определяне на окончателен размер на осигурителен доход за 2008 г.

3_3060/17.11.2010 г.
КСО чл.9, ал.2, т.5
КСО чл.6, ал.8
ЗЗО
чл.40, ал.1, т.5
НООСЛБГРЧМЛчл.3, ал.3
Относно: определяне на окончателен размер на осигурителен доход за 2008 г.
1. По първи въпрос
Фактическа обстановка:
През месеците май и юни на 2008 год. лицето е било в болнични през целия период и няма отработени дни.
В тази връзка се поставя въпроса трябва ли при годишното изравняване на доходите да определя и внася вноски за ДОО и ЗО за времето, през което е било в болнични през целия месец?
Отговор:
От приложените документи е видно, че лицето е самоосигуряващо се лице и се осигурява за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт и за общо заболяване и майчинство.
За периода след настъпване на осигурения социален риск „временна неработоспособност” намират приложение разпоредбите на чл.9, ал.2, т.5 от КСО – „за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето, през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не са имали право на парично обезщетение”. Подобна разпоредба, съгласно която осигурителни вноски не се внасят през тези периоди се съдържа и в чл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се определя въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на декларацията /чл.6, ал.8 от КСО/.
От казаното до тук следва извода, че за периодите на временна неработоспособност не се дължат нито авансови осигурителни вноски, нито вноски при годишно изравняване на доходите при подаване на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ.
На основание чл.40, ал.1, т.5 от ЗЗО, за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете, здравноосигурителните вноски се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение. Осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Това е по отношение на дължимите авансови вноски за ЗО.
Тъй като в чл.40, ал.1, т.2 от ЗЗО при годишно изравняване на доходите на самоосигуряващите се лица е регламентирано, че същото се извършвасъгласно справката към данъчната декларация по реда на чл.6, ал.8 от КСО, то за периодите на временна неработоспособност не се дължат изравнителни вноски при годишното изравняване на доходите.
2. По втори въпрос
Фактическа обстановка:
За м.септември 2008 г. лицето има 5 дни болнични, а останалите работни дни са отработени с осигурителни вноски. За отработените дни са внесени пропорционално на максималния месечен размер авансово осигурителни вноски.
Поставя се въпроса трябва ли лицето да довнася вноски при годишно изравняване на доходите за този месец?
Отговор:
Разпоредбата на ал.1 на чл.4 от НООСЛБГРЧМЛ указва, че минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не упражняват трудова дейност през целия месец се определя пропорционално на работните дни от месеца за периода, през който е упражнявана дейността. Макар, че по отношение максималния размер на осигурителния доход няма такава разпоредба, той също се определя по този начин. Това означава, че след като са внесени авансови осигурителни вноски, пропорционално изчислени от максималния осигурителен доход, то не се дължат изравнителни вноски за м.септември2008 г.
3. По трети въпрос
Фактическа обстановка:
За периода 19.07.2008 г. до 26.07.2008 г. лицето има издаден болничен лист, но не му е изплащано обезщетение, тъй като за този период е било на рехабилитация.
Поставя се въпроса дължат ли се ЗОВ за този период, в който има болничен, но не му е заплатено обезщетение?
Отговор:
В чл.9, ал.2, т.5 от КСО е указано, че не се внасят осигурителни вноски за времето, през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не са имали право на парично обезщетение. Подобна разпоредба, съгласно която осигурителни вноски не се внасят през тези периоди се съдържа и в чл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ.
От казаното до тук става ясно, че след като е издаден болничен лист за този период независимо, че е отказано изплащане на обезщетение, лицето не дължи авансови осигурителни вноски, както и вноски при годишно изравняване на доходите.
4. По четвърти въпрос
Фактическа обстановка:
Запериода 26.07.2008 г. до 30.07.2008 г. лицето е било на рехабилитация, но за този период не му е издаден болничен лист.
Поставя се въпроса лицето дължи ли ЗОВ за този период след като не му е издаден болничен лист?
Отговор:
Съгласно чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. След като не е издаден болничен лист за дните, в които е било на рехабилитация и не е подало горепосочената декларация за прекъсване на дейността, то лицето дължи осигурителни вноски за този период.
3. По пети въпрос
Фактическа обстановка:
През м.юли лицето е във временна неработоспособност от 01.07. до 26.07.2008 г. Същевременно от 19.07. до 30.07.2008 г. е било на рехабилитация, която му е препоръчана от лекуващия лекар-ортопед. Внесло е авансови осигурителни вноски за периода от 26.07. до 31.07.2008 г. пропорционално на максималния осигурителен доход.
Поставя се въпроса дължат ли се вноски при годишно изравняване на дохода за м.юли?
Отговор:
Имайки предвид отговорите на трети и четвърти въпрос може да се обобщи, че за периода 26.07. до 30.07.2008 г. лицето дължи авансови осигурителни вноски, тъй като не е регистрирало прекъсване на дейността. От приложените документи е видно, че е внесло осигурителни вноски за отработените дни на месеца, изчислени пропорционално от максималния размер на осигурителния доход и не дължи вноски при годишно изравняване на дохода по подадената ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар