Корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.

Относно: Корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.
В Дирекция ”ОУИ” – …….. постъпи писмено запитване с вх. № ………/23.03.2011 г., относно корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Регистрирано по ЗДДС дружество отдава под наем магазини. Предстои продажба на един от магазините, собственост на дружеството. Магазинът е закупен през м.декември 2005 г. и представлява стара сграда по смисъла на ЗДДС. Магазинът ще бъде продаден на цена, която е по-ниска от цената на придобиване, като доставката ще бъде третирана като облагаема.
Зададен е следният въпрос: При условие, че е упражнен избор доставката на сградата да бъде облагаема, следва ли да се доначисли ДДС с протокол по чл. 79, ал. 6, т. 1 от ЗДДС?
В отговор на поставеният от Вас въпрос, поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразяваме принципно становище:
Видно от запитването, дружеството извършва облагаеми доставки – отдаване под наем на недвижими имоти – магазини. Ако при придобиването на магазините сте ползвали данъчен кредит, следва да имате предвид, че в чл. 79 от ЗДДС са посочени хипотезите, при които се извършва корекция на ползван данъчен кредит.
На основание чл. 79, ал. 1 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва за извършване на освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит. В ал. 3 на същата правна норма е визирана друга хипотеза, при която следва да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит, а именно когато регистрирано лице изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
За стоките /недвижими вещи/, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, корекцията на данъчния се извършва по формулата на чл. 79, ал. 6, т. 1 от ЗДДС.
В посочения случай, след като доставката на магазина ще се третира като облагаема, корекция на ползван данъчен кредит не следва да се извършва. Това е така, тъй като продажбата на актива не е сред хипотезите, посочени в разпоредбите на чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Така определената данъчната основа се увеличава с всички други данъци и такси /по ЗМДТ, такса за вписване, нотариална такса/, когато такива са дължими за доставката /чл. 26, ал. 3, т. 1 от ЗДДС/, независимо дали се дължат от продавача или купувача или и от двамата.
В допълнение следва да се съобразят и разпоредбите на чл. 27, ал. 1, т. 3 от ЗДДС. Данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността при доставки на нови сгради или на части от тях и прилежащия им терен. В § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС е дадено определение на понятието “нови сгради“. “Нови сгради“ са сградите:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“, или
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
При доставка на нова сграда или части от нея между свързани лица, чл. 27, ал. 3 от ЗДДС следва да се прилага във връзка с ал. 1. Данъчната основа в тези случаи с пазарната цена, но не по-ниска от цената на придобиване или себестойността на стоката, предмет на доставката.

Оценете статията

Вашият коментар