Определяне на окончателен размер на осигурителния доход за здравно осигуряване от самоосигуряващо се лице, което има придобити облагаеми доходи от лихви

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 1;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, ал. 2, ал. 3 и ал. 5;
ЗДДФЛ – чл. 50
ОТНОСНО:Определяне на окончателен размер на осигурителния доход за здравно осигуряване от самоосигуряващо се лице, което има придобити облагаеми доходи от лихви
Изложена фактическа обстановка:
Физическо лице има регистрация като едноличен търговец и същевременно е вписано като съдружник в търговско дружество с ограничена отговорност (ООД). В дружеството лицето се осигурява като управител по трудово правоотношение, а не като самоосигуряващо се лице. Същото е прекъснало дейност като ЕТ от 2000 г. През 2008 г. е придобило доходи от лихви във връзка с предоставен паричен заем. През тази година търговската дейност на лицето е извършвана от прокурист.
Въпрос:
1.Доходите от лихви представляват ли осигурителен доход за здравно осигуряване на лицето след като същото няма качеството на самоосигуряващо се лице?
При така описаната фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното здравно осигуряване, изразяваме следното принципно становище по запитването:
Редът, по който внасят здравноосигурителни вноски задължително осигурените в НЗОК лица, и доходите, върху които се изчисляват вноските, са конкретизирани в чл. 40 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Лицата, които упражняват трудова дейност по смисъла на чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), получаващите пенсии и парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство внасят здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО. Осигурените за сметка на Републиканския бюджет лица са обхванати в ал. 2 и ал. 3 на чл. 40 от ЗЗО. Съгласно ал. 5 от същия член лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, ал. 2 и ал. 3, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
Според изложеното в запитването, през 2008 г. лицето не е извършвало трудова дейност като самоосигуряващо се лице – нито като съдружник в търговското дружество, нито като едноличен търговец. Доколкото същото се е осигурявало през цялата година като управител на ООД по трудово правоотношение с дружеството съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, здравното му осигуряване за тази година би следвало да се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО – на база доходите, върху които се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, определени в съответствие с разпоредбите на КСО. Поради което това лице няма задължение за довнасяне на здравноосигурителни вноски върху доходите си от лихви, подлежащи на деклариране с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2008 г.
Следва да се има предвид, че доходите от лихви представляват осигурителен доход за здравно осигуряване единствено по отношение на лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, за които няма друго основание за внасяне на здравноосигурителните вноски по чл. 40, ал. 1, ал. 2 или ал. 3 от ЗЗО. В случая за лицето има друго основание, на което да се осигурява здравно – същото получава доходи от трудови правотношения, върху които се дължат здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО, а не по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар