определяне на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_506/15.02.2012 г.
ЗДДС, чл. 46, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 96, ал. 1 – 3
Относно: определяне на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването, „А” ООД е продало притежавани от него дружествени дялове в Руската федерация, за което е получило сума от продажбата по банков път на стойност …… милиона лева. С една част от получените парични средства е предоставен паричен заем /кредит/ на друго дружество срещу лихва, изплащана ежемесечно. Останалата част от свободните парични средства са вложени в търговски банки на срочен депозит. Лихвите по депозитите и лихвата по предоставения паричен заем надвишават сумата от 50 000 лв. към 31.12.2012 г. за шест месеца. През последните 12 месеца дружеството не е извършвало никакви други продажби и това са единствените приходи. В същото няма назначени работници и служители на трудов договор. Допълнително в телефонен разговор е уточнено, че дружествените дялове са продадени на руска компания, паричният заем е предоставен на българска фирма, а останалата част от свободните парични средства са вложени в български търговски банки.
Предвид горното са поставени следните въпроси:
1. Съгласно чл. 96 и във връзка с чл. 46 от ЗДДС лихвите по предоставения паричен заем включват ли се в оборота за задължителна регистрация по ЗДДС?
2.Лихвите, получени от дружеството по банкови депозити, включват ли се в оборота за задължителна регистрация по ЗДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, изм., бр. 103 от 28.12.2012 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. При определяне на облагаемия оборот се включват:
– облагаемите доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
– доставки на финансови услуги по чл. 46;
– доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
Съгласно чл. 46, ал. 1, т. 1 от ЗДДС освободена доставка е договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг. Следователно предоставените от „А” ООД парични средства на българска фирма срещу насрещна престация (лихва) е доставка по предоставяне/отпускане на кредит, която на основание чл. 46, ал. 1, т. 1 от ЗДДС е освободена доставка.
По силата на чл. 96, ал. 3 от закона, в облагаемия оборот не се включват доставките на финансови и застрахователни услуги, само в случаите, когато не са свързани с основната дейност на лицето, както и доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето.
При тълкуване на нормата по аргумент на по-силното основание следва, че при определяне на облагаемия оборот за задължителна регистрация следва да се включат доставките на финансовите услуги по чл. 46 от ЗДДС, представляващи основна дейност на лицето, така и тези, които без да са сами по себе си основна дейност, са свързани със същата.
В Закона за данък върху добавената стойност липсва легално определение на понятието “основна дейност“.
Съгласно чл. 46 от Закона за нормативните актове разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на тълкувания акт и на основните начала на правото на Република България. Когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта.
Във връзка с цитираните нормативни текстове, при тълкуването на понятието “основна дейност“ за целите на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС, следва да се изхожда от утвърденото му правно значение и да се изясни смисълът, който най-много отговаря на други разпоредби и на целта на тълкувания акт.
Легална дефиниция на “основна икономическа дейност“ е дадена в т. 3 от параграф 1 на ДР на Закона за регистър БУЛСТАТ, съгласно който критериите за определянето й са:
а) най-голям дял в нетния размер на приходите от дейността;
б) най-голям размер на брутното производство на стоки и услуги, продукт на
съответната дейност;
в) най-голям размер на изплатените надници и заплати за дейността;
г) най-голям брой заети в дейността.
Видно от изложеното, няма единен правно възприет подход за определяне на основната дейност, но се отдава приоритетно значение на критерия “най-голям дял в нетния размер на приходите от дейността“, като същевременно правно релевантни са и други фактори.
За целите на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС при определяне на основната дейност на лицето следва да се имат предвид фактори като: нетният размер на приходите, относителният дял на използваните дълготрайни активи, делът на заетите лица в дейността. Като водещ критерий все пак би могъл да бъде определен размерът на приходите за период не по-дълъг от последните дванадесет последователни месеца преди текущия месец. В случай обаче, че за лицето формирането на този преобладаващ процент от приходите има инцидентен, случаен, нерегулярен характер, основната дейност може да се определя съобразно останалите посочени по – горе критерии, преценени съвкупно, включително като се отчитат намеренията и бизнес-плановете на лицето.
Предвид гореизложеното и с оглед обстоятелството, че през последните 12 последователни месеца преди текущия дружеството не е извършвало друга дейност освен посочените финансови услуги, следва да се приеме, че основната му дейност е доставки на финансови услуги. Следователно при определяне на облагаемия оборот за целите на чл. 96 от ЗДДС следва да участват лихвите, които същото получава във връзка с доставката по предоставяне/отпускане на кредит.
При достигане на оборот от тази дейност 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец дружеството подлежи на задължителна регистрация по ЗДДС на основаниечл. 96 от закона.
По отношение на лихвите по банкови депозити следва да се има предвид, че същите не могат да се приемат като облагаема доставка, тъй като лихвата представлява възнаграждение за ползваните от съответната банка парични средства. Приходите от лихви по депозити не представляват насрещна престация за извършени от дружеството доставки, поради което не участват при формиране на облагаемия оборот по чл. 96 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар