ЗДДС.

Относно: определяне на данъчния режим на услуги по предоставяне на психологически консултации на физически лица от България, българи, установени в Европейския съюз и в трети страни.

В писмено запитване, заведено в регистъра на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – … с вх. № ……………/……2017г. сте посочили, че възнамерявате да регистрирате фирма /ООД/ с основен предмет на дейност предоставяне на психологически консултации. Консултациите ще се извършват на български език от квалифицирани психолози по два основни начина:
1.Онлайн психологически консултации по Скайп, Вайбър, Инстаграм, Фейсбук, както и от платформата на бъдещия фирмен уеб сайт, за които потребителите ще заплащат предварително установени такси чрез Epay, Easy Pay, Pay Pal или чрез банков превод;
2.Психологически консултации по телефона, за които потребителите ще заплащат предварително обявена цена за минута разговор, добавена към месечната им фактура на съответния мобилен оператор, за който са абонирани или имат предплатена карта.
Потребителите на посочените услуги ще са физически лица от България, българи в Европейския съюз и българи извън Европейския съюз.
Поставили сте следните въпроси:
1.Кои от посочените услуги представляват услуги, извършени по електронен път и за извършването на кои от тях лицето подлежи на задължителна регистрация по ЗДДС?
2.Какъв документ следва да издава фирмата към потребителите на посочените услуги, ако те са или не са услуги, извършени по електронен път за да спази изискванията на ЗДДС и ППЗДДС?
3.Какъв документ следва да изисква фирмата от потребителите на посочените услуги, ако са услуги, извършени по електронен път за да спази изискванията на ЗДДС и ППЗДДС?
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
Легална дефиниция на понятието „услуги, извършени по електронен път“ е дадена в §1, т.14 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС /изм. ДВ, бр.105 от 2014г., в сила от 01.01.2015г./. Според определението това са услугите предвидени в Приложение II на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006г. относно общата система на данъка върху добавената стойност и чл.7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавена стойност (OB, L 77/1 от 23 март 2011г), както и в Регламент за изпълнение (EC) № 1042/2013 на Съвета от 7 октомври 2013г. за изменение на Регламент за изпълнение (EC) № 282/2011 по отношение мястото на доставки на услуги.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
В чл.7, параграф 1 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност е посочено, че понятието „услуги, предоставяни по електронен път“ съгласно Директива 2006/112/ЕО, включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано — предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии.
От дадената дефиниция е видно, че за да попадне една услуга в обхвата на услугите, предоставяни по електронен път е необходимо да бъдат изпълнени едновременно следните условия:
-услугата да се предоставя чрез интернет или електронна мрежа;
-услугата да е автоматизирана;
-намесата на човешкия фактор при предоставяне на услугата да е минимална;
-отсъствието на информационни технологии да прави предоставянето на услугата невъзможно.
На 102-то си заседание от 30 март 2015г. ДДС комитета приема, че за оценката на понятието „минимална намеса на човешки фактор“, включено в дефиницията на електронно предоставени услуги, фокусът се поставя върху участието на страната на доставчика без никаква връзка с нивото на човешка намеса от страна на клиента. В случаите, когато всяка отделна доставка изисква човешка намеса от страна на доставчика, ДДС комитета приема, че доставката се разглежда като включваща повече от минимална намеса.
Услугата по предоставяне на психологически консултации по Скайп, Вайбър, Инстаграм, Фейсбук, или от платформа на фирмен уеб сайт, не е сред услугите, посочени в Приложение II на Директива 2006/112/ЕО, в член 7, параграф 2 или в приложение I от Регламент за изпълнение /ЕС/ № 282/2011 и не отговаря на критериите, определени в чл.7, параграф I от Регламента за изпълнение, с оглед на което считам, че същата не попада в обхвата на услугите, предоставени по електронен път.
Тъй като в запитването e посочeно, че потребители на услугата по предоставяне на психологически консултации ще са физически лица, установени в България, както и българи в Европейския съюз т.е. данъчно незадължени лица предвид естеството на услугата, мястото на изпълнение на доставката следва да се определи съгласно чл.21, ал.1 от ЗДДС и е там, където дружеството е установило независимата си икономическа дейност.
Когато потребители на посочената услуга са данъчно незадължени лица, извън Европейския съюз, мястото на изпълнение на доставката следва да се определи съгласно чл.21, ал.5, т.1 и 2, буква „в“ от ЗДДС и е там, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.
Посочените разпоредби на ЗДДС са приложими и при определяне на мястото на изпълнение на предоставени по телефона психологически консултации.
Според чл.113, ал.3 от ЗДДС, когато получателят е данъчно незадължено лице фактура за доставката може да не се издава. В този случай доставката се документира с първичен счетоводен документ, съдържащ реквизитите по чл.6, ал.1 от Закона за счетоводството.
Доставките с място на изпълнение на територията на страната са облагаеми доставки и формират облагаем оборот за целите на задължителната регистрация по чл.96 от ЗДДС.

Scroll to Top