Определяне на окончателен годишен патентен данък за 2005г.

Относно: Определянена окончателен годишен патентен данък за 2005г.
В Дирекция ”ОУИ” – …………… постъпи писмено запитване с вх. № …………/11.01.2011 г., относно определяне на задължение за окончателен годишен патентен данък за 2005 година.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: През м.януари 2005 г. е подадена патентна декларация за 3 месеца за започване на дейност на фирмата – копирни услуги. Подадена е декларация за прекратяване на дейност по чл. 61и, ал. 1. Патентният данък е платен за 5 месеца, независимо от това, че е извършвана дейност 3 месеца, а според действащия закон от 2005 г. фирмата дължи данък за още 7 месеца.
Зададен е следният въпрос: Счита ли се дължимо задължението за патентен данък за 2005 година?
Предвид неизяснената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
По своята правна същност патентния данък съгласно Закона за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ в сила до 31.12.2006 г./ е окончателен и годишен, не зависи от финансовия резултат /печалба или загуба/, дължи се за конкретен данъчен период /една данъчна година/ и е определен като абсолютна сума от закона.
В чл. 43, ал. 2 от ЗОДФЛ, законодателят изрично е посочил в кои случаи и при наличието на кои задължителни условия е възможно намаляване на окончателен годишен /патентен/ данък. Съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 2 от ЗОДФЛ размерът на дължимия окончателен годишен /патентен/ данък се намалява само при преустановяване на дейността, причинено от непреодолима сила или други особени, непредвидени и непредотвратими обстоятелства, включително и обстоятелства, свързани със здравословното или физиологичното състояние на лицата, които са причинили преустановяване на дейността за данъчната година. Наличието на тези обстоятелства се удостоверява с документи, издадени от компетентните органи.
Съгласно § 1, т. 44 от ЗОДФЛ, “непреодолима сила“ е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер по смисъла на чл. 306, ал. 2 от Търговския закон.
Като непреодолима сила, според съдебната практика се квалифицират природните бедствия – земетресение, наводнение, силен снеговалеж, голяма суша, пожар и т. н.
Окончателен годишен /патентен/ данък за данъчната 2005 г. не следва да бъде намален, тъй като не е налице правопораждащ юридически факт във връзка с прилагането на чл. 43, ал. 2 от ЗОДФЛ – невъзможността да “заработи“ фирмата не може да бъде определено като особено, непредвидено и непредотвратимо обстоятелство или като непреодолима сила, тъй като не води до обективна невъзможност на изпълнението.
Предвид гореизложеното дължимия патентен данък не е обвързан от размера на действително получения доход и дали е получен в резултат на извършване на съответната дейност през цялата данъчна година или само в рамките на няколко месеца. Данъчните норми са от публичноправен характер и е недопустимо по пътя на тълкуването им да се въздава едно неустановено в закона право.
Посочените в писменото запитване разпоредби – чл. 61и, ал. 1 и чл. 61л, ал. 3 от ЗМДТ са в сила от 01.01.2008 г. и се прилагат от тази дата. Приложимите през 2008 – 2011 г. разпоредби не могат да бъдат приложени през 2005 г., тъй като същите са с материалноправен характер и се прилагат в годината, в която е действала съответната правна норма.
НАП няма правомощия да намалява определения от закона размер на данъчните задължения или да предоставя данъчни преференции, които съгласно чл. 60 от Конституцията на Република България се предоставя само със закон.
В § 51 от ПРЗ на ЗДДФЛ /обн. ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г./ е записано, че за задълженията на окончателен годишен /патентен данък/, възникнали до 31.12.2007 г. вкл., се прилагат разпоредбите на ЗДДФЛ или на отменения ЗОДФЛ, като установяването, обезпечаването и събирането се извършват по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от органите на Националната агенция за приходите.
Следва да имате предвид, че спрямо Вас във връзка с определяне на окончателния годишен /патентен данък/ за 2005 г. няма започнало и незавършено данъчно производство по реда на ДПК /отм.//ДОПК – ревизионно производство или проверка.
С цитираното в писменото запитване Решение № 9/1996г. по конституционно дело № 9 от 1996 г.Конституционният съд се е произнесъл по конкретни, изрично посочени в решението разпоредби на ЗМДТ и ЗИДЗМДТ за съответната 1996 г., които касаят даваните от общинските съвети и кметствата услуги и данък сгради. А съгласно чл. 22, ал. 1 от Закона за Конституционния съд с решението си съдът се произнася само по направеното искане. Това решение не се отнася за годишния патентен данък, още повече, че сега действащия Закон за местните данъци и такси влиза в сила от 01.01.1998 г.

Оценете статията

Вашият коментар