ЗДДС, чл.21, aл. 2

1080/16.08.2013г.
чл.21, ал.2 отЗДДС
Фирмата се занимава с транспортна дейност и е регистрирана по ЗДДС.Извършва транспортна услуга от България за Румъния, като получател е българска фирма регистрирана по ДДС, която има постоянен обект в Румъния.
Поставени са следните въпроси:
1.Къде е мястото на изпълнение на доставката?
2.Следва ли да се начисли ДДС във фактурата за транспорт?
3.В коя клетка на дневника за продажби следва да се декларира доставката и следва ли да се подаде VIES декларация?
Във връзка с изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, предвид факта, че от същото не става ясно какъв е вида натранспортната услуга, която ще извършвате и дали същата се предоставя на постоянен обект на получателя в Румъния, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище, в случая когато услугата е свързана с транспорт на стоки и получателя е ДЗЛ:
Разпоредбата на чл.21, ал.3 от ЗДДС указва, че мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз или извън него, предоставена на данъчно задължено лице се определя по чл.21, ал.2 и 3 от ЗДДС.
Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
В чл.11, т.1 на глава V от Регламент 282/2011 г. на Съвета от 15.03.2011 г. е дадено определение на понятието „постоянен обект”, предвид което това е всеки обект, различен от мястото на установяване на стопанска дейност, който се характеризира с достатъчно равнище на постоянство и подходяща структура от гледна точка на човешките и техническите ресурси, за да може да получава и ползва услугите, доставени за собствени нужди на този обект.Аналогично е и третирането на понятието „постоянен обект” предвид практиката на Съда на Европейския съюз /дела С 168/84; С 190/95; С 231/94; С260/95/.
Съгласно чл.21 от глава V от Регламент 282/2011 г. на Съвета от 15.03.2011 г. когато услугата се доставя на постоянен обект на данъчно задължено лице, който се намира в място, различно от това, където получателят е установил мястото на стопанската си дейност, тази доставка се облага в мястото на постоянния обект, който получава услугата и я ползва за собствените си нужди.
Статутът на получателя се определя предвид разпоредбите на чл.17 и член 18 от Регламент 282/2011 г. на Съвета от 15.03.2011 г.
Следва да имате в предвид, че с Директива 2008/8/ЕО на Съвета от 12 февруари 2008 година е направено допълнение в чл.214, ал.1 от Директива 2006/112/ЕО, което задължава държавите членки да предприемат необходимите мерки за да гарантират, че е идентифицирано чрез индивидуален номер всяко данъчно задължено лице, което на съответната им територия получава услуги, за които е задължено да внесе ДДС съгласно чл.196 от Директива 2006/112/ЕО.
Във връзка с гореизложеното, ако услугата се доставя на постоянен обект на получателя в Румъния и получателят е идентифициран чрез индивидуален номер на територията на тази страна и е регистрирано по ДДС лице по румънското законодателство, мястото на доставката ще етам където се намира обекта, т.е. извън територията на страната.
Задоставки с място на изпълнение извън територията на страната доставчикът не начислява данък, на основание чл.86, ал.3 от ЗДДС.
Като доставчик на услуга с получател ДЗЛ, което има постоянен обект в държава членка следва да издадете фактура по чл. 114 от ЗДДС, в която впишете „обратно начисляване” и посочите основанието за това – чл. 21, ал. 2 от ЗДДС.
Данъчната основа на доставка на услуги с място на изпълнение територията на друга държава членка на ЕС се отразява в колона 22 на Дневника за продажби,в клетка 17 на Справката-декларация по ЗДДС и във VIES-декларацията за съответния данъчен период. Срокът за подаването на декларациите и на отчетните регистри, съгласно чл.125, ал.5 от ЗДДС е до 14 число на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят.
Когато транспортните услуги не се предоставят на постоянен обект на българската фирма в Румъния, мястото на изпълнение на доставката, предвид разпоредбата на чл.21, ал.2, изр. първо от ЗДДС ще е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, т.е. в България и приложимата ставка ще е 20 на сто. Доставката ще се отрази в клетка 11 на Дневника за продажби.

Оценете статията

Вашият коментар