определяне на размера на окончателния годишен /патентен/ данък на пенсионер-инвалид по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, изисквания към бланките на данъчните документи по

Изх. № 24-32-36
Дата: .…………… .2008 г.
ОТНОСНО: определяне на размера на окончателния годишен /патентен/ данък на пенсионер-инвалид по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, изисквания към бланките на данъчните документи по новия Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и формата на счетоводната отчетност съгласно изискванията на Закона за счетоводството /ЗСч/ през 2007 г.
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ гр. ………………… и препратено по компетентност в Дирекция „Данъчно-осигурителна методология“ на Националната агенция за приходите (вх. № 24-32-36/07.02.2007 г.), Ви уведомявам следното:
Обект на настоящото изложение са следните въпроси:
1. Какви са данъчните облекчения върху размера на патентния данък през 2007 г. за едноличен търговец, който е пенсионер-инвалид. Същият има наети работници по трудов договор и не работи лично.
2.Фактурите, които се издават от нерегистрирани по ЗДДС лица трябва ли да отговарят на изискванията на ЗДДС.
3. Има ли изменение върху образците за отчетност: книга за приходите, книга за разходите и книга за материалните запаси.
При така изложената фактическа обстановка съобразявайки относимата нормативна уредба на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 41, ал. 1 от ЗДДФЛ в редакцията на закона за 2007 г. лицата, които подлежат на облагане с окончателен годишен (патентен) данък, могат да ползват данъчни облекчения в следната поредност:
1.Физически лица, включително еднолични търговци, с 50 и с над 50 на
сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен
орган, ползват намаление на окончателния годишен (патентен) данък в размер 50 на
сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници за тази дейност през
цялата данъчна година;
2.Физически лица, включително еднолични търговци, които извършват с
личен труд през цялата данъчна година повече от един вид патентна дейност,
заплащат 50 настоотопределенияокончателен годишен (патентен)данъкза
съответната дейност. Това правило не се прилага при следните дейности: „услуги с
атрактивен характер“; „обучение на водачи на моторни превозни средства“; „услуги
„Пътна помощ“ на пътни превозни средства“ и „услуги със земеделска и горска
техника“;
3.Физическителица, включително едноличнитетърговци, които са
пенсионери и извършват патентна дейност, посочена в раздел I, т. 5, 6, 8 – 15, 18 – 20,
25, 27 – 29 и 31 на приложението към ЗДДФЛ, заплащат 50 на сто от определения
окончателенгодишен(патентен)данъкзасъответната дейност,акоизвършват
дейността лично и не наемат работници през цялата данъчна година.
Видно от цитираните разпоредби физическите лица, които са пенсионери с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто могат да ползват намаление на размера на окончателния годишен (патентен) данък по реда на т. 1, 2 и 3 на чл. 41, ал. 1 от ЗДДФЛ в случай, че извършват с личен труд посочените дейности.
Предвид изложената фактическа обстановка в запитването считаме, че за…….. ………………не са приложими разпоредбите на чл. 41, ал. 1 от ЗДДФЛ и същият няма право на намален размер на окончателния годишен (патентен) данък за извършваните патентни дейности.
По втори въпрос:
В чл. 113, ал. 1 от ЗДДС е регламентирано, че фактура за извършена доставка на стока или услуга се издава от всяко данъчно задължено лице – доставчик. Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури /по аргумент на чл. 113, ал. 9 от ЗДДС/.
Едно от задължителните изисквания към фактурите е посочено в чл. 114, ал. 1, т. 5 от ЗДДС – „идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – когато доставчикът е нерегистрирано по този закон лице“. По силата на чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС бланките на фактурите и известията към тях, съдържащи трайно вписани при отпечатването им реквизити, трябва да бъдат издавани от регистрирани по ЗДДС лица на основание, различно от регистрация по чл. 99, чл. 100, ал. 2 и чл. 152 от закона.
Съгласно гореизложеното считаме, че нерегистрираните по ЗДДС лица, както и тези регистрирани на основание чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон, са длъжни да издават фактури, отговарящи на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, но без да съдържат трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС и без да посочват данък в тях.
По трети въпрос;
Съгласно чл. 32, ал. 4 от ЗСч, едноличните търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и на които размерът на нетните приходи от продажби за предходния отчетен период не надхвърля 50 000 лв., могат да отчитат и представят дейността си посредством воденето на специфични регистри – книги, чрез които се определя вярно и честно финансовият резултат за отчетния период. По
отношение образците за отчетност: книга за приходите, книга за разходите и книга за материалните запаси няма утвърдена бланка. На основание чл. 12 от ЗСч, формата на счетоводството се утвърждава от ръководителя на предприятието. Тя следва да осигурява синхронизирано осъществяване на хронологичното и .систематичното (аналитично и синтетично) счетоводно отчитане.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
К.СТЕФАНОВ’

Scroll to Top