Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност

3_5097/16.11.2009г.
ЗДДС, чл. 45, ал. 3
ЗДДС, чл. 45, ал. 4
ЗДДС,чл. 45, ал. 7
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването през 2005г. дружество закупува апартаменти в жилищен блок, като апартаментите са строени и пуснати в експлоатация през 1977г. Закупени са като освободена от ДДС доставка. В началото на 2007г. дружеството се регистрира по ЗДДС и извършва освежителен ремонт на апартаментите, който включва:
– подмяна на старата дървена дограма с нова ПВЦ дограма без промяна на фасадата на сградата;
– подмяна на старата ВиК инсталация с нова от полипропилен;
– ремонт на покрива и полагане на ново покритие от воалит;
– ремонт и измазване на вътрешните страни и подмяна на вратите;
– поставяне на фаянс и теракот в санитарните възли;
– поставяне на теракот в коридорите;
За периода на ремонта дружеството е упражнило право на приспадане на данъчен кредитв размер на 34500 лв.
Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
1.При евентуална продажба на всеки един апартамент какъв е дължимият ДДС?
2.При продажба на апартаменти на лизинг /с начална лизингова вноска от 10 %и период на погасяване 10 години/ кога и в какъв размер е дължимият ДДС?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.74 от 15.09.2009 г.) и ППЗДДС (обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр..4 от 16.01.2009 г.) изразяваме следното становище:
По отношение на данъчното третиране по ЗДДС (в сила от 01.01.2007 г.) на доставките, свързани със земя и сгради и вещни права върху тяхе изразено становище от Изпълнителния директор на НАП с писмо Изх. № 91- 00-261 от 04.09.2007 г., публикувано в сайта на НАП – www.nap.bg.
По отношение на приложението на ЗДДС в случай на продажбана апартамент на лизинг са възможни следните хипотези:
– когато в договора изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху апартамента.
В този случай на основание чл.6, ал.2, т.3 от закона е налице доставка на стока. Данъчното събитие настъпвана датата на фактическото предоставяне на стоката по силата на чл.25, ал.3, т.1 от ЗДДС. Съгласно чл.25, ал.5, т.1 и т.2 от същия закон на датата на възникване на данъчното събитие данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната. Данъчната основа следва да се определи по реда на чл.26 и чл.27 от ЗДДС.
-когато в договора е налице само опцияза прехвърляне на собствеността върху стоката.
В този случайразпоредбата на чл.6, ал.2, т.3 от закона е неприложима. Съгласно чл.12, ал.5 от ППЗДДС счита се, че в един договор за лизинг е налице опция, когато за прехвърлянето на собствеността се изисква изрично волеизявление на лизингополучателя и допълнително заплащане, различно от дължимите вноски по договора. Считаме, че договорът за лизинг с уговорена опция за прехвърляне на собствеността върху стоката следва да се третира като договор за наем и представлява доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, като всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. В подкрепа на изложеното е и разпоредбата на чл.347, ал.2 от Търговския закон, която указва, че за договора за лизинг се прилагат съответно правилата на договора за наем. На основание чл.45, ал.4 от ЗДДС освободена доставка е отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец.
Следва да се има предвид, че когато за освободените доставки, свързани със сгради не се упражни правото на избор по чл.45, ал.7 от ЗДДС, дружеството ще езадължено да извърши корекция на ползвания при ремонта данъчен кредит съгласно чл.79 от закона. Редът и начина на извършване на корекции е изложен в раздел V от цитираното по-горе писмо.’

Оценете статията

Вашият коментар