определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС (Изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.), съгласно която мястото на из

, , .№ 53-00-981
20.12.2012г.
чл. 26, ал. 3 от ЗДДС във вр.с § 1, т. 15 от ДР на закона
чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Сдружение „=== Камара” /KKK/ е юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано по ЗДДСза осъществяваната от него стопанска дейност.
Съгласно сключен договор /приложен към запитването/, НЛВК е получател на безвъзмездна финансова помощ от Държавен фонд „Земеделие”- Разплащателна агенция за изпълнение на проект „Междудържавна програма за промотиране на вина със защитено наименование за произход или защитено географско указание в трети страни (САЩ, Швейцария и Китай) ”.
Съгласно чл. 3 от договора финансовата помощ от Европейската общност не надвишава 50% от реалната стойност на програмата, определена като допустима за финансиране, като сумите за ДДС не се взимат предвид в изчисляването на финансовото участие на Общността.
Финансовата помощ от Република България не надвишава 30% от реалната стойност на програмата, призната като допустима за финансиране, като сумите за ДДС не се взимат предвид в изчисляването на финансовото участие на страната.
Във връзка с изпълнението на договора KKК, е възложило на друго данъчно задължено лице регистрирано в Гърция, да извърши дейностите по промотиране на вината в посочените трети страни.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1. Противоречи ли на българското законодателство определянето на платения ДДС от KKК,като недопустим разход?
2. Следва ли да се начисли ДДС за финансовите участия на Европейската общност и държавата-членка България?
3. Какъв е редът за получаване на удостоверение за освобождаване от ДДС на финансовото участие на Европейската общност, съгласно Приложение 2 към Регламент 282/2011 г.?
4. Как следва да се облагат с ДДС услугите извършвани от гръцкото дружество?
5. Налице ли са основания за корекция на ползван данъчен кредит във връзка с полученото финансиране?
При така изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредбаизразявам следното становище:
По първи въпрос:
Относно третирането на ДДС при изпълнение на проекти по Оперативните програми е издадено Указание на министъра на финансите№ 91-00-502/27.08.2007 г. на основание §6 от ПЗР от Постановление № 62 на МС от 21.03.2007 г. (ПМС № 62/2007 г.), с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС. С §1, т. 1 от ДР на ПМС № 62/2007 г. е въведено понятието „възстановим ДДС” – това е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по този закон, включително когато, като е имало това право, не го е упражнило.
Съгласно т. 12 от горецитираното указание невъзстановим данък (допустим разход за финансиране от Оперативните програми) е налице, когато стоките и услугите, финансирани по Оперативната програма са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
Доколкото правилата за финансиране от фондовете на ЕС, са регламентирани в актовете на органите на ЕС, същите не могат да бъдат предмет на коментар за съвместимост с българското законодателство.
По втори въпрос:
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Безвъзмездно предоставената финансова помощ (финансиране) по същество не представлява обект на облагане с ДДС.
В съответствие с разпоредбата на чл. 26, ал. 3 от ЗДДС в случай, че субсидията или финансирането са пряко свързани с облагаемите доставки, извършвани от данъчно задълженото лице, същите се включват в тяхната данъчна основа и съответно подлежат на облагане.
Дефиниция на понятието “субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в § 1, т. 15 от ДР на закона. В нея е посочено, че такива са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не се считат за такива субсидиите и финансиранията, които са предназначени единствено за покриване на загуби или за финансиране на разходи (включително такива за придобиване или ликвидация на активи).
В конкретният случай, доколкото правата върху материалите, реализирани и финансирани в рамките на програмата не се прехвърлят към Европейската комисия и същата може да се възползва от резултата само при определени условия, то получената от НЛВК финансова помощ е предназначена за финансиране на разходи, включително за придобиване на дълготрайни материални активи и същата не подлежи на облагане с ДДС, вкл. и като елемент на данъчната основа по смисъла на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че в този случай за KKК няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги по повод изпълнението на програмата.
По трети въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл. 173, ал. 5 от ЗДДС облагаеми с нулева ставка са доставките на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната на стойност над 400 лв., по които получатели са институциите на Европейските съюз, Европейската общност за атомна енергия, Европейската централна банка, Европейската инвестиционна банка или органите на Европейския съюз, към които се прилага Протоколът за привилегиите и имунитетите на Европейския съюз, при ограниченията и условията на този протокол и споразуменията за неговото прилагане или споразуменията за седалищата и при условие, че това не води до нарушаване на конкуренцията.
От изложеното в запитването няма данни KKК да извършва доставки към някоя от изброените институции.
По четвърти въпрос:
Общият принцип относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС (Изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.), съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
По смисъла на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, в сила от 01.01.2010 год., когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6. За всички получени услуги, като данъчно задължено лице по силата на чл. 3, ал. 6 от ЗДДС се определя лице, което извършва и освободени доставки и/или доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност, като и данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на данък върху добавената стойност.
В конкретният случай за KKК, като получател на услуги с място на изпълнение на територията на страната от доставчик гръцко данъчно задължено лице, което не еустановено на територията на страната ще възникне основание да начисли ДДС, като издаде протокол с реквизитите по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС и отрази същия в дневник продажби и справка декларация.
По пети въпрос:
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл. 68 – чл. 72 от ЗДДС. Съгласно чл. 69, ал.1 от същия закон когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките и услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Съгласно чл. 70, ал. 1, т. 2 от с.з. правото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите, финансирани по Оперативните програми са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето. Ако в качеството си на бенефициент на безвъзмездната финансова помощ НЛВК използва получените услуги от гръцкото данъчно задължено лице за безвъзмездно предоставяне или дейност извън рамките на независимата икономическа дейност и предвид ограничението на чл.70, ал. 1, т. 2 на ЗДДС, за същото няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит.
На основание чл. 79, ал. 1 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит.
Съгласно чл. 79, ал. 4 от ЗДДС корекцията по ал. 1 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар