Определяне на месечния осигурителен доход на лице, работещо по трудово правоотношение

КСО – чл. 6, ал. 2 и ал. 3, чл. 157, ал. 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1;
НЕВДОВ – чл. 1, ал. 2, ал. 3 и ал. 4
ОТНОСНО: Определяне на месечния осигурителен доход на лице, работещо по трудово правоотношение
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция “ОУИ” ……/27.01.2012 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването си описвате следната фактическа обстановка:
Съгласно НКПД-2011 длъжността, на която сте назначена и на която сте работили до 28.12.2011 г., се отнася към клас 3 – „Техници и приложни специалисти”. Минималният осигурителен доход (минимален праг), определен според основната икономическа дейност на Вашия работодател за този клас професии, е 602 лв. На 29.12.2011 г. сте преназначена на длъжност „Инженер, техническа безопасност”. На новата длъжност, която попада в клас 2 – „Специалисти”, съответства минимален месечен осигурителен доход в размер на 748 лв. Брутното Ви трудово възнаграждение е 616 лв. (основна заплата 550 лв. и клас 66 лв.). и не е променено. От 01.12.2011 г. задължителните осигурителни вноски, които работодателят Ви внася, в т.ч. личните осигурителни вноски, удържани от брутното Ви възнаграждение, се начисляват върху 748 лв.
Въпросите, които поставяте, са:
1. Допустимо ли е брутното трудово възнаграждение, което получавате, да е по-ниско от месечния осигурителен доход, върху който се изчисляват дължимите осигурителни вноски?
2. Защо за целия месец декември 2011г. осигурителни вноски са изчислени върху минималния осигурителния доход, определен за новата длъжност, след като допълнителното споразумение влиза в сила от 29.12.2011 г.?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:
1.максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2.минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица, определен съобразно облагаемия им доход за дейността като самоосигуряващо се лице;
3.основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
Осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основните икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 3 от КСО). За работниците и служителите от бюджетните предприятия по смисъла на § 1, т.1 от ДР на Закона за счетоводството осигурителните вноски се дължат върху получените възнаграждения, но върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната. Минималният осигурителен доход за работниците и служителите, които работят в специализирани предприятия, трудово-лечебните бази и кооперациите на хората с увреждания, съгласно Закона за интеграция на хората с увреждания, се определя в размер 50 на сто от минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професия.
Разпоредбите на КСО относно елементите на осигурителния доход са доразвити в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДОВ/. В чл. 1, ал. 2 от НЕВДОВ е указано, че осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения, се внасят върху получените, начислените и неизплатени трудови възнаграждения или неначислените възнаграждения, включително възнагражденията за отпуските по чл. 155-157, 159, 161, 162, 166, 168 – 170 и 319 от Кодекса на труда, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За лицата, които съгласно условията на трудовия договор са работили при непълно работно време или не са отработили всичките дни през месеца, или са се намирали в отпуски, извън горесочените, минималният осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя се определя пропорционално на законоустановеното работно време, съответно на пълния брой на работните дни през месеца (чл. 1, ал. 3 и ал. 4 от НЕВДОВ). В случаите на временна неработоспособност дължимото от осигурителя възнаграждение, което участва при образуване на осигурителния доход, също не може да бъде по-малко от съответната пропорционална част на минималния осигурителен “праг” (чл. 40, ал. 5 от КСО). С оглед пропорционалното намаляване на осигурителния доход, в броя на отработените дни, не се включват дните в неплатен отпуск по КТ и дните за които са получени обезщетения. Сумите за социални разходи, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, не се вземат предвид при определяне на “прага”.
Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) – универсален пенсионен фонд и здравноосигурителните вноски за работниците и служителите се внасят върху осигурителния доход, върху който се дължат вноските за държавното обществено осигуряване, определен съобразно разпоредбите на КСО, т.е. върху доход, не по-малък от минималния осигурителен “праг” (арг. на чл. 157, ал. 6 от КСО и чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване).
От цитираните разпоредби следва, че е напълно допустимо, когато получаваното брутно трудово възнаграждение от лицата е по-малко по размер от минималния “праг” за основната икономическа дейност на осигурителя и групата (класът) професии, към която се отнася заеманата длъжност, задължителните осигурителни вноски да се начисляват върху по-високата сума на “прага” и така определени да се удържат от възнаграждението. Това е така, защото размерът на трудовото възнаграждение се регулира от трудовото законодателство, което гарантира на работниците и служителите при добросъвестно изпълнение на трудовите им задължения минималната работна заплата за страната (чл. 245 от Кодекса на труда). Докато задължението за спазване на минимален осигурителен “праг” е въведено с горецитираните разпоредби на КСО и ЗЗО, които уреждат съответните осигурителни отношения и се явяват специални закони при определяне размера на осигурителния доход и задължителните осигурителни вноски.
По отношение на втория поставен въпрос следва да имате предвид, че в случаите когато длъжността на едно лице се променя през календарния месец, осигурителният „праг” се определя пропорционално на отработените дни за всяка длъжност.
Доколкото в запитването си посочвате, че до влизане в сила на допълнителното споразумение сте работили на длъжност от 3-та квалификационна група, а след тази дата на длъжност от 2-ра квалификационна група, осигурителните вноски за месеца са дължими по описания ред и следва да бъдат изчислени съобразно минималния осигурителен доход за всяка длъжност, пропорционално на отработените дни.

Оценете статията

Вашият коментар