опрощаване на здравноосигурителни вноски, отговаряме следното:

София 1000, Бул. Дондуков” 52
. №
КОПИЕ:
Тел. 02/985930 65
Факс. 0298593069
ДО
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА
И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
УВАЖАЕМИ Г-Н ………………………,
Във връзка с молбата Ви, изпратена ни по компетентност от Министерство на труда и социалната политика, относно опрощаване на здравноосигурителни вноски, отговаряме следното:
1. Здравното осигуряване в Република България, осигурявано и гарантирано от държавата, се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените при ползването на набраните средства.
Съгласно чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, всички български граждани, които не са граждани и на друга държава са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса.
В ЗЗО ясно са изброени лицата, които подлежат на задължително здравно осигуряване. Както е видно от разпоредбата на чл. 33, Вие като български гражданин също попадате в кръга на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване.
Фактът, че не желаете да ползвате безплатни здравни услуги, не Ви освобождава от задължението да внасяте здравноосигурителни вноски по съответния ред.
2. Съгласно чл. 168, т. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/в сила от 01.01.2006г./ вземането за задължителни осигурителни вноски може да се погаси след като бъде опростено. Правомощията за това са дадени наПрезидента на Република България.
С разпоредбите на Указ № 2773/1980 г. се регламентират условията и редът за опрощаване на несъбираеми дългове.
Необходими условия за допускането му са:
?Задължението да бъде установено по основание и размер, т.е. да бъде съставен ревизионен акт;
?Молителят да не притежава движимо или недвижимо имущество, тъй като съгласно чл. 2 от Указа дългът не се опрощава, когато може да се събере от имуществото на длъжника, върху което може да се насочи принудително изпълнение.
За целта е необходимо да подадете молба до президента на Република България, която се завежда в администрацията на президента. По молбата се образува преписка, която се комплектова с: въпросник-сведение и декларация за семейно и материално положение; решение на общинския съвет по постоянен адрес на длъжника относно исканото опрощаване; удостоверение от звеното за местни приходи към общинската администрация за декларирана недвижима и движима собственост и наличие на фирма – собственост на длъжника; писмо от администрацията на президента на Република България до съответния общински съвет за предприемане на мерки за събиране на необходимата информация за длъжника.
Ако Президентът на републиката откаже да опрости задължението Ви, то имате възможност да се възползвате от правото, което Ви дава Данъчно-осигурителният процесуален кодекс и да поискате разсрочване на установените с ревизионният акт суми.
3. По въпросите, относно социалния Ви статус, следва да се обърнете към Агенцията за социално подпомагане.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 40, ал. 2, т. 4 от ЗЗО здравноосигурителните вноски на лицата, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, са за сметка на републиканския бюджет.
В случай, че се регистрирате в съответната дирекция ”Социално подпомагане” с право на социални помощи, можете да се възползвате от горецитираната разпоредба.
4. Съгласно чл. 109 от ЗЗО лицата заплащат оказаната им медицинска помощ, ако не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 15 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ.
Когато задължението за внасяне на осигурителните вноски е на работодателя или на друго лице, невнасянето на осигурителни вноски не лишава осигуреното лице от осигурителни права.
Стоян Марков,

Оценете статията

Вашият коментар