определяне на място на изпълнение при доставка на стоки.

1073/08.08.2011
Чл.17, ал.1 ЗДДС
Чл.113ЗДДС
Относно: определяне на място на изпълнение при доставка на стоки.
В подаденото писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. с вх……….. сте посочили, че основен предмет на дейност на „С” ООД е внос и търговия с различни видове сол. Описали сте, че дружеството закупува сол от установен в Египет производител и я продава при режим на доставка FOB пристанище в Египет на клиент от трета страна. Стоката напуска територията на Египет като собственост на клиента. В месеца, предхождащ месеца на сделката клиентът заплаща авансово стойността на доставката.
Във връзка с изложената фактическа обстановка сте поставили следните въпроси:
1.Счита ли се, че доставката е с място на изпълнение извън територията на страната и какъв е данъчния й режим по ЗДДС?
2. За получения аванс от чуждестранния клиент следва ли да се издава фактура и как би се оформила документално доставката при възникване на данъчното събитие?
3. Ако клиентът е регистриран за целите на ДДС в държава членка на ЕС какъв е данъчния режим на доставката на стока?
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразяваме следното принципно становище:
По въпрос първи и трети:
Данъчният режим на доставката на стока се определя в зависимост от мястото на изпълнение на сделката. Правилата за определянето му са посочени в на чл.17 от ЗДДС. Разпоредбата на ал. 1 регламентира, че доставката на стока, която не се изпраща или превозва е с място на изпълнение там, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическо предоставяне на стоката по чл.6, ал.2.
В описаните от Вас хипотези считаме, че мястото на изпълнение е извън територията на страната и на основание чл.86, ал.3 от ЗДДС не подлежи на облагане с данък върху добавената стойност, независимо от това, дали получател по сделката е лице, установено в трета страна или лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка на Общността.
По въпрос втори:
Според на чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протоколпо чл.117. При авансово плащане срокът за издаване на фактура е не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. Разпоредбата на чл.79, ал.2 от ППЗДДС конкретизира, че фактура се издава и за извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната в рамките на икономическата дейност на лицето, като във фактурата не се начислява данък, но следва да се посочи съответното разпоредба на закона, съгласно която доставката на стока е с място на изпълнение извън територията на страната.
Хипотезите, при които издадени фактури и известия към тях се анулират са посочени в чл.116 от ЗДДС, с оглед на което считаме, че при възникване на данъчното събитие за доставка на сол не е налице основание за анулиране на фактурата, издадена от Вас във връзка с авансовото плащане по сделката.
На основание разпоредбата на чл.78, ал.9 от ППЗДДС, при настъпване на данъчното събитие за доставката на стока, издаването на данъчен документ не е задължително, ако вече сте издали фактура за цялата стойност на доставката при получаване на авансовото плащане.

Оценете статията

Вашият коментар