Определяне на пазарна цена на наем

ОТНОСНО: Определяне на пазарна цена на наем
С Ваше писмено запитване, постъпило с вх. № 11.04.2013г. в Дирекция ОДОП е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество отдава под наем помещения намиращи се на автогарата в гр. Хасково. Наемател на дружеството е предприятие на ЕТ, което е собственост на брата на собственика, който е един от управителите.
Въпрос:
Как следва да се формира стойността на наема, като се има предвид обстоятелството, че наемодател и наемател са свързани лица?
Съобразявайки относимата правна уредба и компетентност на НАП, изразявам следното становище:
По ЗДДС:
Съгласно чл. 26, ал.1 от ЗДДС, данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.  
По смисъла на чл.26, ал.2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
Предвид гореизложеното, данъчната основа на наема е договорената сума между страните и върху нея се определя дължимия данък.
Следва да имате предвид, че от 01.01.2012г. са много ограничени случаите на определяне на пазарни цени между свързани лица съгласно разпордбите на чл.27, ал.3, т.1 от ЗДДС.
Данъчната основа е пазарната цена при доставка между свързани лица, когато данъчната основа, определена по реда на чл. 26, е:
 а) по-ниска от пазарната цена, доставката е облагаема и получателят няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81;
б) по-ниска от пазарната цена, доставката е освободена и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81;
в) по-висока от пазарната цена, доставката е облагаема и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81.
В случай, че доставката е между свързани лица, ако същата не попада в някоя от горните хипотези, данъчната основа следва да се определи по общите правила на ЗДДС.
По ЗКПО:
Съгласно чл. 15 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, когато свързани лица осъществяват търговските и финансовите си взаимоотношения при условия, които оказват влияние върху размера на данъчната основа, отличаващи се от условията между несвързани лица, данъчната основа се определя и се облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица.
Освен тази разпоредба на основание чл. 16, ал. 1 ЗКПО за отклонение от данъчно облагане се приема, когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане. Данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.
Определение за пазарна цена е дадено в § 1, т. 14 от допълнителните разпоредби на ЗКПО и това е цената по смисъла на § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – “пазарна цена“ е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.
Предвид посочените разпоредби при взаимоотношенията си търговците следва да прилагат пазарни цени, за да не се счете, че е налице отклонение от данъчно облагане. Пазарните цени се определят като се прилагат конкретни методи. Редът и начинитеза прилагане на методите за определяне на пазарните цени между свързани лица за целите на данъчното облагане са регламентирани с Наредба № Н-9 от 14.08.2006г. за реда и начина за прилагане на методите за определяне на пазарните цени /ДВ бр. 70/29.08.2006г./. С наредбата са предвидени за приложение следните методи:
1. метод на сравнимите неконтролирани цени;
2. метод на пазарните цени;
3. метод на увеличената стойност;
4. метод на разпределената печалба;
5. метод на транзакционната нетна печалба.
Прилагането на методите за определяне на пазарните цени има за цел постигане на резултат, който би бил постигнат в обичайни търговски или финансови взаимоотношения между независими лица при съпоставими условия.
 На основание чл. 65 от наредбата за целите на определяне на пазарните цени по смисъла на тази наредба при необходимост могат да се ползват и оценки на лицензирани оценители и заключения на вещи лица.

Вх.№ 202579 от 11.04.2013 РО ХАСКОВО Отг. ОУИ Пловдив  |  20-25-79

Оценете статията

Вашият коментар