определяне размера на дължимия ДДС от регистрирано лице

3_3932/13.08.2008 г.
ЗДДС, чл. 67, ал. 2
Относно: определяне размера на дължимия ДДС от регистрирано лице
Според изложената фактическа обстановка лицето е регистрирано по ЗДДС. Поради обстоятелството, че не е подало заявление за регистрация в законоустановения срок с РА №…/01.07.2008 г. на ТД на НАП – гр. … е определен дължимият данък върху добавената стойност за периода от 15.12.2007 г. до 29.01.2008 г. Срещу така издадения РА не е подадена жалба в законоустановения срок. От изложеното става ясно, че лицето осъществява таксиметрова дейност. Електронният таксиметров апарат с фискална памет не може да бъде програмиран да посочва ДДС на отделен ред.
Във връзка с гореизложеното е поставен въпроса как следва да се определя дължимият данък за извършваните таксиметрови услуги?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 04.08.2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28.12.2007 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВбр.39 от 15.04.2008 г./ изразяваме следното становище:
Съгласно императивната разпоредба на чл. 102, ал. 3, т. 1 от ЗДДС за определяне на данъчните задължения на лицето в случаите, когато е било длъжно, но не е подало заявление за регистрация в срок, се приема, че лицето дължи данък за извършените от него облагаеми доставки за периода от изтичането на срока за подаване на заявление за регистрация до датата, на която е регистрирано от органа по приходите. Задълженията се определят с ревизионен акт по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Съгласно чл. 4 от ДОПК органите по приходите осъществяват производството самостоятелно, като при изпълнение на правомощията си те са независими и действат само въз основа на закона. Контролът върху законосъобразността на ревизионния акт се осъществява чрез обжалването му пред Директора на Дирекция „ОУИ”, който е компетентен да разглежда жалбата по същество. Влезлият в сила административен акт поради необжалването му в законоустановения срок е окончателен, поражда правно действие и не може да бъде оттеглян, отменян или изменян от органа, който го е издал.
По отношение определяне размера на данъка от регистрираното лице:
На основание чл. 67, ал. 1 от ЗДДС размерът на данъка се определя, като данъчната основа се умножи по ставката на данъка. По силата на разпоредбата на чл. 67, ал. 2 от същия закон когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.
Функционалните и техническите изисквания, на които трябва да отговарят електронните таксиметрови апарати с фискална памет (ЕТАФП), предназначени за регистрация и контрол на оборота от услугите с леки автомобили за таксиметров превоз на пътници, редът за одобряването на типа им, въвеждането им в експлоатация, тяхното регистриране и контрол върху техническото им състояние са определени с Наредба № 35 от 3 ноември 1999 г. за функционалните и техническите изисквания към електронните таксиметрови апарати с фискална памет (обн. ДВ. бр.97/1999г., изм. ДВ. бр.95/2000г.). Фискалната памет на ЕТАФП съхранява информация за стойността на общия оборот от таксиметрови услуги. В цитираната наредба няма изискване издаваните фискални бонове и съответно дневни финансови и други отчети да съдържат на отделен ред стойността на данъка върху добавената стойност. При това положение и в съответствие с разпоредбата на чл. 67, ал. 2 от ЗДДС следва да се приеме, че ДДС е включен в стойността на транспортната услуга.
На основание чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период. Съгласно чл. 119, ал. 2 и ал. 3 от същия закон отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период, като по избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект.
Съгласно изискванията на чл. 112, ал. 3 от ППЗДДС в отчета за извършените продажби се описват:
1. общата сума на данъчните основи и общата сума на данъка на облагаемите доставки – поотделно в зависимост от данъчната ставка (20 %, съответно 7 %, съответно 0%);
2. общата сума на данъчните основи на освободените доставки;
3. общата сума на данъчните основи на доставките, различни от тези по т. 2, за които не се начислява данък (с право на данъчен кредит, съответно без право на данъчен кредит).
Отчетът за продажбите се отразява в дневника за продажбите с код 81, като се попълват колони 1 – 5 и 9 – 25 на приложение № 10.

Оценете статията

Вашият коментар