Определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващо се лице – регистриран земеделски стопанин при деклариране на доходи от услуги със селскостопанска техника и от продажба на з

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 2 и 4 и чл. 6, ал. 8 и 9
ОТНОСНО: Определяне на окончателния размер на осигурителния доход на самоосигуряващо се лице – регистриран земеделски стопанин при деклариране на доходи от услуги със селскостопанска техника и от продажба на земеделска техника
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …………/01.03.2016 г., Ви уведомяваме за следното:
В писмото си описвате следната фактическа обстановка:
От 2004 г. сте регистриран като земеделски стопанин – отглеждане на едър рогат добитък с млечно направление. Подали сте декларация за започване на трудова дейност като регистриран земеделски стопанин (ОКд-5) в компетентната ТД/офис на НАП и се осигурявате в това качество. Нямате регистрация като едноличен търговец, но сте избрали доходът Ви от стопанска дейност да се формира по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ.
През 2015 г., освендоходите от дейността, за която сте регистриран, сте придобили и следните доходи:
1.от извършване на услуги със селскостопанска техника – изравняване на терен с фандрома;
2.от продажба на земеделска техника (ДМА);
3.от продажба на говеда.
Поставяте следните въпроси:
1.Подлежат ли на годишно изравняване доходите, които не отговарят на определението за „непреработена растителна и/или животинска продукция“?
2.В случай че тези доходи трябва да се включат при определяне на окончателния размер на осигурителния Ви доход за 2015 г., как трябва да ги разпределите – за цялата година или да се посочат само за месеците, в които са придобити?
3.След като имате доходи и от другидейности, можете ли да се осигурявате авансово върху минималния осигурителен доход за земеделските стопани (300 лв. за 2015 г.)?
4.С какъв код за вид осигурен трябва да подавате декларация образец № 1 – с кода за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители (код 13) или с този за самоосигуряващите се лица (код 12)?
При така представената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и актовете за неговото прилагане, изразяваме следното становище:
На първия и втория въпрос:
В писма с Изх. № 24-31-73#1 от 07.01.2013 г. и Изх. № М-24-31-25#1 от 14.05.2013 г. на ЦУ на НАП е изразено становище, че реализираният доход от извършването на услуги със земеделска техника от регистриран земеделски производител е осигурителен доход и върху същия се дължат осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО. Отбелязано е също, че независимо че за целите на данъчното облагане тези доходи се квалифицират като доходи от стопанска дейност като едноличен търговец, при определяне на осигурителния доход, върху който се внасят задължителните осигурителни вноски, същите следва да се третират като доходи от полагане на труд без трудово правоотношение. В случаите, когато лицата, полагащи труд без трудово правоотношение, са самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО, се прилага разпоредбата на чл. 11 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ), съгласно която при изплащане на възнаграждение на самоосигуряващите се лица за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Самоосигуряващите се лица внасят осигурителни вноски върху доходите от работа без трудово правоотношение при определянето на окончателния размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО (предишна ал. 8 /изм. – ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г./). Окончателният размер на месечния осигурителен доход, върху който се дължат осигурителни вноски, се определя въз основа на данните, декларирани в Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Самоосигуряващите се лица, получили възнаграждения за работа без трудово правоотношение извън дейността, за която са регистрирани, при формиране на годишния си осигурителен доход декларират тези доходи в колона 5.5 на Таблици 1 и 2. В забележката под указанията за попълване на тези таблици за 2015 г. е указано, че „доходи от трудова дейност, които подлежат на годишно изравняване и са декларирани в приложения от данъчната декларация, извън посочените в указанието, също се вземат предвид при формиране на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски.
При определяне на окончателния размер на осигурителния доход, доходът от извършването на услуги със земеделска техника следва да бъде посочен на ред 13 на колона 5.5 от таблици 1 и 2. Месечният осигурителен доход се вписва за месеца, за който е упражнявана дейността. Когато работата без трудово правоотношение е извършена за повече от един месец, месечният осигурителен доход се определя като полученото възнаграждение, след приспадане на разходите за дейността, се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана дейността. В случай че за целите на данъчното облагане доходите от извършените услуги следва да бъдат обложени по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ и да се декларират в Приложение № 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, то тогава разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ няма да намери приложение и разходи за дейността не следва да се приспадат от сумата на ред 13.
По отношение на доходите от продажба на земеделска техника, в друго писмо на ЦУ на НАП с Изх. № 24-35-9/26.05.2015 г. е застъпено следното становище:
Правната същност на договора за продажба е уредена със Закона за задълженията и договорите. Съгласно чл. 183 от същия закон с договора за продажба продавачът се задължава да прехвърли на купувача собствеността на една вещ или друго право срещу цена, която купувачът се задължава да му заплати. Видно от разпоредбата, възмездното прехвърляне на собствеността на земеделската техника чрез продажба не е обвързано с извършване на трудова дейност.
В случаите, в които продажбата на собствена земеделска техника е част от стопанската дейност на регистрирания земеделски стопанин, доходът от продажбата й ще се счита за доход от упражнена трудова дейност по смисъла на чл. 6, ал. 2 от КСО, съответно, следва да се включи при определяне на годишния осигурителен доход, върху който се дължат окончателни осигурителни вноски по чл. 6, ал. 9 от КСО.
Доходът от продажба на говеда, доколкото се обхваща от определението за „непреработена растителна и/или животинска продукция“, дадено с §1, ал. 1, т. 9 от ДР на КСО, не следва да се взема предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния доход съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 10 от КСО (предишна ал. 9 – ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.).
На третия въпрос:
На основание чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски стопани или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване.
В случая извършваните от Вас дейности, извън земеделската, не попадат сред дейностите по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Това е така, защото приравняването Ви на едноличен търговец (формиране на облагаемия доход по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ) е само за целите на данъчното облагане. Поради липсата на аналогична разпоредба в осигурителното законодателство, лицата, които извършват стопанска дейност като търговци, но нямат регистрация по Закона за търговския регистър, остават извън кръга на задължително осигурените лица по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО.
Предвид изложеното, минималният месечен размер на осигурителния доход, върху който следва да внасяте дължимите осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване е 300 лв., но няма пречка, ако изберете да се осигурявате върху по-висок осигурителен доход – между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 8 /предишна ал. 7 – ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г./ от КСО).
На четвъртия въпрос:
В качеството Ви на регистриран земеделски стопанин Вие следва да подавате декларация образец № 1 за периодите на упражняване на трудова дейност, като в т. 12 „вид осигурен“ от декларацията трябва попълвате код 13 – за регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители.
.

Оценете статията

Вашият коментар