определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС /Изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г./, съгласно която мястото на из

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № …/ 29.11.2012г. в Дирекция «ОУИ»-
са поставени следните въпроси:
Дружеството е получило фактура от държава извън Европейския съюз /Швейцария/ за извършена интернет услуга за търсене на контрагенти в Германия по избрани браншове.По интернет е получен списъка на контрагентите. В самата фактура има текст: „Моля отбележете, че с прилагането на системата на обратно начисляване, задължението за облагане с данък се прехвърля върху получателя на услугата”. Поставен е въпрос как се процедира, следва ли да се начислява ДДС и има ли право дружеството на данъчен кредит.
Издадена е фактура за стока от доставчик от САЩ, но стоката пътува от Чехия и транспорта е за сметка на дружеството. Поставен е въпрос как се процедира и следва ли да се начисли ДДС.
Предвид изложеното, във връзка с поставените от Вас въпроси изразяваме следното становище:
Относно получената услуга:
Общият принцип относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС /Изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г./, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
В случая, получателят по доставката е Вашето дружество – данъчно задължено лице и тъй като сте установили независимата си икономическа дейност на територията на страната, доставката е с място на изпълнение в страната.
По смисъла на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, в сила от 01.01.2010 год., когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
Съгласно чл.220 от Директива 2006/112/ЕО, всяко данъчнозадължено лице осигуряваиздаването на фактура или от самия него, или от неговия клиент, или на негово име, или в негова полза, от трето лице за доставки на стоки и услуги, които той е извършил на друго данъчнозадължено лице или на данъчно незадължено юридическо лице.
В този смисъл, след като е налице издадена фактура за услуга, доставчикът е данъчно задължено лице и за Вас са налице всички условия за самоначисляване на данък.
В конкретния случай за Вашето дружество, като получател на услуга с място на изпълнение на територията на страната, от доставчик – данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната, ще възникне основание за начисляване ДДС съгласно разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС.
Нормата на чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС указва, че протокол се издава задължително в случаите по чл. 82, ал. 2 – от регистрираното лице – получател по доставката и на основание чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, същият следва да се отрази в дневника за продажбите през данъчния период, в който е издаден.
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно чл.69, ал.1, т.3 от същия закон, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, то лицето има право да приспаднеизискуемия от него данък като платец по глава осма.
Относно получената стока:
В случай, че американското дружество е доставчик на стоката и е лице,регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, и същото изпраща или превозва стоката от територията на държава членка – Чехия до територията на страната ще е налице вътреобщностно придобиване по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС.
Ако доставчикът на стоката няма валиден ДДС номер в друга държава членка, за получателя по доставката не са изпълнени условията на чл.13, ал.1 от закона и не е налице ВОП.
В случай, че стоката е внесена на територията на Чехия от или за сметка на българското дружество и същото не е регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка, откъдето започва изпращането или транспортирането й до територията на страната, е налице възмездно вътреобщностно придобиване на основание чл. 13, ал. 6, във връзка с ал. 3 от ЗДДС.
За доставките на стоки, придобити по реда на чл.13, ал.1 или чл.13, ал.6 от ЗДДС илице – платец на данъка по вътреобщностоното придобиване е българското дружество, съгласно чл. 84 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар