определяне на задълженото лице при авансово удържане на данък за доходите от наем, получен от физическо лице /наемодател/ -от наемател юридическо лице.

Телефон: (02) 98593759Факс: (02) 987 7046
5.Изх. № 94-00-105/30.05.2011г.
ЗДДФЛ чл. 44 ;чл. 45, ал.4 ;чл. 50, ал.4;.

относноопределяне на задълженото лице при авансово удържане на данък за доходите от наем, получен от физическо лице /наемодател/ – от наемател юридическо лице.
При така изложенатафактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 19 от 08 март 2011 г.) изразяваме следното становище:
В чл. 44 от ЗДДФЛ са допълнени разпоредби, в сила от 01.01.2011 г., предвиждащи авансовият данък за доходи от наем да се удържа и внася при изплащане на дохода от платеца, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице.
Предвид изменението на реда за определяне и внасяне на авансовия данък се промени и начинът на документиране на дохода. До началото на 2011 г. получателите на доходи от наем във всички случаи имаха задължение за издаване на документ по чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ, а именно документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството. За този документ е необходимо да се поясни, че липсва нормативно изискване както по отношение наименованието на документа, така и за прономероване, прошнуроване и заверяване на въпросните документи от органите на приходната администрация.
От 2011 г. с направеното допълнение в чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛвъвежда се задължение за предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 31 (доходи от наем) да издава за изплатените доходи и удържания данък сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Това означава, че след промяната (от 01.01.2011 г.) получателите на доходи от наем следва да издават документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството, само в случаите, когато платец е лице, различно от предприятие или самоосигуряващо се лице, а в останалите случаи на тях ще им бъде издаван документ (сметка за изплатени суми и служебна бележка). Образецът на сметка за изплатени суми и служебна бележка за 2011 г. е утвърден със заповед на министъра на финансите № ЗМФ-1828 от 22.12.2010 г. (ДВ, бр. 1 от 2011 г.) и е публикуван на интернет страницата на Националната агенция за приходите (www.nra.bg).
Целта на тези формуляри е да удостоверят изплатения облагаем доход и удържания данък, поради което издаването им от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на въпросните доходи е в интерес на физическите лица, придобили доходитеот наем. Това е така, защото служебната бележка се прилага към годишната данъчна декларация и представлява документ, удостоверяващ авансово удържания данък от платеца на дохода, който подлежи на приспадане при годишното облагане. Към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ не се прилагат вносни бележки.
Имайте предвид, че в разпоредбата на чл. 45, ал.4 от ЗДДФЛ не е визирана конкретна дата за издаването на формулярите, но доколкото то е обвързано с авансовото облагане на доходите, може да се приеме, че това е датата на изплащането им. Независимо от това, при многократни или периодични плащания честа практика е издаването на една служебна бележка за данъчната година, в която платецът сумира изплатенияна лицето облагаем доход и удържания авансово данък и която се прилага към годишната данъчна декларация от физическото лице на основание чл. 50, ал.4 от ЗДДФЛ.
Следва да се отбележи, че съгласно разпоредбите на данъчния закон, сметка за изплатени суми и служебни бележки се издават и при следните специфични случаи:
– плащане на доходите от наем по платежна сметка от търговски дружества-наематели;
– отдаването под наем на общи (за етажната собственост) помещения, независимо от броя на собствениците – физически лица. Общите правила на закона за определяне, удържане и внасяне на данъка, описани по-горе, са приложими и по отношение доходите от наем на собствениците в хипотезата на етажна собственост, управлявана от общо събрание.
Съгласно чл. 42 от Закона за собствеността (ЗС), управлението на общите части в сградата в етажна собственост и надзорът за изпълнение на задълженията на обитателите принадлежи на общото събрание на собствениците и на избрания от него управител или управителен съвет. От друга страна всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участва в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им, и в полезните разноски, за извършване на които е взето решение от общото събрание. Дяловете на отделните собственици в общите части са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяването на етажната собственост (чл. 40 и 41 от ЗС). В този смисъл, при възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата, получатели на дохода са отделните собственици на общите части.
При положение, че не е създадено сдружение на собствениците, което е юридическо лице съгласно чл. 25, ал. 1 от Закона за управление на етажната собственост, следва да се има предвид, че при етажната собственост като наемодатели следва да се третират физическите лица, собственици или вещно правни ползватели на имоти в етажната собственост. Няма основание да се счита, че доходът е придобит от лицата, които имат качеството касиер или управител, независимо дали практически плащането се получава от тях. На основание чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ доходът се смята за придобит от физическите лица и когато по тяхно нареждане или по споразумение между тях и платеца, плащането или престацията са получени от трето лице.
Следователно документи – сметка за изплатени суми и служебна бележка следва дасе издават поотделно на всяко лице, представляващо наемодател и получател на доход от наем. На основание чл. 73, ал. 5 от ЗДДФЛ,когато платецът – предприятие е изплатил през данъчната година доходи на повече от 10 физически лица, справката по ал. 1 на чл. 73 се предоставя само на електронен носител във формат и по ред, одобрени със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.
За определянето, удържането, съответно внасянето на авансовия данък вече е задължен платецът на дохода, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. В тези случаи данъкът се внася от предприятието, съответно от самоосигуряващото се лице, в сроковете на чл. 65, ал. 11 и по реда на чл. 66 от ЗДДФЛ, т.е. до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан (при плащане на дохода) по сметката на ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода. В платежното нареждане/вносната бележка като данни за задължено лице следва да се отбележат данните на предприятието – платец на доходите от наем, както и неговият идентификационен номер.
Подробна информация относно начина на попълване на платежното нареждане и образец на същото се съдържа на интернет страницата на НАП в раздел “Услуги“/“Как се определя и внася авансовият данък за доходите от наем“, като на същия адрес може да се намери и указание № 2/23.03.2011 г. на министъра на финансите, в което са посочени и практически примери относно авансовото удържане на доходите от наем.
Лице – платец на доход, което, като е задължено, не удържи или не внесе в срок данък, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лв., ако не подлежи на по- тежко наказание /чл. 81ЗДДФЛ/.
В заключение следва да Ви уведомим, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1,т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте задълженда индивидуализирате себе си,както и да посочванеданни за идентификация /име и ЕГН/ЛНЧ, съответно дружество или търговец иБУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията/.

Оценете статията

Вашият коментар