Определяне на осигурителния доход на лице, което упражнява трудова дейност като регистриран земеделски производител и по трудово правоотношение

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 4, чл. 6, ал. 7, т. 2 и т. 3 и ал. 9
ОТНОСНО:Определяне на осигурителния доход на лице, което упражнява трудова дейност като регистриран земеделски производител и по трудово правоотношение
В отговор на Ваше запитване, ……. г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие работите във фирма като като магазинер на 4 – часов работен ден и като земеделски производител – имате земеделска земя и лозя.
Интересувате се, какви са правните възможности да се осигурявате за пенсия само като земеделски производител и върху какъв осигурителен доход следва да внасяте осигурителни вноски – върху 130 или върху 65 лева.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. Според определението за “Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители“, дадено в §1, т. 5 от Допълнителната разпоредба на КСО, такива са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
Съгласно чл. 6, ал. 7, т. 2 от КСО месечният осигурителен доход за регистрираните земеделски производители е между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (за 2009г. – между 130 лв. и 2000 лв.). В чл. 6, ал. 7, т. 3 от КСО е предвиден преференциален размер на месечния осигурителен доход за регистрираните земеделски производители, които упражняват само земеделска дейност – между 25 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода (за 2009 г. между 65 лв. и 2000 лв.).
Регистрираните земеделски производители, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО). За доходите си от преработена растителна и/или животинска продукция, както и за доходите от други дейности, подлежащи на годишно изравняване, същите определят окончателен размер на осигурителния доход по общия ред на чл. 6, ал. 8 от КСО – въз основа на данните, декларирани с годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход в поредност, определена в чл. 6, ал. 10 от КСО:
1.доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в т.ч. от трудови правоотношения);
2.осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение.
Здравното осигуряване на регистрираните земеделски производители се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване – здравноосигурителните вноски се изчисляват върху осигурителни доходи, определени с КСО.
Вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд за лицата, родени след 31.12.1959 г., които се осигуряват по част І от КСО, се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6 от КСО).
Във Вашия случай, при условие, че сте регистрирана като земеделски производител по установения ред, и не упражнявате единствено земеделска дейност, а работите и по трудово правоотношение, за дейността Ви като земеделски производител Вие следва да внасяте осигурителни авансово върху месечен осигурителен доход между половината от минималния и максималния месечен размер на дохода съгласно чл. 6, ал. 7, т. 2 от КСО.

1/5

Вашият коментар